Rosalie o wymaganiach wobec siebie: "Myślałam, że jest to presja z zewnątrz, nie sądziłam, że sama sobie to robię"

Off the record: Rosalie
Off the record: Rosalie
Michał Szczygieł w Off the record
Michał Szczygieł w Off the record
Off the record: Anita Lipnicka
Off the record: Anita Lipnicka
Off the record: Natalia Nykiel
Off the record: Natalia Nykiel
Off the record: Kasia Lins
Off the record: Kasia Lins
Off the record: Rosalie część 2.
Off the record: Rosalie część 2.
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
"Off the record". Artur Rojek o Great September Festival
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I
Off the record: Kwiat Jabłoni, część I 
Artur Rojek
Artur Rojek
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
Paulina Przybysz i jej wewnętrzne rewolucje
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
18042023_OFFTHERECORD_HERBUT (2)
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
OFF THE RECORD AREK KŁUSOWSKI
Off the record: Ignacy
Off the record: Ignacy
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska
Natalia Grosiak
Natalia Grosiak
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
26042023_OFFTHERECORD_BOVSKA
Rubens w cyklu "Off the record"
Rubens w cyklu "Off the record"
Off the record - Julia Rocka
Off the record - Julia Rocka
Sarsa - płyta Runostany
Sarsa - płyta Runostany
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
15112022_OFFTHERECORD_PAULAROMA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
OFFTHERECORD_MARIANIKLINSKA
Luna - wywiad
Luna - wywiad
Premierowy koncert Martin Lange
Premierowy koncert Martin Lange
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_CARLAFERNANDES
OFFTHERECORD_BEMY
OFFTHERECORD_BEMY
Alicja Szemplińska
Alicja Szemplińska
"Off the record" - Oskar Podolski
"Off the record" - Oskar Podolski
Off the Record - Julia Żugaj
Off the Record - Julia Żugaj
Wokalistka i autorka tekstów, artystka o wielkiej wrażliwości i wyobraźni muzycznej. Rosalie Hoffman, a właściwie Rosie, w tym roku wydała nowy album "Motherlode" i jak przyznaje, była to wokalnie najtrudniejsza płyta, jaką do tej pory nagrała. Jak wyglądał proces twórczy, co w jej życiu zmieniła terapia, dlaczego na scenie czuje się bezpiecznie i czym są "ciotki"? O tym artystka opowiedziała w "Off the record".

Rosalie i kobieca siła nowego albumu "Motherlode"

Rosalie to młoda piosenkarka i autorka tekstów, której styl – balansujący między mainstreamem a undergroundem – bywa najczęściej określany jako alternatywne R&B z wpływami soulu, elektroniki oraz hip-hopu. W tym roku, 26 maja artystka wydała kolejny solowy album "Motherlode" i jak przyznaje, jego nazwa nie ma nic wspólnego z kodem używanym w "Simsach". Tytuł jest synominem osiągania przez artystkę dobrostanu.

Na płycie znajdują się między innymi hitowe single, jak "Iluzja", "Raj", "Stracona głowa". Nie zabrakło także duetów. Pojawiają się: Vito Bambino, Kacha, czy Kukon. Sam krążek, jak przyznaje artystka, wyznacza dwie wiodące ścieżki muzyczne. Pierwsza część utworów brzmieniowo nawiązuje do początków muzyki soul, alternatywnego popu z lat 70. i 80. i współczesnego hip hopu i R&B. Druga część zainspirowana jest elektro popem, trapem R&B i drum n bassem.

Co ważne, nad wydawnictwem Rosalie współpracowała z producentką, a prywatnie przyjaciółką Chloe Martini. Jak pracowało im się w damskim składzie?

- To była ogromna wolność, jak zobaczyłam Chloe i to, jak pracuje w studio, to było bardzo imponujące, bardzo szybko pracowała. Od razu podeszłam do tego ambicjonalnie i chciałam jak najszybciej nauczyć się też być tak dobra. Obie się ładowałyśmy, jak jedna coś potrafi, to druga też chce. Było na to miejsce, nie było ego, nie było mówienia, że "to jest moje". Była przestrzeń wspólna. Było mnóstwo śmiechu i szukania miejsc, w których nigdy nie byłam muzycznie – powiedziała Rosie.

Na albumie słychać różnorodność i przeplatające się gatunki. To jednak świadomy zabieg dziewczyn. Przyjaciółki eksplorowały nowe brzmienia i eksperymentowały. Tak, jako pierwszy powstał "Raj". Wkrótce okazało się, że utwór pisany "dla jaj" jest jedną z piosenek, która zachwyciła nie tylko bliskich artystek, ale i samą wytwórnię.

- To był pierwszy numer, jaki zrobiłyśmy z Chloe. Weszłyśmy do studia z takim podejściem: zobaczmy, co się wydarzy. Zrobiłyśmy prevkę, schowałyśmy ją do szuflady i nagle po roku dzwoni do mnie Chloe i mówi: "Moja mama mówi, że to jest najlepszy numer, jaki zrobiłyśmy do tej pory i mamy się naprawdę mocno zastanowić, żeby go wykorzystać". Pokazałam mojej mamie ten numer, też zachwycona. Stwierdziłam, że coś musi w tym być. Pokazałam numer wytworni w wersji prevkowej i wszyscy powiedzieli "wow, to jest to". Ja sobie często zadaje pytanie: "o co chodzi?" – powiedziała wokalistka.

Co ciekawe Rosie nie ukrywa, że wszystkie teksty w procesie twórczym pisze w języku angielskim. Choć wiele osób uważa to za nietypowe, dla artystki jest zupełnie naturalne.

- Od zawsze pisałam teksty po angielsku i słuchałam muzyki zagranicznej. Z jednej strony tak mi jest łatwiej, z drugiej strony jak myślisz o soulu i R&B to łączysz to z językiem angielskim, z miękkością, z możliwością dopasowania melodii do słów, gdzie nic ci nie strzela. Ta podstawa języka angielskiego ma potem świetny wpływ na to, jakie słowa dobierać po polsku, jak brzmieniowo znaleźć coś, co będzie podobne. To jest wyzwanie nie tylko dla mnie, ale też dla osób, z którymi współpracuje. Mam jednak wrażenie, że coraz więcej osób się w tym odnajduje - dodała.

Rosalie "Miałam ogromne oczekiwania wobec samej siebie"

Płyta "Motherlode" wyróżnia się na tle poprzednich. Nie bez powodu. Jak przyznaje, sama artystka tym razem porzuciła nadmierne oczekiwania wobec samej siebie i postanowiła cieszyć się pracą, która jest jej największą pasją.

- Ja mam bardzo dużo stresu i chęci bycia perfekcyjną, co bardzo często zabierało mi radość z robienia czy pisania. Miałam ogromne oczekiwania wobec samej siebie. Tutaj dopuściłam taką myśl, że "to jest to, co kochasz, nie to, co musisz". Te ostatnie trzy lata bardzo zbliżyły mnie do mnie. Jest miejsce na smutek, na bunt i na gniew. Ale jest i pewne zrozumienie, którego uprzednio mi bardzo brakowało – powiedziała Rosalie.

W zrozumieniu siebie artystce pomogła terapia.

- Kiedyś myślałam, że to nie jest dla mnie. Ważne jest jednak, żeby znaleźć odpowiednią osobę. Ten czas poświęcony sobie mnie zbudował. Dowiedziałam się, że bardzo dużo od siebie wymagam. Myślałam, że jest to presja z zewnątrz. Nie sądziłam, że sama sobie to robię – dodała.

Rosalie i jej "Raj"

Jedną z piosenek, które promowały wydawnictwo "Motherlode" jest wspomniany wcześniej utwór "Raj".

- Mój Raj jest wtedy, gdy czuję się spełniona, pewna siebie i bezpieczna, kiedy moje marzenia stają się realne, kiedy mogę dzielić się nimi z ludźmi. Raj dla mnie jest wtedy, kiedy akceptacja wygrywa nierówny pojedynek z oczekiwaniami, a radość z tego płynąca rozświetla, dotychczasowe zwątpienia – tłumaczyła wokalistka po wydaniu singla.

Na pytanie, czy osiągnęła już ten stan, o którym śpiewa, odpowiedziała:

- Mam takie pudełko w mózgu, które się nazywa Raj i które jak jest mi potrzebne, jestem w stanie się do niego przenieść. Jak się okazuje, ten raj nie jest tak daleki, jak mi się wydawało; takie podstawowe kwestie są w stanie dać mi poczucie satysfakcji, szczęścia, bliskości. Na pewno pojawia się mnóstwo pytań, czy to już? Czy będzie lepiej? Czy tak samo jak w tej piosence, czy mam się dopasować? Najlepiej porzucić te wszystkie pytania, bo one nie doprowadza do szczęścia – powiedziała.

Rosalie - introwertyczna dusza na wielkich scenach

Wokalistka otwarcie mówi, że płyta "Motherlode" jest najtrudniejszym wokalnie albumem, jaki kiedykolwiek nagrała. Choć melodie powstawały nagle i spontanicznie, Rosie sumiennie pracowała, by brzmiały one tak, jak powinny. - "Stracona głowa" jest najwyższym utworem w mojej karierze. Ten power, który był z Chloe, sprawiał, że nagle rzeczy niemożliwe stawały się możliwe – dodała.

Artystka wyznała też, że dużo radości sprawiało jej podczas procesu twórczego śpiewanie "ciotkami". Co to jest?

- Ciotki, którymi często śpiewam, są słyszalne, w drugiej części "Spadamy". Jest to ciche brzmienie, modulacja wokalem. To była taka frajda, odnajdywanie różnych opcji jakbym wcielała się w różne role, dlatego mówię ciotka – dodała.

To, co jednak zastanawia sporo osób to fakt, że Rosie mimo wielu zaproszeń, chroni swoją prywatność i niekoniecznie pojawia się na ścianach i eventach show-biznesowych.

- Nie do końca czuję, że to jest moje miejsce. Tłumy nie są dla mnie niczym prostym. Moja mama zawsze się zastanawiała, jak to jest możliwe, że na scenie stoję przed ogromną liczbą osób, ale ja na tej scenie nie jestem sama. Ja mam swoją ekipę, z którą czuje się super bezpiecznie. Przede mną jest morze ludzi, którzy przychodzą tam dla mnie, ale ja nie stoję wewnątrz – przyznała.

Z zespołem Rosie jest bowiem bardzo zżyta. Utalentowani muzycy, choć dużo od siebie wymagają, za każdym razem z chęcią podejmują nowy projekt.

 - Przy tej płycie każdy z nas czuje, że ten materiał nie jest prosty. To jest dla każdego wyzwanie, ale nie jest to wyzwanie, którego nie chcemy się podjąć. I ten zespół, który mam jest już ze mną od lat. Adam Świerczyński, basista, jest ze mną od 7 lat i gra na każdej płycie. Nikomu się to nie udało. Ta więź jest bardzo mocna - dodała.

Rosalie rusza w trasę klubową

Na ten moment artystka czekała z niecierpliwością. Już tegorocznej jesieni Rosalie usłyszymy w kilku miastach. Artystka bowiem wraz z zespołem rusza w trasę klubową. Na mapie znalazły się: Warszawa, Gdańsk, Lublin, Białystok, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań i Toruń.

- Ruszamy w trasę jesienną klubową do 9 miast. Myślę, że to jest taki moment, który najbardziej wyczekiwałam. Ja bardzo lubię koncerty klubowe, a nie grałam ich od lat. Otwarte przestrzenie, festiwale to też jest przeżycie, ale moment, w którym jesteś w jednym pomieszczeniu, gdzie jest ciasno, gdzie widzisz te twarze zdecydowanie bliżej, mam wrażenie, że to jest intymniejsze. Ja czerpię z tego ogromną radość – zdradziła.

A co dalej? Rosie nie zamierza zwalniać tempa. W ciągu najbliższych lat z pewnością zaskoczy fanów nową twórczością, nad którą już pracuje. Jak przyznaje, będzie to duże wyzwanie.

A co uważa za swój dotychczasowy sukces zawodowy i życiowy? - Myślę, że sukcesem dla mnie jest zmiana moich priorytetów i tego, że nie tylko cel się liczy, tylko sam proces – podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Zaskakujące słowa w Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski się ich nie spodziewał

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji? Zobacz zdjęcie

Kate Middleton przyłapana na ulicy po raz pierwszy od operacji? Zobacz zdjęcie

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

Orły 2024 wręczone. Jeden z filmów zdobył aż 6 nagród

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Po bestialskim ataku na Lizę poszedł do sklepu. "Tej twarzy do końca życia nie zapomnę"

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Orły 2024. Maja Ostaszewska z synem, Magdalena Cielecka w srebrnych cekinach

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Obejrzałam 1. odcinek "Hotelu Paradise 8". Tej jednej rzeczy się nie spodziewałam

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas