Styl życia

Godne uwagi książki dla dzieci i dorosłych. Jakie tytuły poleca Anna Dziewit-Meller?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Książki dla kobiet małych i dużych
Książki dla kobiet małych i dużychDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czytanie książek pozwala pobudzić wyobraźnię, wzbogacić zasób słownictwa i oderwać się od wyzwań dnia codziennego. Lektura wybranych wydawnictw nierzadko ułatwia też zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości i dostarcza nam cennej wiedzy na przeróżne tematy. W Dzień Dobry TVN dziennikarka Anna Dziewit-Meller zdradziła, po jakie tytuły warto sięgnąć, nie tylko w Światowy Dzień Książki.

Literatura dla dorosłych - co warto przeczytać?

W bogatym zestawieniu tytułów polecanych przez Annę Dziewit-Meller znalazły się propozycje, które z całą pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom prozy wojennej, ale także osobom, które pragną lepiej zrozumieć wyzwania, przed jakimi zostali postawieni obywatele Ukrainy. "Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego" autorstwa Michała Wójcika to absolutna nowość na półkach księgarni, stanowiąca podsumowanie doświadczeń bohaterki, walczącej o wolność ojczyzny podczas II wojny światowej.

- To jest tak piorunująco-szokująca, ale aktualna historia (...). Bardzo państwu tę książkę polecam, bo ona naprawdę porusza w nas niesamowicie mocne emocje i niebywale współgra z tym, co obserwujemy na wschodzie - zapewniła Anna Dziewit-Meller. Dodała też, że równie ciekawą pozycją, przedstawiającą niełatwe oblicze konfliktów zbrojnych, jest książka Swietłany Aleksijewicz o wymownym tytule "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

- To są opowieści kobiet, które brały udział w tak zwanej "wielkiej wojnie ojczyźnianej", czyli radzieckich żołnierek (...). Uważam, że taka książka powinna zostać wpisana na listę lektur we wszystkich krajach świata - oceniła dziennikarka.

Na liście książek polecanych przez Annę Dziewit-Meller znalazły się także inne tytuły, między innymi "Lata" Annie Ernaux czy "Ósme życie" Nino Haratischwili.

Książki dla dzieci - po jakie tytuły warto sięgnąć?

Książki dla dzieci nie tylko zachęcają najmłodszych do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Wybrane tytuły mogą pozytywnie wpływać na rozwój intelektualny i emocjonalny naszych pociech, a nawet ułatwiać im zrozumienie trudnych emocji związanych z wojną. Zdaniem Anny Dziewit-Meller, niezwykle cenny przekaz niosą za sobą powieści "Asiunia" Joanny Papuzińskiej czy "Ronja, córka zbójnika", napisana przez Astrid Lindgren.

- To są książki, które dzisiaj powinniśmy czytać naszym dzieciom, by uczyć je współpracy i pacyfistycznego współistnienia z innymi - podsumowała dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości