Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Zamek w Gołuchowie otoczony parkiem

Zamek w Gołuchowie otoczony parkiem/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Zamek w Gołuchowie otoczony parkiem

Zamek w Gołuchowie otoczony parkiem/Shutterstock

Jeśli szukasz ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z przyrodą to przyjazd do Wielkopolski będzie dla ciebie doskonałym rozwiązaniem. I choć próżno tam szukać gór i morza, to tereny te obfitują w bogate i zróżnicowane krajobrazy oraz w unikatowe okazy zwierząt i roślin.

Pyzdry - miasto z pomnikami przyrody

Miejscem wartym odwiedzenia w tym województwie są Pyzdry – jedno z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce, które otrzymało prawa miejskie przed 1257 rokiem. Na jego terenie i w okolicach znajduje się kilka pomników przyrody:

  • klon jawor w alei kasztanowców, przy drodze do starego mostu w Pyzdrach, którego obwód wynosi 220 cm, a wysokość - 17 m,
  • sosna z kapliczką, na skrzyżowaniu drogi Pyzdry-Myszaków z drogą Zapowiednia-Trzcianki (obwód: 162 cm, wysokość 16 m),
  • lipa drobnolistna przy ul. Wrocławskiej (obwód: 420 cm, wysokość: 24 m),
  • dąb szypułkowy przy drodze w miejscowości Ciemierów (obwód: 470 cm, wysokość: 21 m).

W Pyzdrach znajdą też coś dla siebie miłośnicy sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. W mieście znajduje się bowiem przystań, z której wypłynąć można w rejs katamaranem po Warcie, także na spływ kajakiem lub pontonem. Okolice przystani są również idealnym miejscem na biwak.

Nadwarciański Park Krajobrazowy z wyjątkowymi wydmami śródlądowymi

Wielkopolska słynie również z Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, który leży w obrębie pięciu gmin: Pyzdry, Zagórów, Lądek, Rzgów i Golina i obejmuje około 30-kilometrowy odcinek doliny Warty. Przeważają w nim otwarte krajobrazy łąk i pastwisk, które w okresie kwitnienia zachwycają kolorami. Pośród nich znajdują się wyniesienia terenu wraz z licznymi wydmami.

W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym można napotkać aż 230 gatunków ptaków, w tym gęś gęgawę, czajkę, bielika, bociana czarnego oraz nurogęś. Występują tam również interesujące ssaki, związane z terenami podmokłymi, m.in. bóbr, wydra i łoś. Na uwagę zasługuje także flora parku, obejmująca ok. tysiąc gatunków roślin, spośród których wiele jest rzadkich i prawnie chronionych. Są to m.in. kosaciec syberyjski, sasanka, goździk pyszny czy storczyki.

Do atrakcji parku zalicza się również grodziska w Modlicy, Barłogach, Samarzewie i na Rydlowej Górze. Warto również zajrzeć w okolice opactwa pocysterskiego w Lądzie, które wpisane zostało na listę pomników historii oraz pofranciszkańskiego zespołu klasztornego w Pyzdrach.

Walory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego można poznać, wykorzystując szlaki piesze, rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne. Tamtejszą przyrodę warto także podziwiać z kajaka czy podczas przeprawy promem.

Rzeka warta w miasteczku Pyzdry

Rzeka warta w miasteczku Pyzdry/Shutterstock

Pokaż, jak spędzasz wolny czas!

Wypad w okolice Poznania to również doskonała okazja by wziąć udział w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Kinder Country Polska, którego hasłem jest „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej”!

Wyrusz w plener po najbliższej okolicy i zrób zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikuj zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończ zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodaj #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Rogaliński Park Krajobrazowy - miejsce z niezwykłą florą i fauną

Kolejną atrakcją Wielkopolski, która zachowała wiele ze swojego naturalnego piękna, jest Rogaliński Park Krajobrazowy. Został on utworzony, aby chronić jedno z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych. Według ostatnich danych drzew jest ponad 1400, a 860 to pomniki przyrody. Ich fantazyjne kształty od lat stanowią natchnienie dla artystów i malarzy. Najsłynniejszymi z nich są „Lech” (obwód: 930 cm), „Czech” (810 cm), „Rus” (670 cm) i „Edward” (650 cm). Warto dodać, że rogalińskie dęby użyte zostały jako plener filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem”.

Rogaliński Park Krajobrazowy słynie nie tylko z dębów i rzadkich, ginących gatunków roślin, wśród których jest goździk siny, ale również z bogatej fauny. Podczas wędrówek można natknąć się na wiele gatunków ptaków, w tym na: czaplę siwą, żurawia, kormorana, orlika krzykliwego, bielika czy bociana czarnego. W tym wyjątkowym miejscu jest również wiele zwierzyny: jeleni, dzików, saren, a także bobrów.

Przez teren parku przebiegają cztery szlaki piesze, jedenaście rowerowych oraz cztery ścieżki dydaktyczne. Znajdą w nim też coś dla siebie miłośnicy turystyki wodnej, którzy mogą korzystać ze szlaków wodnych Warty.

Będąc w Rogalińskim Parku Krajobrazowym, warto również zwiedzić pałac Raczyńskich z XVIII wieku wraz z otaczającymi go ogrodami – późnobarokowym francuskim i romantycznym angielskim.

Wyspy śródlądowe w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

Wyspy śródlądowe w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym/Shutterstock

Gołuchów – największy w Wielkopolsce park krajobrazowy

Inną atrakcją Wielkopolski, ogromny park w Głuchowie, będącym doskonałym miejscem na wypoczynek i spacery, pełnym egzotycznych i rzadkich drzew, takich jak np.: lipy drobnolistne, sosny rumelijskie, dąb błotny, cypryśnik błotny czy strączyn żółty. Jednym z najbardziej wyjątkowych okazów jest dąb szypułkowy o nazwie Jan. Drzewo zostało tak nazwane na cześć właściciela pobliskiego zamku, Jana Działyńskiego.

Park obejmuje blisko 3 kilometrowy odcinek Doliny Rzeki Ciemnej, będącej dopływem Prosny, a jego obszar wynosi blisko 160 ha. Wyróżnić w nim można część południową, która składa się z różnorodnych zadrzewień i polan parkowych, część północną mającą charakter leśny oraz centralną z dwoma stawami widokowymi.

Od 1977 roku na obszarze parku istnieje pokazowa zagroda, prezentująca kilka gatunków dzikich zwierząt, żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Zagroda jest czynna od świtu do zmierzchu przez cały rok i cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których liczbę szacuje się na około 100 tys. rocznie.

Zobacz też:

Małopolska – miejsca, które zachwycą każdego

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
73
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0