Nienawidziła swojego wyglądu, a zrobiła światową karierę. Kate Moss skończyła 50 lat

Kate Moss
Nienawidziła swojego wyglądu, a zrobiła światową karierę. Kate Moss skończyła 50 lat
Źródło: Dave Benett/gettyImages
Kate Moss przeżyła wiele etapów swojej kariery - od najpopularniejszej modelki wszech czasów do upadku i przezwiska "kokainowa Kate". Mimo wszystko wyszła na prostą i dziś prowadzi spokojne życie. Jak jej się to udało? Wyjaśnia redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021

Początek kariery Kate Moss

Kate Moss urodziła się 16 stycznia 1974 roku w Londynie. Jej matka była barmanką, natomiast ojciec pracował w liniach Pan Am. Wychowywała się w towarzystwie brata Nicka (który dziś również jest modelem) oraz siostry przyrodniej Lottie.

Została zauważona na lotnisku JFK w Nowym Jorku przez Sarę Ducas ze "Storm Agency", kiedy miała zaledwie 14 lat. Wracała wówczas z najbliższymi z Wysp Bahama. Postanowiła spróbować swoich sił w modelingu. W jednym z wywiadów wspominała, jak wyglądał sam początek jej kariery.

- Pod koniec pierwszego dnia moja mama powiedziała: "Jeśli chcesz to robić, jesteś zdana na siebie, bo już nigdy nie będę włóczyć się po Londynie w taki sposób" - opowiadała Kate. Zaczęła odnosić jednak sukcesy, co było dla niej zaskakujące.

- Nie byłam najładniejszą dziewczyną w klasie. Brak piersi, krótkie nogi, wąskie zęby. Nie sądziłam, że jestem materiałem na modelkę, to na pewno - przyznała Moss.

Pierwszy raz pojechała do Nowego Jorku ze swoim pierwszym chłopakiem, Clarkiem. Jego tata kupił wówczas mieszkanie na miejscu, podrzucił ich i spędzili tam tydzień sami. Miała 15 lub 16 lat. Jej twarz zaczęła ukazywać się na najbardziej prestiżowych okładkach, m.in. brytyjskiego magazynu "The Face" czy amerykańskiego "Vogue'a". Nie zawsze udział w sesjach przychodził jej jednak łatwo. Sama mówi, że obecnie proszenie 16-latki o zdjęcie ubrań byłoby dziwne. Za jej czasów jednak słyszała, że jeżeli się nie rozbierze, nie będą jej angażować do kolejnych projektów. Kate Moss zamykała się więc w toalecie, płakała, a potem wychodziła i to robiła. Wyznała: "Nigdy nie czułam się z tym komfortowo. Nienawidziłam swoich cycków".

Załamanie nerwowe Kate Moss

Do rangi topmodelki Kate Moss wyniósł Calvin Klein po tym, jak zatrudnił ją jako ambasadorkę swojej marki. Jako modelka zarabiała wtedy 10 tys. dolarów za dzień pracy. Wiadomo, że kontrakt z firmą Calvina Kleina za 100 dni współpracy opiewał na sumę 4 mln dolarów. Nie gwarantowało to jednak szczęścia. Kiedy miała 17-18 lat przeżyła załamanie nerwowe. Fatalnie wspomina kultową już sesję z Markiem Wahlbergiem autorstwa Herba Rittsa dla CK. Mówiła: "W ogóle nie czułam się jak ja. Było mi naprawdę źle, kiedy musiałam siadać na niego okrakiem. Nie podobało mi się to".

Kate Moss i Johnny Depp

Potem pracowała dla kolejnych międzynarodowych firm, takich jak np. Dolce & Gabbana, Gianni Versace, L'Oréal, Yves Saint Laurent czy Coco Chanel. Mówiła: "Żyłam zdecydowanie szybko. Pracowałam, dużo podróżowałam, bawiłam się. Nie zatrzymałam się". Wtedy na jej drodze pojawił się Johnny Depp. Młody, przystojny, zdolny aktor zawrócił jej w głowie. Poznali się w Nowym Jorku w popularnym barze Café Tabac. Byli ze sobą w latach 1994–1998 i stali się jedną z najpopularniejszych par lat 90. Do dziś ich fotografie z tego czasu zdobywają w mediach społecznościowych tysiące polubień.

- Kiedy pierwszy raz pojechałam do domu Johnny'ego Deppa w Los Angeles, zdałam sobie sprawę, w co się pakuję. Wiedziałam, że jest sławny, ale tak naprawdę nie miałam pojęcia, z czym to się wiąże. (...) Miałam szczęście, że byłam z Johnnym Deppem. Nauczył mnie dużo o sławie. Doradził mi: "Nigdy nie narzekaj, nigdy nie wyjaśniaj". Dlatego nie używam Twittera i tym podobnych rzeczy. Nie chcę, aby ludzie cały czas wiedzieli, co jest prawdą. To utrzymuje tajemnicę - tłumaczyła Kate Moss w 2012 roku w wywiadzie dla magazynu "Vanity Fair".

W trakcie tego związku trochę się pogubiła, a jej życie wymknęło się spod kontroli. Oboje uważani byli za buntowników i… narkomanów. Modelka borykała się wówczas z silnym uzależnieniem od heroiny. W 1997 roku wieści o jej ostrym imprezowaniu, nadużywaniu narkotyków i alkoholu stały się paszą dla tabloidów. Po przejściu po wybiegu Versace w tym samym roku zgłosiła się do kliniki Churchill Priory na kilka tygodni odwyku. Niedługo później rozstała się z Deppem, który szybko związał się z Vanessą Paradis.

Kokainowa Kate

Na początku lat 2000. Kate Moss nieco zwolniła. 29 września 2002 roku urodziła córkę Lily Grace, która była owocem 4-letniej relacji z dziennikarzem Jeffersonem Hackiem. Sielanka nie trwała jednak długo. Modelka w 2005 roku związała się bowiem z muzykiem, Pete Dohertym. Był on narkomanem, przez co modelka znów wróciła do nałogu. Zaręczyli się, lecz w 2005 brytyjski dziennik "Daily Mirror" ujawnił przypadki zażywania przez Kate Moss kokainy. Spowodowało to zerwanie kontraktów przez największe domy mody, a topmodelka zyskała miano "najbardziej awanturniczej modelki w historii ostatnich lat". Mówiono na nią "kokainowa Kate". Po raz kolejny poszła na odwyk i zerwała z Dohertym. Ten próbował ją odzyskać wszelkimi sposobami, a w końcu udzielał wywiadów na temat ich związku, choć wcześniej obiecywał jej, że nigdy tego nie zrobi. Jego wysiłki spełzły jednak na niczym.

Po rozstaniu była widywana m.in. z Jamie Dornanem oraz Russellem Brandem. Łączono ją również z Jackiem Nicholsonem oraz Danielem Craigiem. We wrześniu 2007 roku poznała muzyka i wokalistę zespołu The Kills, Jamiego Hince'a. Zaręczyli się w lutym 2011 roku, a w lipcu tego samego roku wzięli ślub. Ta relacja jednak nie przetrwała i rozwiedli się w 2015 roku. Od tego czasu Kate Moss tworzy związek z fotografem i hrabią, Nikołajem von Bismarckiem. Choć wielokrotnie się schodzili i rozstawali, w jednym z ostatnich wywiadów modelka wyznała, że jest w nim zakochana. Wiadomo, że Kate nadal lubi imprezować, jednak nie przesadza. Potrafi się zatrzymać, ponieważ wie, że ma pod opieką córkę. 20-letnia Lily Grace z wyglądu jest zresztą kopią swojej matki. Gościła już na kilku okładkach i wybiegach pokazów mody.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dave Benett/gettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości