Jerzy Stuhr świętuje 75. urodziny. Za które role najbardziej go kochamy?

Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr świętuje 75. urodziny
Źródło: Kamil Piklikiewicz/East News
Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, skończył właśnie 75 lat. Od blisko pół wieku występuje na scenie i zachwyca swoim talentem kolejne pokolenia widzów. Dał się poznać także jako reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog.

Jerzy Stuhr obchodzi 75 urodziny

Aktora kochają zarówno Ci, którzy pamiętają go z kultowego filmu Juliusza Machulskiego "Seksmisja", jak i Ci, którzy pokochali jego głos oglądając "Shreka", gdzie dubbingował osła. Stworzył wiele wspaniałych ról, zarówno filmowych, jak i dubbingowych, łącznie było ich ponad 90. Bawił nas jako komisarz Ryba w "Killerze", intrygował jako Józef w "Pogodzie na jutro", zachwycał aktorskim kunsztem kreując pięć ról w "Historiach miłosnych". Od początku swojej kariery występuje na deskach teatrów, a od wielu lat realizuje się jako reżyser, zarówno w teatrze jak i w filmie.

Wybitny artysta świętował w zeszłym roku wraz z żoną Barbarą 50. rocznicę ślubu. Para ma dwoje dzieci- Macieja i Mariannę.

Jerzy Stuhr: walka z chorobą

Ponad 10 lat temu Jerzy Stuhr zmagał się z nowotworem krtani - aktorowi udało się pokonać chorobę i wrócić do pracy. W 2016 roku przeszedł drugi zawał (po pierwszym w 1988 roku napisał książkę "Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce"), a w 2020 roku- udar mózgu. Proces rehabilitacji był trudny i żmudny, jednak po powrocie do zdrowia mistrz wrócił także do pracy. W marcu 2021 roku w Krakowie odbyła się uroczysta premiera wyreżyserowanej przez niego opery "Cosi fan tutté" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jerzy Stuhr wystąpi w filmie "Il sol dell'avvenire"

Jerzy Stuhr niebawem wystąpi w kolejnym filmie włoskiego reżysera Nanniego Morettiego, z którym miał już okazję pracować przy filmach "Kajman" i "Habemus papam". Nowy obraz "Il sol dell'avvenire" ("Słońce przyszłości") nie ma jeszcze zaplanowanej daty premiery. Oprócz Jerzego Stuhra w obsadzie pojawią się Mathieu Amalric, Silvio Orlando, Barbora Bobulova, Margherita Buy i Francesco Brandi.

Z okazji urodzin życzymy Mistrzowi, żeby nie brakowało mu zdrowia i radości życia. Wszystkiego najlepszego od Redakcji Dzień Dobry TVN!

Zobacz wideo: Jerzy i Barbara Stuhrowie o chorobie i nadziei

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości