Lifting wnętrza za 42 mln złotych? Biblioteka Narodowa przeszła modernizację

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Niemal każdy, kto studiował w Warszawie, korzystał choć raz ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Znajdujące się tam czytelnie nie tak dawno przeszły gruntowną modernizację. Efekt prac zaprezentowała w Dzień Dobry TVN nasza reporterka Katarzyna Jaroszyńska.

Biblioteka Narodowa w nowym wydaniu. Jak wygląda po remoncie?

Na renowację Biblioteki Narodowej przeznaczono prawie 42 miliony złotych. Remont objął ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni, z której w głównej mierze korzystają czytelnicy. Tomasz Makowski, dyrektor instytucji zaznaczył, że celem architektów było zachowanie charakteru i modernistycznego sznytu wnętrza.

- Bardzo nam zależało na tym, żeby to, co jest naszą współczesną ingerencją, nawiązywało dialog z tą historią, ale nie było tym samym. Zastosowaliśmy bardzo lubiany przez nas materiał - kruszony kamień. Chyba największa powierzchnia nowa, która się pojawiła, to powierzchnia sufitu, którą zrobiliśmy z takiej siatki cięto ciągnionej wykonanej z miedzi i która jest charakterystycznym dość, rozpoznawalnym elementem tych wnętrz - stwierdził architekt Tomasz Konior.

Udogodnienia dla czytelników w Bibliotece Narodowej

Remont Biblioteki Narodowej był konieczny między innymi ze względu na potrzebę unowocześnienia i przystosowania wnętrz do aktualnych standardów osób, które z nich korzystają.

- Teraz jest jedna lada dla wszystkich. Szerokie wejście zapraszające. (...) Dzisiaj używamy wyłącznie komputerów, a cały zasób Biblioteki Narodowej jest online. Każdy z Państwa może zamówić książkę w swoim domu i przyjść tutaj tylko przeczytać - zachęcał dyrektor BN Tomasz Makowski. Jak dodał, czytelnicy mają do dyspozycji dużą i przede wszystkim odpowiednio doświetloną przestrzeń, która zapewnia komfort niezbędny do zapoznawania się z książkami i pozycjami naukowymi. Zwrócił również uwagę na istotny dobór materiałów, które zostały użyte podczas renowacji.

- Dobrane tutaj materiały mają się nie tylko ładnie zestarzeć, nie tylko być trwałe, ale także te, które ulegają zniszczeniu, szybko wymienialne. Ta przestrzeń po prostu jest żywa. To nie jest pomnik, to nie jest sanktuarium. To jest miejsce pracy - zaznaczył.

Jaka jest historia budynku, który od dekad służy jako siedziba Biblioteki Narodowej? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości