Porady

Systemowe podejście do gwałtu

Porady

Mimo że polskie prawo przewiduje od 2 do 12 lat więzienia za dopuszczenie się gwałtu, egzekwowanie sprawiedliwości dla ofiar przemocy oraz karanie ich oprawców to często kolejna trauma. O tym, z czym mierzą się ofiary w Polsce opowiedzieli: pani Aleksandra – tłumaczka, która została zgwałcona przez ratownika medycznego w Kaliningradzie w 2013 roku, adwokat Grzegorz Kucharski oraz Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

Po 6 latach od zdarzenia jeden z napastników pani Aleksandry został uniewinniony, a drugi - pomimo wyroku skazującego na 2 lata więzienia i 30 tys. zadośćuczynienia, nie tylko nie odbył kary, ale i nie wypłacił należnej poszkodowanej rekompensaty. Przypadek ten stanowi potwierdzenie wadliwości systemu, który bezdusznie traktuje ofiary, często je wiktymizując i wplątuje je w ciągnące się latami procesy sądowe.

Teoria a praktyka

Jak to się stało, że oprawca pani Aleksandry wciąż uchyla się od wykonania kary?

Proces sądowy i rozpoznanie sprawy to jest jedna rzecz, a drugą rzeczą jest wykonanie tego wyroku – mówi Grzegorz Kucharski, adwokat.

Jak wskazała Joanna Piotrowska, wiele czynników w sprawie pani Aleksandry sugerowało pozytywny finał jej historii, jednakże nieskuteczność organów ścigania oraz powszechne w takich sytuacjach obwinianie i lekceważenie ofiar przyczyniło się do znacznego pogorszenia jej sytuacji.

Smutna rzeczywistość

Zapytana o to, czy dziś ponownie zgłosiłaby sprawę na policję, pani Aleksandra zdecydowanie zaprzecza. W wyniku ujawnieniu sprawy utraciła kontakty biznesowe, podupadła na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym, ucierpiało jej małżeństwo, rodzina, a także finanse. Przez nieskuteczność organów ścigania żałuje podjętych przez siebie kroków prawnych. Jedynego pozytywu upatruje w medialnym nagłośnieniu sprawy. Ma nadzieję, że pomoże to innym ofiarom przemocy i doda odwagi w walce o sprawiedliwość.

Zobacz też:

Koszalin. Prokuratura okręgowa przejęła śledztwo ws. zgwałcenia 13-miesięcznej dziewczynki

14-latka zgwałcona przez pracownika hotelu na wyspie Korfu

Cypr. Zbiorowy gwałt na 19-letniej turystce

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości