Profilaktyka zdrowia

Korzystanie z urządzeń elektronicznych sprzyja krótkowzroczności. "Narastająca epidemia"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
fizkes/Getty Images Kobieta, która przeciera oczy

O tym, że zbyt długie godziny spędzone przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu mogą doprowadzić do problemów ze wzrokiem, badacze informują od dawna. Najnowsze badania pokazują, że takie praktyki zwiększają ryzyko wystąpienia krótkowzroczności aż o 80 proc. Problem nasilił się w czasie pandemii. Jak go uniknąć?

Krótkowzroczność - co sprzyja rozwojowi wady?

Autorami odkrycia są badacze z Singapuru, Australii, Chin i Wielkiej Brytanii. Przeanalizowali oni ponad 3 tys. publikacji naukowych dotyczących ekspozycji na ekrany urządzeń elektronicznych oraz krótkowzroczności dzieci i młodych ludzi w wieku od 3 miesięcy do 33 lat. Okazało się, że długi czas spędzony na patrzeniu w wyświetlacz telefonu komórkowego wiąże się z około 30-procentowym wzrostem ryzyka krótkowzroczności, a w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z komputera ryzyko to wzrasta aż do 80 proc. Autorzy podkreślają, że ich wyniki są tym bardziej istotne, iż w czasie pandemii COVID-19 miliony dzieci na całym świecie znacznie wydłużyły czas spędzany z ekranami, chociażby z uwagi na naukę zdalną.

Krótkowzroczność. Co zrobić, aby jej uniknąć?

- Szacuje się, że do 2050 roku około połowa światowej populacji będzie miała krótkowzroczność. Jest to więc olbrzymi problem zdrowotny, który bardzo szybko się nasila - mówi prof. Rupert Bourne, okulista z Anglia Ruskin University i główny autor publikacji. - Nasze badanie jest jak dotąd najbardziej wyczerpującym rozpatrzeniem tej kwestii i wyraźnie pokazuje, że istnieje związek między czasem spędzonym przed ekranem a krótkowzrocznością u młodych osób - dodał. - Ponieważ dzieci w coraz młodszym wieku korzystają z urządzeń cyfrowych a czas spędzony przed ekranami wydłuża się, istnieje pilna potrzeba zbadania, jak dokładnie urządzenia te oddziałują na zdrowie oczu w różnych populacjach. Musimy lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywają one w narastającej epidemii krótkowzroczności. Jest to ważne, aby móc odpowiednio edukować rodziców oraz stworzyć wytyczne dla lekarzy i osób zajmujących się zdrowiem publicznym - podsumowują autorzy artykułu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Plaga wad wzroku po nauce online?

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

Pozostałe wiadomości