Motoryzacja

Najbrzydsze auto świata jednak pełne uroku? "Multipla miała być niszowym samochodem"

Motoryzacja

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
B. Dajnowski, R. Męczykalski
Najbrzydszy samochód świata?
Najbrzydszy samochód świata?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Fiat Multipla nazywany jest przez wielu najmniej efektownym wizualnie samochodem świata. Czy to największa w historii motoryzacyjna porażka, czy może wizjonerskie auto przyszłości, na które nie byliśmy gotowi?

Fiat Multipla - historia powstania samochodu

Samochód o tak niezwykłym kształcie, który swą opływowością przypomina delfina, najpierw zrewolucjonizował Italię, a potem zmienił oblicze światowej motoryzacji.

- Był bardzo ciasny, miał bardzo słabiutki silnik, ale był 6-osobowy. Włosi opowiadali, że jak jedzie sześć osób, a jest górka, pasażerowie wysiadali, bo ten samochodzik nie dawał rady. Postanowiono, że zrobią coś zupełnie innego, czego na świecie nie było. Niektórzy mówią, że sugerowano się opływowością delfina - opowiadał w materiale Dzień Dobry TVN Wojciech Makan z Multipla Klub Polska.

Fiat Multipla i jego nietypowy wygląd

Auto o tak niezwykłym kształcie wymyślił Włoch Roberto Giolito. Znakiem rozpoznawczym Fiata Multipla jest oryginalna maska oraz reflektory umieszczone tuż pod przednią szybą.

- Można zapytać, czy Multipla to wypadek przy pracy, czy świadome działanie. To nie było tak, że styliści poprzedniego dnia opili się winem i później narysowali coś, co wszystkich śmieszyło. To było świadome działanie, dlatego że Multipla miała być niszowym samochodem nieprodukowanym masowo, a w takich przypadkach styliści dostają większą swobodę działania niż przy autach, które mają być masowo produkowane - tłumaczył Roman Dębecki z magazynu "Auto Świat".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: B. Dajnowski, R. Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości