DIY, zrób to sam - dekoracje do ogrodu i do domu

Autor:
Adrian
Adamczyk
HGTV: Papierowa lampa DIY
HGTV: Papierowa lampa DIYHGTV
wideo 2/6

Jak samodzielnie zrobić oryginalne ozdoby do domu i ogrodu? Co ciekawego można zbudować z palet? Przekonaj się, że DIY to łatwa sprawa, dzięki naszemu poradnikowi - zrób to sam.

DIY zrób to sam - dekoracje i meble z palet

Trend DIY już od jakiegoś czasu stale zyskuje na popularności, a to z prostego względu - samodzielnie wykonane przedmioty zwyczajnie napawają nas radością i dumą. Do tego DIY jest bardzo ekologiczne! W duchu zero waste są jak najbardziej przedmioty, ubrania, dekoracje czy meble wykonane z materiałów z odzysku - np. z palet. Dużą zaletą DIY z wykorzystaniem palet jest niski koszt, łatwość wykonania i mnóstwo zastosowań. Z palet można stworzyć oryginalne dekoracje do domu i ogrodu, ale również designerskie meble i to zarówno takie, które świetnie sprawdzą się w domu, jak i w ogrodzie.

Własnoręcznie wykonane przedmioty będą świadczyć o naszym ekologicznym podejściu do życia i oczywiście o naszej dużej kreatywności. Zobacz, jak w prosty sposób zrobić kwietnik, sofę i półkę z palet, czyli dekoracje na ścianę, do domu i ogrodu - zrób to sam.

Dekoracje do ogrodu zrób to sam - kwietnik z palety

Kwietnik z palet to doskonały przykład recyklingu - stare, zużyte europalety mogą posłużyć dłużej jako piękna dekoracja ogrodu. Uprawa ziół czy kwiatów w takim kwietniku to oszczędność miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się w małych ogrodach. Ładnie pomalowany i zaaranżowany sam w sobie może być ozdobą, a jego wykonanie jest banalnie proste! Na jeden kwietnik potrzebujesz jednej europalety. Z górnej części palety oderwij dwie deski, tak żeby zostały tylko dwie na końcach i jedna w środku. Odwróć paletę i przybij oderwane deski do poprzeczek - powinny powstać podłużne pojemniki, w których umieścisz kwiaty. Kwietnik jest prawie gotowy. Należy go zeszlifować szlifierką lub papierem ściernym (gradacja 80 - 100), a następnie pomalować na wybrany kolor. Pamiętaj, że kwietnik będzie stał na dworze, dlatego warto pokryć go przed malowaniem warstwą impregnatu do drewna. Do kwietnika możesz wstawić doniczki albo wyścielić pojemniki czarną folią, keramzytem, ziemią i bezpośrednio w nich posadzić kwiaty lub zioła. Taki kwietnik doskonale podkreśli piękno kwiatów wiszących np. surfinii. Sprawdzi się również jako stojak na zioła, możesz wtedy dodatkowo pomalować jego listwy farbą tablicową i wpisać nazwy ziół kredą, co będzie bardzo stylową dekoracją ogrodu.

Zrób to sam dekoracje do ogrodu - meble ogrodowe z palet

W ogrodzie palety można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Wspomniany kwietnik jest tylko jednym z nich. Z wytrzymałych europalet zbudujesz nawet meble ogrodowe: stolik, pufę, kanapę, leżak. Palety są też świetnym materiałem na taras! Wykonanie sofy może się wydawać skomplikowane, ale wcale takie nie jest, jeśli wykorzystujemy do tego celu palety! Do wykonania sofy ogrodowej potrzebujesz kilku europalet - ich liczba zależy od tego, jak duża ma być kanapa. Siedzisko może się składać z dwóch palet umieszczonych jedna na drugiej, jeśli jednak chcesz, by sofa była dłuższa, dołóż po bokach odpowiednią liczbę palet. Wybrane palety najpierw należy wyszlifować szlifierką lub papierem ściernym o gradacji 80 - 100, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i uzyskać gładką powierzchnię bez drzazg i nierówności. Następnie zabezpiecz surowe drewno impregnatem i pomaluj na wybrany kolor. Możesz wybrać lakierobejcę, która podkreśli surowy charakter drewna lub pokryć całą paletę kolorem. Palety na siedzisko przymocuj ze sobą przy pomocy kątowników lub zwykłych śrub. Tak samo postępuj z paletami na oparcie - najpierw połącz je ze sobą, a potem do siedziska. Tak przygotowaną kanapę warto udekorować materacem, dużymi poduchami i kocami.

Dekoracje w domu zrób to sam - półka z palety

Palety to doskonały materiał również na dekoracje do domu. Możesz z nich zrobić półkę, która będzie się świetnie prezentować w pokoju dziecka, w sypialni czy nawet w salonie. Wypełniona pamiątkami z podróży, zdjęciami i obrazkami stanie się niebanalnym elementem wystroju każdego wnętrza. Do wykonania półki ściennej potrzebujesz jednej palety. Na początek dokładnie ją wyszlifuj - pozbądź się zanieczyszczeń i nierówności. Użyj do tego specjalnej szlifierki lub papieru ściernego. Paletę odwróć spodem do góry i oderwij lub odetnij piłą deski podstawy palety. Oderwane deski przybij lub przykręć do nóżek palety - w ten sposób powinny powstać półki. Przed zawieszeniem półki na ścianie zaimpregnuj ją i pomaluj lakierobejcą lub farbą do drewna. Powieś półkę na wybranej ścianie przy pomocy wkrętów i kołków rozporowych i umieść na niej swoje dekoracje - zdjęcia, obrazki, kwiaty w małym wazonie, figurki. Niech fantazja Cię poniesie!

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexandre Morin-Laprise/Getty Images

Pozostałe wiadomości