Dom

Jak wygląda uprawa miniaturowych drzewek bonsai? "Po trzydziestu latach wciąż nie mam dość"

Dom

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Bonsai – miniatury z natury

Bonsai to szczególna forma sztuki, wymagająca rozległej wiedzy na temat technik ogrodniczych, ale i nadzwyczajnego poczucia estetyki. Uprawa miniaturowych drzew i krzewów od trzydziestu lat stanowi największą pasję Piotra Czerniachowskiego, który w Dzień Dobry TVN opowiedział o związanych z nią wyzwaniach.

Piotr Czerniachowski - mistrz sztuki bonsai

Piotr Czerniachowski zajmuje się uprawą miniaturowych drzewek od wielu lat. Jego przygoda z wyjątkowymi roślinami rozpoczęła się jeszcze w wieku szkolnym. Zaintrygowany rysunkiem wykonanym przez kolegę z ławki podczas lekcji, aktualny mistrz sztuki bonsai postanowił dowiedzieć się jak najwięcej na temat nietypowej formy ogrodnictwa.

To zrobiło na mnie tak ogromne wrażenie, że postanowiłem zgłębić temat. Po trzydziestu latach wciąż nie mam dość

- wyznał pasjonat drzewek bonsai, który w swojej imponującej kolekcji posiada od 300 do 500 egzemplarzy miniaturowych roślin - To dynamicznie się zmienia, ale jest tego naprawdę sporo - zapewnił.

Pielęgnacja drzewek bonsai

W dosłownym tłumaczeniu słowo "bon-sai" oznacza roślinę w pojemniku, dlatego nieodłącznym elementem każdego okazu z kolekcji Piotra Czerniachowskiego jest doniczka.

Tak jak ważna jest rama dla obrazu, tak tutaj liczy się doniczka. Dobierana jest specjalnie pod kształt, formę, gatunek

- wyjaśnił znawca orientalnych ogrodów. Dodał też, że pielęgnacja tego rodzaju roślin to odpowiedzialne zadanie, wymagające przede wszystkim ostrożnego i bardzo delikatnego podejścia.

Zajmowanie się drzewkami bonsai może być nie tylko czasochłonne, ale i bardzo kosztowne. Okazuje się, że niektóre okazy osiągają zawrotną cenę, która nie stanowi jednak żadnej przeszkody dla miłośników tej fascynującej sztuki.

- Najdroższe drzewko bonsai, jakie można było kiedykolwiek kupić, zostało wylicytowane 5 czy 6 lat temu na specjalnej aukcji w Japonii. Jedna sosna została wtedy sprzedana za milion dolarów - zauważył Piotr Czerniachowski. Wspomniał też o tym, że w jego kolekcji znajdują się egzemplarze, których koszt przekracza 10 tys. euro.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości