Jakie parametry powinien mieć dobry komputer do gier?

Komputer do gier
Jakie parametry dla komputera do gier?
Źródło: Anastassiya Bezhekeneva/Getty Images
Komputery gamingowe powinny zapewniać użytkownikom przede wszystkim płynność gry i dobrą jakość grafiki. Jakie parametry są najważniejsze i ile kosztuje dobry komputer do gier? Przeczytaj w serwisie Dzień Dobry TVN. 

Dobry komputer do gier, czyli jaki? Przyszły użytkownik powinien na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce kupić komputer stacjonarny, czy laptop. Gracze częściej decydują się na korzystanie z pecetów. Komputery stacjonarne są tańsze i wydajniejsze od laptopów. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do gier powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jak kupić dobry komputer do gier?

Jaki wybrać dobry komputer do gier?

Komputery gamingowe skierowane do profesjonalnych graczy to bardzo wydajne maszyny, które mają niewiele wspólnego ze zwykłymi urządzeniami wykorzystywanymi do pracy biurowej. Bardzo dobry komputer do gier to podstawa, by komfort gry był wysoki. Na rynku pojawiają się coraz to nowe tytuły gier, które wymagają sprzętu odznaczającego się wysoką wydajnością

Internet i technologia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Czym kierować się przy wyborze komputera gamingowego? Podczas zakupu urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na: procesor, kartę graficzną, płytę główną, pamięć RAM, dysk twardy i chłodzenie. To najważniejsze elementy komputera, które wpływają na jego wydajność.

Procesor w komputerze dla gracza powinien mieć co najmniej dwa rdzenie. Bardziej zaawansowani gracze, którzy będą korzystać głównie z najnowszych, wymagających sprzętowo gier, powinni zdecydować się na czterordzeniowy procesor. Karta graficzna powinna być tej samej jakości, co procesor. W przeciwnym wypadku gra może nie odtwarzać się płynnie. Jeśli chodzi o pamięć RAM, główną zasadą jest to, że im więcej pamięci, tym lepiej. Dotyczy to również dysku twardego. Chłodzenie jest również bardzo istotnym elementem dobrego komputera gamingowego.

Przy kilkugodzinnych rozgrywkach przegrzanie komputera posiadającego zły system chłodzenia będzie skutkować zawieszaniem się gry, a w najgorszym wypadku nawet wyłączeniem się urządzenia. Żaden gracz nie chciałby, by w decydującym momencie rozgrywki coś takiego mu się przydarzyło. Najlepiej przeczytać opinie innych użytkowników o chłodzeniu danego modelu komputera na specjalistycznych forach internetowych lub przejrzeć recenzje na popularnych portalach dla graczy. 

Tani, dobry komputer do gier

Większość graczy decyduje się na zakup komputera stacjonarnego. Dlaczego? Komputery stacjonarne odznaczają się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Inną z niewątpliwych zalet pecetów jest możliwość samodzielnej rozbudowy i wymiany podzespołów. W przypadku laptopów takie działania są bardzo ograniczone. Komputery stacjonarne są również o wiele bardziej odporne na zewnętrzne uszkodzenia. W porównaniu z laptopami przegrywają w kwestii mobilności. Jeśli jednak nie planujemy długich podróży i chcemy grać w domu, wybór komputera stacjonarnego jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Pecety są o wiele tańsze niż laptopy gamingowe . Ceny urządzeń stacjonarnych przeznaczonych dla graczy zaczynają się od około 1500-2000zł. Za taką niewielką kwotę można kupić już przyzwoity sprzęt, który poradzi sobie nawet z najnowszymi tytułami. Podzespoły wykorzystane w tych urządzeniach sprostają wymaganiom ich użytkowników. Pecety ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei najdroższe komputery skierowane do profesjonalnych graczy mogą osiągać kwoty sięgające nawet 10000zł.

Komputer stacjonarny do gier możemy też złożyć samodzielnie. Wtedy koszt będzie jeszcze niższy. Przykładowo, jeden z tańszych procesorów do gier to wydatek około 300 zł. Karta graficzna będzie kosztować podobną kwotę. Z biegiem czasu możemy również wymieniać podzespoły na lepsze i dostosowywać urządzenie do naszych potrzeb. Samodzielne złożenie maszyny, dobranie odpowiednich podzespołów, zwłaszcza w przypadku, gdy nigdy się tym nie zajmowaliśmy, może być dosyć czasochłonne. Jednak wysiłek się opłaca, bo niskim kosztem stworzymy zestaw, który dostarczy nam wysoki komfort i najlepsze audiowizualne doznania podczas długich rozgrywek. W Internecie dostępnych jest wiele poradników bardziej doświadczonych graczy, którzy chętnie dzielą się wiedzą.

Dobre komputery dla graczy muszą mieć wydajne podzespoły, umożliwiające płynną i komfortową grę. Gamerzy najczęściej decydują się na komputery stacjonarne – są one tańsze i bardziej wydajne od laptopów. Dodatkowym atutem pecetów jest możliwość wymiany podzespołów. Zakup dobrego komputera gamingowego nie musi być dużym wydatkiem. Koszty ograniczymy jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na samodzielne złożenie urządzenia.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anastassiya Bezhekeneva/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości