Tomasz Kot wcielił się w postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego. "Byłem w szoku"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Mateusz Jarosławski, Kinga Burzyńska
„Niebezpieczni dżentelmeni” wkraczają do polskich kin
„Niebezpieczni dżentelmeni” wkraczają do polskich kin Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Miłośnicy komedii kryminalnych mają powody do radości. Na ekranach polskich kich zagościł wyjątkowy film w reżyserii Macieja Kawalskiego, "Niebezpieczni dżentelmeni". W jedną z głównych ról wcielił się Tomasz Kot. W Dzień Dobry TVN aktor odsłonił kulisy powstawania produkcji.

Tomasz Kot o filmie "Niebezpieczni dżentelmeni"

"Niebezpieczni dżentelmeni" to komedia kryminalna o przedstawicielach środowiska artystycznego, którzy starają się rozwikłać zagadkę morderstwa. Akcja filmu rozgrywa się w Zakopanem na początku XX wieku.

- Nasi scenografowie, Marcel i Kasia, z którymi spotkałem się przy "Zimnej wojnie", oni po prostu odtworzyli te Krupówki z 1913, 1914, z tego okresu (...). To robiło wrażenie na każdym - przyznał Tomasz Kot, wcielający się w postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

W pracę nad wyjątkowym projektem zaangażowali się wybitni aktorzy. Szeregi obsady, obok Tomasza Kota, zasilili między innymi Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski i Marcin Dorociński. Z kolei reżyserią zajął się Maciej Kawalski.

- Siedem lat temu spotkałem się z nim na planie trzydziestominutowego filmu. Pamiętam, że każda z rozmów, którą z nim odbyłem, była fascynująca, ciekawa. To niezwykle mądry człowiek, z bardzo ciekawą historią. Fragment tej jego ciekawej historii zobaczyłem też w scenariuszu - zapewnił odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Niebezpieczni dżentelmeni".

Tomasz Kot o roli Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Tomasz Kot z sentymentem wspomina pracę na planie "Niebezpiecznych dżentelmenów". Nic w tym dziwnego, w końcu przypadła mu w udziale rola jednej z najwybitniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Tadeusz Boy-Żeleński spełniał się na wielu płaszczyznach. Planował zostać lekarzem, ale zasłynął jako tłumacz, pisarz, krytyk literacki i teatralny, kronikarz, działacz społeczny i propagator świadomego macierzyństwa.

- Odkrywanie tego, co ten człowiek zrobił przez te lata, to jest coś niewiarygodnego (...). Ja byłem w szoku nad odwagą, niezwykłym poczuciem misji tego człowieka (...). To jest bardzo ważna postać - zapewnił aktor w rozmowie z Kingą Burzyńską.

Tomasz Kot - sentymentalna podróż do Krakowa. Zobacz wideo:

Tomasz Kot – sentymentalna podróż do Krakowa
Tomasz Kot – sentymentalna podróż do Krakowa Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Mateusz Jarosławski, Kinga Burzyńska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości