Diety i odchudzanie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Zgrabne ciało bez wysiłku

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:
Brzuch piwny odchudzanie

Dla wielu osób aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem odchudzania. A jak zrzucić wagę bez żmudnych ćwiczeń? Sprawdź, jakie znaczenie ma aktywność fizyczna i sposób żywienia dla redukcji masy ciała. Dowiedz się, czy można schudnąć bez ćwiczeń.

Redukcja wagi bez ćwiczeń nie jest zadaniem łatwym. Wymaga bardzo dużej samodyscypliny i zaparcia, by móc wytrwać w swoich postanowieniach. Jest to jednak możliwe.

Jak szybko schudnąć bez ćwiczeń – czy to możliwe?

Nie ma bezpiecznej metody na to, żeby schudnąć 10 kg bez ćwiczeń w ciągu miesiąca, możliwe jest jednak szybkie zredukowanie wagi bez wysiłku fizycznego. Zasada jest bardzo prosta: jeżeli spożywasz tyle kalorii, ile wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (zależy ono od wielu czynników m.in. wieku, płci, poziomu tkanki tłuszczowej, aktywności fizycznej, ewentualnych chorób, ciąży itp.), waga nie zmienia się. Gdy jesz więcej, niż jest to konieczne, tyjesz, a jeśli mniej – chudniesz. Wynika z tego, że można schudnąć bez ćwiczeń. Nie bez znaczenia pozostaje główne źródło kalorii (przewaga białka, tłuszczy czy węglowodanów), istotny jest deficyt kaloryczny. Należy jednak podkreślić, że dużo korzystniejsza dla organizmu jest zbilansowana dieta, w której znają się chudy nabiał, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, aniżeli słodycze i dania typu fast food. Aktywność fizyczna pozwala na zwiększenie spożywanych kilokalorii.

Czy warto uprawiać sport?

To, że da się schudnąć bez wysiłku fizycznego, nie oznacza, że należy z niego zrezygnować, jeśli nie występują przeciwwskazania do uprawiania sportu. Jest on zalecany przez specjalistów w czasie stosowania diety redukcyjnej. Wielość dyscyplin pozwala każdemu na znalezienie swojego "konika". Nie należy wykręcać się brakiem czasu – sportu wcale nie musi być dużo, by dawał pozytywne efekty. A jest ich co niemiara! Przede wszystkim aktywność fizyczna wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zgubienie „oponki” możliwe jest dużo szybciej. Sport pozwala także na poprawę metabolizmu oraz przyspieszenie wydalania toksyn z organizmu. Co ważne, osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną są mniej narażone na ryzyko efektu jo-jo po zmianie diety. Ludzie, którzy chudną jedynie dzięki deficytowi kalorycznemu, często mają sylwetkę tzw. skinny fat. Ciało nie wygląda wówczas atrakcyjnie poprzez otyłość miejscową, jest ono obwisłe i mało jędrne. Warto podkreślić, że sport ma korzystny wpływ nie tylko na odchudzanie. Dzięki niemu możliwa jest poprawa kondycji organizmu, pracy układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego, a także odpornościowego.

Jak się odchudzić bez ćwiczeń? Kluczem deficyt kaloryczny

Nie ma określonej metody na to, jak schudnąć bez diety i ćwiczeń. Deficytem kalorycznym jest spalenie większej ilości kalorii niż przyjęcie z pożywienia. Niedostatki energii pozyskiwane są wtedy z innych źródeł, np. tkanki tłuszczowej. Orientacyjne zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć za pomocą internetowych kalkulatorów. Ilość kalorii, by osiągnąć deficyt kaloryczny, można obliczyć ze wzoru Lyle’a Mcdonalda: wagę tkanki tłuszczowej w kilogramach trzeba pomnożyć przez 69 – wynikiem jest maksymalna liczba kilokalorii, które można usunąć z diety. Ilość kalorii można zmniejszyć także procentowo – np. jeśli zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi 25 proc., to można zmniejszyć ilość przyswajanych kalorii o 25 proc. Żeby ustalić zdrowy jadłospis o odpowiednio niskiej kaloryczności, warto udać się do dietetyka, ponieważ zbyt duży deficyt kaloryczny może skutkować poważnymi konsekwencjami. Należy pamiętać, że samodzielne obliczenie deficytu kalorycznego może być bardzo trudne, ponieważ przy odchudzaniu istotny jest nie tylko metabolizm podstawowy i właściwości termogeniczne pożywienia, ale i poziom stresu, samopoczucie czy konsystencja pożywienia.

Jak schudnąć bez wysiłku? Przydatne triki żywieniowe

Oprócz stosowania zdrowej, zbilansowanej diety warto przestrzegać kilku zasad. Jedną z ważniejszych jest wypijanie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie), dzięki czemu woda nie będzie zatrzymywać się w organizmie – w efekcie zmniejszy się waga oraz obrzęki. Warto także pić szklankę wody przed posiłkiem, co pozwala na zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia, a co za tym idzie – dostarczanych kalorii. Dania warto podawać na mniejszych talerzach, trzeba jeść w skupieniu oraz dokładnie przeżuwać pokarmy. Do diety dobrze jest włączyć duże ilości białka, które szybko daje uczucie sytości, oraz błonnika. Posiłki warto jeść o regularnych porach, najlepiej sprawdzi się system z 4 lub 5 posiłkami zjadanymi w równych odstępach.

Czy Twoja waga ma znaczenie? Liczby na wadze tak naprawdę nie są ważne. Wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji sylwetki. Należy bowiem wiedzieć, że mięsień jest cięższy od tłuszczu. Dwie osoby o tym samym wzroście mogą ważyć tyle samo, z tą różnicą, że jedna będzie zmagała się z nadwagą, a druga będzie muskularna. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Mądre diety, czyli zdrowe odchudzanie podczas izolacji

Dieta selfie, czyli odchudzanie XXI wieku

Proste sposoby na odchudzanie? Kacper dzięki skakance zrzucił ponad 30 kg

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości