Profilaktyka zdrowia

Progesteron i jego funkcja w organizmie kobiety. Sposoby regulowania poziomu progesteronu

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
badanie na stężenie progesteronu

Progesteron jest żeńskim hormonem, którego stężenie zależy od etapu cyklu miesiączkowego. Progesteron oznacza się w celu monitorowania przebiegu ciąży, ale także w przypadku diagnostyki niepłodności oraz przy podejrzeniu występowania guzów hormonalnych czynnych. Poziom progesteronu można regulować za pomocą leków lub spróbować podnieść metodami domowymi.

Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży, dlatego jego niedobór zawsze jest wskazaniem do podania leku w postaci tabletek podjęzykowych lub doustnych, a także tabletek dopochwowych lub zastrzyków. Wysoki poziom hormonu może wskazywać na problemy z wątrobą, ale także torbiele jajników lub guzy nadnercza. Każdą nieprawidłowość należy skonsultować z lekarzem.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Poziom progesteronu w ciąży

Progesteron to żeński hormon płciowy wytwarzany przez jajniki lub przez łożysko w okresie ciąży. Jego właściwe stężenie jest niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży. Hormon umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej, działa rozkurczowo i hamuje reakcję immunologiczną przeciwko zarodkowi. Na tym nie kończy się jego rola w okresie ciąży. Jest on bowiem odpowiedzialny za zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy i zapobiega przedwczesnemu porodowi. Wszelkie wahania poziomu progesteronu w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niski poziom progesteronu w ciąży może prowadzić do jej przerwania, dlatego wskazane jest podanie hormonu w postaci tabletek lub zastrzyków. Jakie są objawy niskiego poziomu progesteronu w ciąży?

 • plamienia;
 • bóle podbrzusza;
 • skurcze macicy.

Najczęściej stosuje się progesteron we wczesnej ciąży, zagrożonej poronieniem (do 12.–13. tygodnia), ale również w przypadku niewydolności szyjki macicy, a także w ciąży dojrzałej w celu zapobieżenia przedwczesnemu porodowi. Wysoki poziom progesteronu w ciąży może wskazywać na ciążę mnogą, obecność torbieli na jajnikach lub nieprawidłową pracę nadnerczy. Objawami wysokiego stężenia hormonu są obrzęki nóg, żylaki kończyn, wyraźne przebarwienia na twarzy, a także zaparcia i wzdęcia.

Zaburzenia poziomu progesteronu – przyczyny, objawy, leczenie

Kobiety ze zbyt niskim poziomem progesteronu mogą mieć kłopoty z zajściem w ciążę i jej donoszeniem, mogą też nadmiernie tyć oraz skarżyć się na nieregularne miesiączki. Niski poziom progesteronu świadczy o zaburzeniach równowagi hormonalnej. Stężenie hormonu jest niskie w początkowej fazie cyklu, a wzrasta przed owulacją. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, stężenie progesteronu spada. Jakie jeszcze są objawy niskiego poziomu progesteronu

 • nieregularne krwawienia miesięczne lub brak miesiączki;
 • zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia;
 • występowanie uporczywego trądziku;
 • kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała;
 • bóle krzyża;
 • wahania nastroju;
 • poronienia, niepłodność.

Przyczyny niskiego poziomu progesteronu to przede wszystkim nadmiar estrogenów. Problem może być wynikiem przyjmowania leków hormonalnych lub steroidowych, a także niewłaściwej diety, siedzącego trybu życia i nadwagi. Jak zwiększyć poziom progesteronu? Poza metodami farmakologicznymi, czyli lekami zawierającymi hormon, można próbować metod naturalnych:

 • wyeliminować z diety składniki podnoszące poziom estrogenów: soję, dynię, szałwię, mięso zwierząt karmionych hormonami oraz owoce i warzywa pryskane pestycydami;
 • wyeliminować zioła podnoszące poziom estrogenów: chmiel, lukrecję, lawendę, olejek z drzewa herbacianego;
 • unikać nadmiernego stresu;
 • stosować suplementację cynku; jego niedobór może powodować problemy ze stężeniem progesteronu;
 • zadbać o odpowiedni poziom witaminy B6 i witaminy C, a także magnezu, włączając do diety orzechy, banany, szpinak, fasolę, owoce morza.

Zbyt wysoki poziom progesteronu może wskazywać na zaburzenia pracy wątroby, torbiele jajników, guzy nadnercza lub jajników, a także zespół policystycznych jajników. Zbyt duże stężenie hormonu może powodować obrzęki, zatrzymanie wody w organizmie, wolniejszy przepływ krwi, żylaki. Podwyższenie poziomu hormonu wymaga dalszej diagnostyki i leczenia schorzenia pierwotnego.

Kiedy należy sprawdzić poziom progesteronu?

Badanie poziomu progesteronu wykonuje się z krwi. Najczęściej w sytuacji, gdy występują nieregularne miesiączki i gdy konieczna jest ocena fazy cyklu oraz owulacji. Poziom hormonu sprawdza się również na wczesnym etapie ciąży, a także w sytuacji, gdy wcześniej wystąpiły poronienia. Badanie warto wykonać, by śledzić rozwój łożyska i stan płodu w ciąży zagrożonej. Ocena stężenia progesteronu pomaga w diagnostyce bólów brzucha oraz krwawień z dróg rodnych. Aby zinterpretować wyniki badań, należy wziąć pod uwagę wiek, fazę cyklu miesiączkowego, ewentualną ciążę oraz metody oznaczania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: jarun011/Getty Images

Pozostałe wiadomości