Aranżacje wnętrz

Artystyczne postarzanie ceramiki, czyli prosty sposób na drugie życie dla naszych rzeczy

Aranżacje wnętrz

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Artystyczne postarzanie ceramiki

Coraz więcej osób decyduje się na odnawianie starych rzeczy. Świetnym sposobem, który odświeży ich wygląd może być artystyczne postarzanie ceramiki. W Dzień Dobry TVN stylistka wnętrz Agnieszka Malec pokazała widzom, w jaki sposób wykonać je samodzielnie.

Artystyczne postarzanie ceramiki to świetny patent na dodanie naczyniom charakteru. Odpowiednio wykonane sprawi, że rzeczy będą wyglądały, jakby zrobiono je na kole garncarskim. W Dzień Dobry TVN ekspertka od DIY i stylistka wnętrz Agnieszka Malec zdradziła widzom prosty sposób na podarowanie drugiego życia ceramicznym, szklanym lub wykonanym z grubego plastiku przedmiotom.

- Potrzebujemy do tego farby i możemy wykorzystać do tego farby do ścian. Jest bardzo dużo próbek w sklepach, które możemy wziąć i wybrać sobie kolor. - tłumaczy specjalistka. Warto wybierać odcienie piaskowe, które wyglądem będą przypominały barwy gliny. Po wybraniu farby należy pomieszać ją z sodą oczyszczoną w proporcjach pół na pół.

Jak dbać o takie naczynie i do czego możemy je użyć? Jak tłumaczy Agnieszka Malec przedmiot nie powinien mieć kontaktu z wodą. - Myślę, że możesz zabezpieczyć dodatkowo to jakimś lakierem, ale raczej to jest coś takiego, do czego możesz włożyć suszone rośliny (...) lepiej nie zalewać tej doniczki. Jeżeli hodujesz kwiaty, które codziennie musisz podlewać, to ta doniczka nie będzie się do tego nadawać - podkreśla ekspertka.

Przedmioty możemy pomalować na dwa sposoby. Jednym z nich jest metoda wykorzystująca pędzel - naczynie będzie wyglądało, jakby było zrobione na kole garncarskim. Drugą techniką jest stemplowanie. Piaskową fakturę uzyskujemy dzięki sodzie oczyszczonej.

Do jakich wnętrz będzie pasować postarzana ceramika? - Takie naczynia nadają się do wnętrz minimalistycznych w stylu boho, etno, myslę, że mniej w glamour - podsumowuje stylistka wnętrz.

Postarzana ceramika będzie idealnym pomysłem na odświeżenie starych naczyń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości