Technologia

Co zrobić, gdy dzwoni do nas Klara Sobieraj? "Jest to sytuacja niedopuszczalna"

Technologia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Co zrobić, gdy dzwoni do nas Klara Sobieraj?
Co zrobić, gdy dzwoni do nas Klara Sobieraj? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Klara Sobieraj jest najbardziej znienawidzoną postacią w Polsce. Dzwoni do wszystkich, często o nieludzkich porach. W jakim celu się kontaktuje i dlaczego jest tak bardzo nielubiana? Jak się zachować, kiedy już odbierzemy od niej telefon? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

Czy dzwoni do nas robot?

Klara Sobieraj brzmi w słuchawce telefonu jak zwykł człowiek, a jednak człowiekiem nie jest.

Z tej strony Klara Sobieraj, ja dzwonię z działu wsparcia ekologii. 4 maja tego roku został uruchomiony pilotażowy projekt o nazwie "Czysty powiat". Chodzi po prostu tutaj o bezzwrotne wsparcie w zakresie paneli fotowoltaicznych, w wysokości do 15 000 złotych

Okazuje się, że wystarczy zadać proste pytanie o odpowiedź na zadanie matematyczne: "Ile to jest 2+2?", aby przekonać się, że dzwoni do nas bot. Ponieważ w tym momencie zamiast poprawnej odpowiedzi usłyszymy nieadekwatne: "tak".

- To jest rzeczywiście bot, czyli osoba stworzona przez program, który odpowiada na pytanie konsumenta, jak widać bardzo intuicyjnie. Większość konsumentów nie wie de facto przez kilka, a może nawet kilkanaście minut, że rozmawia z botem - podkreśla Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

Wojna z Klarą Sobieraj i innymi botami

UOKiK otrzymuje w sprawie telefonów od botów wiele skarg. W związku z tym rozpoczęła się wojna z Klarą Sobieraj i innymi jej podobnymi fikcyjnymi postaciami.

- Postępowanie dotyczy tego, że ta historia i ta opowieść, którą snuje pani Klara, niestety nie jest rzeczywista. Czyli mówimy o dotacjach czy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na tak zwany panel fotowoltaiczny, czyli 15 000 złotych - wyjaśnia rzecznik prasowa UOKiK.

- Natomiast sprawdzamy też bardzo ważną rzecz. (...) Jeżeli bot jest tak wykształcony, żeby wprowadzić konsumenta w błąd, to oczywiście jest to sytuacja niedopuszczalna, a po drugie bot skądś ma nasz numer telefonu, po trzecie jest bardzo natarczywy - wylicza Małgorzata Cieloch.

Na co może namówić nas dzwoniący bot? - Przede wszystkim na zawarcie umowy, która dotyczy modnej teraz kwestii, czyli zielonej energii, w tym wypadku paneli fotowoltaicznych - wskazuje nasza rozmówczyni.

W sprawie telefonów i wyłudzania podczas rozmowy danych przez boty UOKiK prowadzi postępowanie i złożył zawiadomienie do prokuratury.

- Te dane mogą być wykorzystywane w przyszłości do wyciągnięcia danych wrażliwych, dotyczących konta czy czegokolwiek innego - uwrażliwia konsumentów rzeczniczka.

Co możemy zrobić, kiedy zdamy sobie sprawę, że zostaliśmy oszukani? Odpowiedź w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości