Styl życia

Został rolnikiem roku. "Ktoś chodzi do kina, a ktoś sadzi drzewa dla rozrywki"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Radek Męczykalski 
Orze, jak może – dla dobra środowiska

Patryk Kokociński, rolnik ze Snowidowa (woj. wielkopolskie), został laureatem konkursu WWF na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2021. - Jestem jego wielkim fanem. Otwiera nam cały czas oczy na świat - mówi jego tata, Jerzy Kokociński.

Rolnik, który dba o środowisko

Patryk Kokociński z wykształcenia jest biologiem. Wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne, które nastawione jest przede wszystkim na produkcję mleka.

– Choć jest to produkcja, która wpływa negatywnie na środowisko, to w ciągu ostatnich lat podjęliśmy tak dużo działań, które mają ten negatywny wpływ ograniczać. Okazało się, że w sierpniu tego roku zostałem laureatem konkursu Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego zorganizowanego przez Fundację WWF - mówi z dumą.

Rolnik łączy bowiem nowoczesną technologię ze sposobami znanymi od setek lat, które często są pomijane przez intensywne rolnictwo. 

Sadzenie drzew i retencja wody

Rolnik wraz z partnerem Łukaszem Ławryszem odtwarza dawne zadrzewienia śródpolne, bo jak tłumaczy - obecnie ogromnym problemem jest erozja wietrzna.

– Pola są odsłonięte i nie ma żadnych barier dla wiatru, który pędząc po polach zwłaszcza w okresie, kiedy nie ma upraw, wywiewa po prostu najżyźniejszą warstwę gleby. Natomiast drzewa stanowią taki parawan - wyjaśnia. - W tym momencie mamy posadzone około 1000 sadzonek. (...) Ktoś chodzi do kina, a ktoś sadzi drzewa dla rozrywki – dodaje z uśmiechem.

Jerzy Kokociński, tata Patryka jest wielkim fanem syna. – Otwiera nam cały czas oczy na świat. Trzymam kciuki. W miarę możliwości i czasu pomagam w przedsięwzięciach, zwłaszcza jeśli chodzi o retencję wody – deklaruje.

Do stosowania wielu metod, pomimo prostoty działania, Patryk wciąż musi przekonywa , nawet najbliższych. Kokocińscy to bowiem rolnicy z dziada pradziada i każdy z nich ma swoją wizję.

– Dziadek jest wyznawcą starej wielkopolskiej szkoły, czyli porządek musi być. Dla dziadka rzeczą nie do pomyślenia jest, chociażby niewykaszanie poboczy. (…) No to ojciec tłumaczy, bo tato jest już wyedukowany i jest świetnym ambasadorem naszych działań, że niewykoszone pobocza spełniają mnóstwo fantastycznych funkcji. My na tym nie skorzystamy, a przyroda tak - podkreśla rolnik.

Zobacz cały reportaż w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Radek Męczykalski 

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości