Gwiazdy

Prequel, sequel i remake. Kaja Klimek poleca najlepsze z nich. "W tym filmie grali wspaniali aktorzy"

Gwiazdy

Autor:
Izabela
Dorf
Sequel, prequel, remake, reboot, spin-off i crossover
Sequel, prequel, remake, reboot, spin-off i crossover Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

W świecie filmu pojawiły się pojęcia, o których wielu z nas słyszało, ale nie do końca wie, co oznaczają. Należą do nich m.in. prequel, sequel i remake. Ich definicje przedstawiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Kaja Klimek. Zaprezentowała też przykłady kilku z nich.

Prequel - co to jest

Prequel to inaczej kontynuacja jakiejś produkcji, ale dziejąca się na długo przed akcją oryginału. Należy do niego m.in. "Ród Smoka", który od sierpnia można oglądać w HBO. Serial jest prequelem "Gry o Tron". - Mamy na razie dostępne dwa odcinki, świetnie się oglądają - stwierdziła Kaja Klimek. "Ród Smoka" opowiada historię Targaryenów i pokazuje, jak stworzyli swoje imperium. - To są charakterystyczni bohaterowie, mający piękne białe włosy i smoki. (W serialu - przyp. red.) jest też polityka, konflikt, walka o władzę i okrucieństwo - powiedziała dziennikarka.

Kolejnym prequelem, który można już oglądać, jest serial "Pierścienie władzy". - To powrót do Środziemia (znanego z filmu "Władca Pierścieni" - przyp. red.), ale o tysiące lat wcześniej. Bohaterowie mają znajome imienia, bo jest i Galadriela, i Elrond, czyli dwa elfy, które poznaliśmy w trylogii Petera Jacksona - wyjaśniła Kaja Klimek. Na serial przeznaczono duży budżet, dzięki czemu jest zrobiony z rozmachem.

Remake - definicja

Remake to produkcja, która przedstawia materiał źródłowy na nowo, ale z różnym stopniem zmian. Jego przykładem jest "Infiltracja" Martina Scorsese. - To remake filmu z Hong Kongu - "Infernal Affairs". Grali tam wspaniali aktorzy, którzy są kojarzeni z kinem azjatyckim - powiedziała Kaja Klimek.

Dziennikarka wymieniła też - jej zdaniem - nieudany film z tego rodzaju. Jest nim "Psychol" Gusa Van Santa - remake "Psychozy" Alfreda Hitchcocka. - Coś w nim nie wyszło - stwierdziła.

Sequel - co to jest

Sequel to produkcja, która jest kontynuacją części poprzedniej. - W tym przypadku powstają nawet absurdalne formy, że autorzy książek piszą kolejne części, bo to wymusza popularność danej części. Takim przykładem jest "Opowieść podręcznej". Książka Margaret Atwood zainspirowała wcześniej film, teraz serial, którego mamy już pięć sezonów, ale książka już się dawno skończyła. Trzeba wymyślać, scenarzyści dopisują kolejne wydarzenia - powiedziała Kaja Klimek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości