Dom

Pielęgnacja osłabionych roślin. Czy można uciąć suche liście?

Dom

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Skop, Łukasz Kowalski,
Pielęgnacja osłabionych roślin
Dzień Dobry TVNPielęgnacja osłabionych roślin

Kiedy przychodzą szare, jesienno-zimowe dni, nawet kwiaty doniczkowe mogą poczuć się trochę osłabione. Na szczęście ogrodnik Łukasz Skop prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie", zna sposoby, by je odżywić. Odzyskają swój dawny blask i znów będą cieszyć oko zielonymi liśćmi.

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Żeby uratować roślinę w doniczce, najpierw należy pozbyć się wszystkich uschniętych i zżółkniętych liści.

- Te uschnięte liście mogą sprowadzić na roślinę różnego rodzaju choroby grzybowe i bakteryjne, mogą też być przyczyną pojawienia się w doniczkach szkodników. Zasychające końcówki liści możemy przyciąć jeszcze nożyczkami, ale tylko ze względów estetycznych, bo te liście i tak prędzej czy później zbrązowieją - powiedział Łukasz Skop. Jeśli roślinie opadają liście lub się chylą, to znak, że brak jej wilgoci. Należy więc ją solidnie podlać.

Usychające paprotki również da się odratować. - Paprocie często gubią liście. Te wszystkie zasychające należy jak najszybciej odciąć, aby wpuścić do rośliny więcej świata. Wtedy będzie ładniej rosła. Musimy jednak zidentyfikować przyczynę zasychających liści. Jeśli paprotka stoi blisko okna, które o tej porze roku często uchylamy, to przez to okno może wpadać np. zimne powietrze, które ma wpływ na wrażliwe liście paproci. Trzeba roślinę oddalić od okna. Przy odświeżaniu paprotki starajcie się pozostawić jak najwięcej takich wąsów czepnych, przez które paprotki mogą się nie tylko rozmnażać, ale też którymi wyłapują wilgoć z powietrza - radził ogrodnik.

Kwitnące rośliny doniczkowe

Zielone i różnokolorowe rośliny stanowią piękną i naturalną ozdobę domu. Są takie, które kwitną przez cały rok.

- Jeśli szukacie rośliny, która będzie kwitła przez 12 miesięcy i jesteście w stanie zaakceptować drobne niedogodności, np. ostre ciernie, to polecam wilczomlecza okazałego. Jego kwiaty co prawda nie są zbyt okazałe, są bardzo drobne, ale roślina kwitnie przez cały rok i nowe kwiaty pojawiają się non stop - zachwalał Łukasz Skop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Skop, Łukasz Kowalski,

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości