Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Trójmiasto nieznane. Inspiracje na weekend w plenerze

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Trójmiasto nieznane. Inspiracje na weekend w plenerze

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym/Shutterstock

Trójmiasto kojarzysz z plażą, pomnikiem Neptuna, molo w Sopocie i rejsem statkiem po morzu? Duży błąd! Okolice Trójmiasta mają do zaoferowania o wiele więcej. Ucieknij z miasta prosto w objęcia otaczającej je przyrody. Zobacz coś, co jest blisko, a natura już roztoczy swoją magiczną aurę i sprawi, że weekend będzie udany i naładuje cię energią na cały tydzień!

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

Spacer w lesie po skansenie i możliwość poznania kultury kaszubskiej – takie atrakcje znajdziecie we Wdzydzach Kiszewskich, miejscowości na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Gołuń.

Park Etnograficzny zajmuje 20 hektarów i znajduje się na nim 50 różnych obiektów, w tym karczmy oferujące regionalne jedzenie. W ten sposób można spędzić cały weekend – spacerując, poznając nieznaną kulturę i ciesząc się bliskością natury.

Teren muzeum położony jest nad jeziorem, ale to nie główna atrakcja – są nią wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem! Co ciekawe niektóre urządzenia (gospodarcze i przemysłowe) są czasowo uruchamiane. Można dowiedzieć się wiele o kulturze, zobaczyć kolekcję czepców haftowanych złotem oraz rękodzieło kaszubskiej sztuki ludowej.

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach/Shutterstock

Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach

To prawdziwa gratka dla fanów wykopalisk! W Rezerwacie przyrody Kamienne Kręgi w Odrach, na terenie Borów Tucholskich i bardzo blisko Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się wyjątkowe miejsce. To starożytne cmentarzysko, nazywane polskim Stonehenge.

Dokładnie tak – znajdują się tam kamienne kręgi, kurhany, tak okazałe i niesamowite jak te w Stonehege. Głazów co prawda dotykać nie wolno, żeby nie niszczyć porastającego go mchu, ale można je podziwiać. A jest co. To największe kręgi kamienne w Polsce i drugie pod względem wielkości w Europie.

Na terenie rezerwatu znajduje się 12 różnej wielkości kręgów i 30 kurhanów. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, zaś największy 33 m. Niesamowite i tak blisko! Tam trzeba pojechać i zrobić zdjęcie! Dlaczego zdjęcie zapytacie? Tak się składa, że Kinder Country Polska organizuje wyjątkowy konkurs fotograficzny, którego hasłem jest "Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej". Aby wziąć w nim udział należy wyruszyć w plener po najbliższej okolicy i zrobić zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikować zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończyć zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodać #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!” 

Kamienne kręgi w Odrach

Kamienne kręgi w Odrach/Shutterstock

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska otoczona zewsząd wodą! Wyspa posiada status obszaru chronionego krajobrazu. Przylatuje tam każdego roku mnóstwo ptaków – na lęg, niektóre zimują, inne po prostu przystają w drodze. Na wyspie powstały dwa rezerwaty: Rezerwat przyrody Ptasi Raj i Rezerwat przyrody Mewia Łacha.

Wyspę Sobieszewską można zwiedzać idąc szlakiem turystycznym - około 10 km lub jadąc Szlakiem Rowerowym im. Wincentego Pola (24 km). Atrakcją może być przejazd przez most pontonowy na Martwej Wiśle. To trzeba przeżyć! Tak blisko Gdańska, a tak inaczej, tak blisko natury!

Wyspa Sobieszewska ma zaledwie 35 km kwadratowych powierzchni. Widać z niej całą Zatokę Gdańską. W rezerwacie przyrodniczym Mewia Łacha można zobaczyć foki i kolonie ptaków wędrownych.

Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej

Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej/Shutterstock

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Ruchome wydmy (ruchome, bowiem każdego roku przemieszczają się pod wpływem wiatru o parę metrów) to atrakcja w okolicach Łeby. Dla fanów pieszych wycieczek polecamy 18 kilometrowy spacer szlakiem zielonym ze Starej Łeby (ul. Turystyczna) brzegiem morza do Wydmy Łąckiej. Droga powrotna prowadzi przez las. Spacer długi, ale jaki zdrowy! Po czym rozpoznacie Wydmę Łącką i kres wędrówki? Po wysokości – ocenia się ją na 30 metrów.

To jeszcze nie koniec – 2 km od Wydmy Łąckiej znajduje się Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce. Można w nim zobaczyć bunkier dowodzenia, rakiety z różnych okresów, a utworzone zostało na poligonie hitlerowskim, gdzie rzeczywiście testowano rakiety!

Inne atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego to Wydma Czołpińska (niższa i mniej popularna od Wydmy Łąckiej, więc jest szansa, że nie spotkacie tam nikogo!), Wzgórze Rowokół (z wieżą widokową na szczycie, z której zobaczyć można nie tylko ruchome wydmy i morze, ale też urokliwe jeziora Gardno i Łebsko), latarnia morska w Czołpinie i Skansen Wsi Słowińskiej w Klukach. Zaletą parków narodowych jest to, że czynne są całą dobę, więc zwiedzać można je także wieczorami i w weekendy. A to najlepsza pora na wyciszenie się po całym dniu lub tygodniu!

Zobacz też:

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Wrocław – odkryj na nowo stolicę Dolnego Śląska i jej okolice!

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
51
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0