Styl życia

Czy znasz kwiatowy savoir-vivre i wiesz, co symbolizują kolory róż?

Styl życia

Najpiękniejszy, najprostszy prezent, który może wyrazić to, co trudno ująć słowami? Bukiet. Kwiaty dajemy sobie od święta lub bez okazji, chcąc okazać uczucia drugiej osobie. Ale czy wiesz, jak powinno się je wręczać i przyjmować, aby zachowały swoje znaczenie?

Kwiatowy savoir-vivre

Kwiaty to nie tylko przepiękne, kolorowe rośliny, których widok w postaci prezentu rozradowałby pewnie każdego. Za ich wręczaniem kryje się bogata symbolika. Z drugiej strony, trzeba też wiedzieć, jak kwiaty przyjmować. To pozwoli nam uniknąć ewentualnego faux-pas.

Najważniejsza zasada? Pamiętaj, by bukiet składał się z nieparzystej liczby kwiatów. W innym wypadku będą zwiastować nieszczęście. A lepiej chyba nie kusić losu? To oczywiście tylko przesąd, ale ryzykujemy, że urazimy kogoś wręczeniem mu bukietu z parzystą liczbą kwiatów - zwykle są bowiem stosowne tylko na uroczystościach żałobnych. Na nich wręcz wymaga się tego, by wiązanka składała się z parzystej liczby kwiatów. Poza tym 5 róż daje lepszy efekt wizualny niż dwie czy cztery.

Zauważ, że kwiaty doniczkowe stanowią prezent zdecydowanie rzadszy. A tym samym - bardziej oryginalny.

Jedno z bardziej poważnych faux-pas? Obdarowanie kogoś chryzantemami lub kaliami. Kojarzone są zwykle z uroczystościami pogrzebowymi.

Co jeszcze należy pamiętać? Po pierwsze, nie wręcza się kwiatów przed uprzednim wyjęciem ich z papieru ozdobnego. Dużym nietaktem jest też witanie się i przekazywanie kwiatów, kiedy jest się jeszcze w odzieży wierzchniej. Zaczekaj na odpowiedni moment i dopiero wtedy wręcz bukiet.

Kwiat św. Walentego? Róża

Najpopularniejszym walentynkowym kwiatem jest rzecz jasna róża. Uwaga - ona również ma bogatą symbolikę. Ważny jest zarówno kolor, jak i liczba kwiatów w bukiecie. Te czerwone oznaczają pożądanie oraz miłość. Różowe są mniej zobowiązujące. Zwykle dajemy wtedy, kiedy nie łączy nas jeszcze tak silne uczucie. Białe wyrażają szacunek i oddanie, żółte - przyjaźń. Rzadko spotykane fioletowe róże to wyraz miłości od pierwszego wejrzenia, zaś te herbaciane - pożądania.

W zależności od tego, co chcemy przekazać drugiej osobie, powinniśmy dobrać liczbę kwiatów w bukiecie. Jedną różę dajemy na początku znajomości. To piękny, prosty sposób na wyrażenie zainteresowania i chęci dalszego budowania związku. Trzy róże są jak słowa "Kocham Cię". Siedem to liczba zafascynowania, a dziewięć - wiecznej miłości. Piętnaście warto wręczyć wtedy, gdy chcemy kogoś za coś przeprosić. Uwaga - bukiet składający się ze 108 róż idzie zawsze w parze z pierścionkiem zaręczynowym.

Zobacz też:

Walentynki - jak je przeżyć bez presji? Psycholog: "Mamy tyle trosk i zmartwień, więc pobawmy się tym świętem"

Jak ubrać się na walentynki, by oczarować drugą połówkę? Oto 6 najlepszych propozycji

Co obejrzeć w walentynki? Anna Wendzikowska zdradza listę filmów przy których serce się rozgrzewa

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości