Zdrowie

Epidemia wirusa RSV. Oddziały dziecięce są przepełnione

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
wysokieobcasy.pl
Brakuje miejsc na oddziałach dziecięcych

Na oddziałach pediatrycznych coraz więcej dzieci zakażonych wirusem RSV. Po pandemii koronawirusa obserwuje się cięższe objawy niezależnie od wieku. Lekarze mówią już o epidemii, a w szpitalach zaczyna brakować miejsc.

Epidemia zakażeń wirusem RSV

Wirus RSV powoduje ciężkie infekcje układu oddechowego. Pandemia koronawirusa sprawiła, że dotyka nie tylko dzieci w pierwszych miesiącach ich życia. Zakażenia zaczynają się już we wrześniu, a szczyt zachorowań lekarze dostrzegają już w październiku-listopadzie. Wcześniej szczyt przypadał na styczeń, luty.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- W miesiącach zimowych dzieci nadal chorują na tego wirusa, ale mniej. Znacznie częściej niż przed pandemią koronawirusa obserwujemy ciężki przebieg RSV nie tylko u niemowląt, ale też u kilkuletnich dzieci. W tej chwili na oddziałach hospitalizujących dzieci z zakażeniami układu oddechowego pacjenci z RSV zajmują przeważnie między 80 a 90 proc. łóżek. Tak, można już powiedzieć, że mamy obecnie w Polsce epidemię zakażeń wirusem RSV - powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii i ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, bo szpitale są przepełnione. Co więcej, dziecko z RSV nie może przebywać w jednej sali z dzieckiem z grypą czy innymi infekcjami. RSV jest bardzo zakaźny i można nim zarażać nawet do czterech tygodni. Prof. Jackowska, w związku z brakiem miejsc na oddziałach, stara się skracać hospitalizację pacjentów do trzech/czterech dni, kiedy nie ma zapalenia oskrzeli czy płuc, które są ciężkimi powikłaniami.

Objawy wirusa RSV

Zainteresowanie rodziców powinny wzbudzić następujące objawy: zwiększona liczba oddechów, suchy, męczący kaszel, postękiwanie, gorszy apetyt i wymioty. Gorączka nie musi występować. Nie można bagatelizować takich symptomów, bo RSV może spowodować ciężką niewydolność oddechową. Zakażenie może też dać takie powikłania jak zapalenie ucha środkowego, czy zapalenie płuc. Lekarze wspominają także o zapaleniu krtani, tchawicy, zatok oraz oskrzeli.

Przebieg zakażenia może być bardzo nieprzewidywalny, szczególnie u niemowlaków. Parametry życiowe mogą się pogorszyć w ciągu kilku godzin.

- Zarówno lekarze w POZ, jak i rodzice muszą zachować czujność. Dziecko powinno trafić do szpitala, jeśli jest bardziej senne albo rodziców niepokoi jego oddech, a zawsze, jeżeli dotyczy to dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia - mówiła prof. Jackowska w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Jak zapobiegać zakażeniu RSV?

Palenie papierosów przez rodziców w obecności dzieci może nieść za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem RSV. Spacerowanie i wietrzenie pomieszczeń również mogą mieć pozytywny wpływ. Rodzice powinni pamiętać także o nawadnianiu pociech, a także nie umawiać się na spotkania w dużych grupach dzieci.

- Idą mikołajki, a potem święta, ale starajmy się nie chodzić z naszymi niemowlętami w pierwszym półroczu życia w duże skupiska czy do miejsc, gdzie są osoby chore - powiedziała konsultant krajowa "Wysokim Obcasom".

Czynniki ryzyka, na które rodzice nie mają wpływu to: wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, liczne rodzeństwo, współistniejące choroby płuc, wrodzone wady serca, niedobory immunologiczne, karmienie dziecka mlekiem krowim zamiast piersią.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: wysokieobcasy.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości