Błędy w nakładaniu SPF. Dlaczego krem z filtrem źle wygląda pod makijażem?

Kobieta nakładająca krem na twarz, w dłoni trzymająca słoiczek z kosmetykiem

Ochrona przeciwsłoneczna to niezwykle istotny element pielęgnacji, o którym powinniśmy pamiętać przez cały rok. Nie ulega jednak wątpliwości, że latem znacznie częściej sięgamy po specjalne kremy z filtrem, których stosowanie pozwala nam uniknąć poparzenia, a jednocześnie skutecznie wpływa na opóźnienie procesu starzenia się skóry. Może się jednak zdarzyć, że wybrany kosmetyk nie wygląda dobrze pod makijażem, a nawet w charakterystyczny sposób roluje się na cerze. Co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić?

Stosowanie kremów z filtrem powinno być naszym nawykiem, nie tylko na urlopie, ale także w pozostałe dni roku. Preparat z SPF to jeden z najważniejszych produktów pielęgnacyjnych do twarzy, powinien zatem znaleźć swoje miejsce w każdej kosmetyczce. Okazuje się jednak, że codzienne aplikowanie wybranego kosmetyku na skórę może przysporzyć nam problemów. Jak ich uniknąć i co zrobić, by krem z filtrem nie tylko spełniał swoją rolę, ale też dobrze wyglądał pod makijażem? Na te pytania odpowiedziała nam dermatolog Laura Nowowiejska.

Nieodpowiednio dobrany krem z filtrem

Podstawowym błędem w nakładaniu kremu z SPF, który bezpośrednio przekłada się na jego nieestetyczny wygląd pod makijażem, jest nieodpowiedni dobór kosmetyku. Dermatolog Laura Nowowiejska zwraca uwagę na to, że często sięgamy po filtry dostępne w drogeriach, nie zastanawiając się nad tym, jak zareaguje na nie nasza cera.

Kosmetyki zapewniające ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy dobierać do typu cery. To bardzo ważne, jeżeli zależy nam na tym, by dobrze wyglądały pod makijażem, ale przede wszystkim dlatego, że powinny one współgrać z całą pielęgnacją. W aptekach można znaleźć preparaty, które odpowiadają na różne potrzeby skóry. Kremy przeznaczone dla osób z cerą trądzikową nie będą zapychać porów, z kolei te stworzone z myślą o skórze wrażliwej pozwolą uniknąć reakcji alergicznych. W mojej pracy spotykam się także z pacjentami, których cera nosi znamiona fotostarzenia, ponieważ ze względu na aktywność zawodową lub inne życiowe okoliczności często przebywają oni na słońcu. Takie osoby również powinny wybierać specjalne preparaty z SPF, ponieważ ich skóra wymaga szczególnej ochrony

- mówi ekspertka. Jej zdaniem odpowiednio dobrany krem z filtrem to gwarancja wystarczającej ochrony przed słońcem, ale także trwałego makijażu, który ma szansę utrzymać się przez cały dzień. Niezmiernie ważny jest również sposób aplikacji kosmetyku. Należy pamiętać o tym, że krem musi być równomiernie rozprowadzony na całej twarzy. Jeśli nałożymy go niestarannie, z całą pewnością wpłynie to na niechlujny wygląd makijażu.

Nadmiar kosmetyków

W sezonie letnim warto zwrócić uwagę na kosmetyki do makijażu, które nie tylko poprawiają wygląd cery, ale także zapewniają jej ochronę przed słońcem. Zdaniem dermatologa, doskonale sprawdzają się one na co dzień, a także podczas urlopu.

Często polecam moim pacjentkom takie rozwiązanie. Podkłady i kremy BB z filtrem łączą w sobie właściwości, na których latem najbardziej nam zależy. Doskonale wyrównują koloryt cery, ukrywają jej niedoskonałości, a przy okazji skutecznie chronią przed działaniem promieni słonecznych

- zapewnia specjalistka. Dodaje też, że zawsze warto postawić na podstawową ochronę w postaci kremu z SPF, którą jedynie wzmacniamy kolorowym kosmetykiem. Jeśli jednak w natłoku codziennych obowiązków brakuje nam czasu na wszystkie kroki pielęgnacji, a rolowanie się kremu z filtrem pod podkładem spędza nam sen z powiek, takie produkty mogą okazać się zbawienne dla skóry. Ich specjalnie opracowane formuły pozwalają cieszyć się pięknym i trwałym makijażem bez smug. Dzięki nim nie musimy obciążać cery dodatkową warstwą kremu. W efekcie wygląda ona świeżo i nie jest przytłoczona nadmiarem produktów pielęgnacyjnych.

Brak bazy pod makijaż

W przypadku powtarzającego się regularnie problemu z rolowaniem się kremu ochronnego pod makijażem, dermatolog radzi też zainteresować się bazami pod makijaż, które stworzone zostały po to, by utrzymywać podkład w nienaruszonym stanie przez cały dzień.

Po nałożeniu wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych i kremu z filtrem, powinniśmy zaczekać parę minut, a następnie sięgnąć po wybraną bazę, która wygładzi strukturę skóry i sprawi, że podkład dobrze się na niej rozłoży

- radzi dermatolog Laura Nowowiejska. Zapewnia też, że właściwie dobrany kosmetyk tego rodzaju powinien skutecznie rozwiązać problem letniego makijażu i filtrów. Baza pod makijaż to kosmetyk o kremowej lub płynnej konsystencji, który dobrze łączy się zarówno z kremami z SPF, jak i z podkładami do twarzy. Pominięcie jej używania to błąd, jeżeli nasza cera nie absorbuje kremu ochronnego na tyle dobrze, by estetycznie wyglądał on pod makijażem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaki krem z filtrem wybrać?

Autor: Magdalena Brzezińska

Pozostałe wiadomości