Nie żyje współtwórca serialu "Ostry dyżur". "Wywarł głęboki wpływ zarówno na reżyserów, jak i widzów"

Źródło: Dzień Dobry TVN
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Rod Holcomb - reżyser "Ostrego dyżur", "Battlestar Galactica" czy "The Six Million Dollar Man" - nie żyje. Informację o śmierci artysty podał serwis Deadline. Dwukrotny laureat nagrody Emmy odszedł w wieku 80 lat.

Rod Holcomb nie żyje

Ceniony amerykański reżyser Rod Holcomb nie żyje. Artysta odszedł 24 stycznia 2024 roku, jednak informacja o jego śmierci dotarła do mediów z kilkudniowym opóźnieniem. Serwis Deadline podał, że twórca zmarł po długiej walce z chorobą.

Reżysera w specjalnym oświadczeniu pożegnali członkowie Directors Guild of America.

- DGA mocno opłakuje śmierć Roda Holcomba – reżysera-wizjonera, którego wpływu na reżyserię telewizyjną i prawa twórcze reżyserów telewizyjnych nie da się przecenić - napisała w oświadczeniu prezeska DGA, Lesli Linka Glatter.

- Wpływ Roda jako reżysera pilotażowego takich seriali jak "China Beach" i "Ostry dyżur" wywarł głęboki wpływ zarówno na reżyserów, jak i widzów, pozostawiając ślad kulturowy. Jego pionierskie zastosowanie steadicam i innych technik nadało telewizji bardziej kinowy styl, pomagając w ustanowieniu estetyki wizualnej, która trwa do dziś - czytamy w komunikacie.

Reżyser miał 80 lat.

Rod Holcomb - kariera

Rod Holcomb urodził się 28 maja 1943 roku w San Francisco. Jako reżyser zadebiutował w 1977 roku przy trzech odcinkach popularnego serialu "The Six Million Dollar Man". Spod jego ręki wyszły również takie produkcje jak "Drużyna A", "China Beach", "Prezydencki poker", "Lost: Zagubieni", "Żona idealna", "CSI: Kryminalne zagadki Miami" czy "Mentalista".

Warto dodać, że to właśnie on wyreżyserował pilotowy oraz kilka późniejszych odcinków kultowego już serialu "Ostry dyżur". Za swoją pracę przy nich dwukrotnie został nagrodzony Emmy za reżyserię.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet/Deadline

Źródło zdjęcia głównego: nevarpp/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości