Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry/Shutterstock

Jesienny wakacyjny wyjazd, a może krótki weekendowy wypad? Białystok i okoliczne miejsca czekają na turystów. Podlasie oferuje wiele atrakcji, także, a może nawet przede wszystkim, tych na świeżym powietrzu. Zobacz, które miejsca warto odwiedzić. 

O Podlasiu

Stolicą Podlasia jest Białystok. Miasto w północno-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Białą. To właśnie ono znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski. Na terenie miasta znajdują się dwa rezerwaty przyrody, a wielość parków zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, którego przez ostatnie miesiące brakowało nam szczególnie. Właśnie w Białymstoku i jego okolicach warto spędzić piękną, polską jesień i złapać oddech, przed kolejnymi wyzwaniami. A może pochodzisz z tamtych rejonów i chcesz poznać miejsca blisko siebie?

Tykocin – nawet dla najbardziej wymagających turystów

Znajdujące się niecałe 40 kilometrów od Białegostoku miasto, urzeka swoim pięknem. Zamek, liczne zabytki i pomniki, a to wszystko na pięknej spacerowej trasie. Przechadzając się uliczkami, wyłożonymi kamieniem, podziwiamy piękne, drewniane domki. Ryneczek w centrum miasta zachwyca wyjątkowym klimatem o każdej porze roku. Tykocin znajduje się wokół trzech wielkich kompleksów przyrodniczych – Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek na pewno znajdą piękny szlak dla siebie. Jakie trakcje koniecznie musicie odwiedzić?

  • Rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego, jest to jeden ze starszych zachowanych pomników świeckich w Polsce;
  • Kościół parafialny św. Trójcy. Świątynia charakteryzuje się nietypową fasadą. Zachwycą Was dwie wieże połączone ćwierćkolistymi arkadami z kościołem;
  • Zamek królewski Zygmunta Augusta ze zrekonstruowanymi pomieszczeniami. Prawdziwą atrakcją będzie jedna z baszt, pod którą znajduje się gniazdo bocianie. Nic zresztą dziwnego, ponieważ Tykocin leży na Podlaskim Szlaku Bocianim.
Tykocin

Tykocin/Shutterstock

Biebrzański Park Narodowy

Zwiedzając Tykocin, nie sposób nie odwiedzić Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy, najdłuższy oraz najdzikszy park narodowy w Polsce. Jego sercem jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza. Odwiedzając park warto zobaczyć między innymi dziewiętnastowieczną Twierdzę Osowiec. Zwiedzanie jej możliwe jest jedynie z przewodnikiem. Fort można zobaczyć od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 13. 

W trakcie dwugodzinnego zwiedzania przewodnik pokazuje muzeum, korytarze i podziemia twierdzy. Następnie polecamy przejście się Carską Drogą, zwaną też Łosiostradą. Właśnie te zwierzęta można spotkać podczas spaceru. Kolejnym pomysłem jest spływ Biebrzą. Łagodny nurt oraz bogata fauna i flora sprawiają, że nawet kilkugodzinna wyprawa kajakiem będzie ciekawą przygodą. A piękne widoki i śpiew ptaków umilą wyprawę. 

Może uda Ci się uchwycić je na zdjęciu? Tak się składa, że Kinder Country Polska organizuje wyjątkowy konkurs, którego hasłem jest "Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej". Wyrusz w plener po najbliższej okolicy i zrób zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikuj zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończ zdanie "Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej..." i dodaj #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Białowieża i Białowieski Park Narodowy

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście żubry. Nic dziwnego. W Białowieskim Parku Narodowym znajduje się Rezerwat Pokazowy Żubrów. To jednak niejedyna atrakcja, którą ten rejon oferuje. Wiele osób mówi, że Białowieża jest perłą Podlasia. Warto zwiedzić wieś – swoim urokiem urzeknie każdego. Park pałacowy i skansen to obowiązkowe miejsca na mapie zwiedzania. I Puszcza Białowieska rzecz jasna. Bliskość przyrody pozwoli odetchnąć, wyciszyć i uspokoić się.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska/Shutterstock

Dla miłośników rowerowych wypraw mamy prawdziwą gratkę. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego znajdują się trzy trasy rowerowe. Zielony szlak o długości 11 km, na którym napotykamy bory bagienne, skansen kolejki wąskotorowej, dawne składnice drewna oraz pomnik przyrody nieożywionej – duży głaz narzutowy. O prawie połowę krótszy czerwony szlak (5,5 km) na swojej trasie ma stary cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku, ślady mielerza do wypalania węgla drzewnego oraz skansen leśnej kolejki wąskotorowej i stare fragmenty puszczy. I najkrótszy czarny szlak to 4-kilometrowa trasa, która sprawdzi się idealnie dla zwolenników spacerowych wypraw.

Rzeka Biebrza

Rzeka Biebrza/Shutterstock

Znajdujące się nieopodal Suwałk jezioro, jest uznawane za jeden z najczystszych akwenów na świecie. Ze wzniesienia w Starym Folwarku, możemy podziwiać niezwykłą panoramę. Wigry to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Po jeziorze można poruszać się żaglówkami bądź kajakami. Warto zatrzymać się na polu namiotowym. Biwak może okazać się niezapomnianą przygodą. Przez cały akwen prowadzi także słynny szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą. Co więcej, 19 wysp i liczne półwyspy urozmaicają toń jeziora. Odpoczniecie na pobliskich plażach.

Zobacz też:

Wrocław – odkryj na nowo stolicę Dolnego Śląska i jej okolice! 

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

Trójmiasto nieznane. Inspiracje na weekend w plenerze


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0