Dlaczego kobiety wysyłają nagie zdjęcia partnerom? "Są świadome swoich motywacji"

Dlaczego kobiety wysyłają nagie zdjęcia partnerom? "Są świadome swoich motywacji"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Z niedawno opublikowanych badań wynika, że co trzecia kobieta wysyła swoje nagie zdjęcia partnerom, bo uważa, że takie są oczekiwania wobec niej. Naukowcy z University of Nebraska-Lincoln wywnioskowali z ankiet wypełnianych przez panie, że takie działanie postrzegane jest jako część romantycznego związku. To jednak nie wszystko! Jakie jeszcze powody wskazano w kwestionariuszu?

Czym jest seksting?

Zgodnie z poprzednimi badaniami, seksting jest pojęciem szerokim i obejmuje wiele czynności. Są to np. teksty o charakterze seksualnym, zdjęcia, filmy, a nawet połączenia na żywo mające charakter seksualny.

W tym badaniu naukowcy skupili się na nagich zdjęciach, które nazwali "aktami". Fotografie miały być wysyłane przez kobiety do ich partnerów, interesowały ich także motywacje pań. Tym razem bardziej istotne były te pozytywne powody, bo we wcześniejszych badaniach pomijano je.

Motywacje do wysyłania nagich zdjęć

Dwieście siedem kobiet biorących udział w badaniu to studentki ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 19 do 27 lat. Warunkiem uczestnictwa było wysłanie co najmniej jednego zdjęcia w swoim życiu. Zadanie brzmiało następująco: "Proszę o jak najdokładniejsze opisanie powodów, dla których wysłałyście fotografię mężczyznom". Akty zdefiniowano jako "seksualne fotografie własnego ciała lub określonej części ciała, na których jest się całkowicie lub częściowo nagim".

W ankietach respondentki przyznawały, że czuły "presję ze strony przyjaciół", dostawały "wielokrotne prośby o takie zdjęcie", ich motywacją było "bycie zabawnym lub zalotnym" oraz "seksowny prezent dla kogoś". Zdecydowanie najczęstszą motywacją, wybraną przez 35,3 procent uczestników, były "oczekiwania dotyczące relacji". Taka odpowiedź dotyczyła uczestniczek, które wysyłały akty jako obowiązek lub nieodłączną część bycia w romantycznym związku. Kolejnymi najczęstszymi motywacjami były prośby ze strony mężczyzny (20,8 proc.) i daleka odległość (17,4 proc.).

Kilka kobiet motywowało wysyłanie zdjęć poczuciem władzy nad partnerem i kontroli. Jedna z uczestniczek powiedziała: "Chciałam mieć poczucie władzy nad mężczyznami, którym wysłałam akty. Mogłam sprawić, że mnie zapragnęli". W zaledwie kilku przypadkach kobiety wskazały przemoc lub przymus jako powód wysyłania nagich zdjęć, np. "aby nie zerwał ze mną lub nie stał się bardziej agresywny".

- Kobiety mają wiele motywacji do wysyłania aktów, spontanicznie generując ponad 20 odrębnych motywów - stwierdził zespół. - Motywy związane z relacjami były najbardziej rozpowszechnione, podczas gdy motywy związane z przemocą, motywy instrumentalne oraz używanie narkotyków lub alkoholu rzadko (jeśli w ogóle) pojawiały się spontanicznie jako motywacje do wysyłania aktów - dodali.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Computers in Human Behaviour.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: bymuratdeniz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości