Aktorski pocałunek. Czy można się go nauczyć?
Codziennością aktora jest odgrywanie rozmaitych emocji - złość, euforia, radość czy wzruszenie zwykle nie stanowią dla doświadczonych artystów większego wyzwania. Zdarza się jednak, że na scenie lub przed kamerą trzeba zagrać scenę pocałunku, a to potrafi być znacznie bardziej kłopotliwe. Przed laty przekonała się o tym Alżbeta Lenska, która debiutując na scenie musiała odegrać zbliżenie w teatrze. - To element tej pracy, na pewno nie jest to na początku komfortowe, zwłaszcza gdy kogoś nie znasz. [...] Byłam wystraszona, to był mój pierwszy spektakl, z uszczypliwymi aktorami. Dostawałam zawsze dużo uwag - wspominała ze śmiechem Alżbeta Lenska.
Pocałunki na planie i w teatrze - czy są trudne?
Stresujący debiut w kwestii pocałunku w pracy przeżył również Waldemar Błaszczyk. Jako młody aktor wystąpił w filmie "Autoportret z kochanką" w reżyserii Radosława Piwowarskiego, gdzie partnerowała mu starsza koleżanka z branży.
- W serialu i filmie mogą być pocałunki bardzo przyjemne, ale i mniej przyjemne. Mój pierwszy był, gdy miałem 22 lata. Zostałem rzucony na głęboką wodę. Pierwszy pocałunek był z Kasią Figurą. Nie pamiętam choreografii. [...] Bardzo się tych scen bałem, ale to były bardzo przyjemne pocałunki. Pamiętam też później pocałunki z Wojtkiem Mecwaldowskim i to było mniej przyjemne - przyznał aktor.
Z kolei Jacek Kopczyński z racji swojego doświadczenia zawodowego doskonale wie, że pocałunki przed kamerą są nieco inne od tych w teatrze. Te pierwsze wymagają przygotowania, często są powtarzane w kolejnych ujęciach, a te drugie - pojawiają się jednorazowo, w kolejnych spektaklach, więc z czasem nie muszą już robić takiego wrażenia na artystach. Bywa, że pocałunki w obu przypadkach są udawane.
- Najważniejsze jest zachowanie higieny. Staramy się nie jeść czosnku, albo się umawiamy, czy jemy sałatkę z cebulą. [...] Najlepsze są całusy jednak z mężami lub żonami - podsumował Jacek Kopczyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Oni uczyli się aktorstwa na scenie i planie. "Nie muszę nikomu nic udowadniać"
- Syn Dominiki Ostałowskiej nie został aktorem. Czym się zajmuje?
- Jak wygląda w Polsce kariera aktorek po czterdziestce? "To jest pokłosie patriarchatu"
Autorka/Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: East News/Adam Burakowski