Hobby

Jak grać w tysiąca? Zasady gry

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rodzina, która gra w karty

Tysiąc jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Choć zasady początkowo mogą wydawać się skomplikowane, po ich opanowaniu rozgrywka przebiega szybko i trudno się od niej oderwać. Jak dobrze grać w tysiąca? Podpowiadamy najlepsze sposoby na grę.

W tysiąca można grać w dwie, trzy lub cztery osoby. Podczas rozgrywki w cztery osoby jeden gracz zawsze pauzuje, czyli nie bierze udziału w rozgrywce. Czytając instrukcję gry, natkniesz się na terminy takie jak: meldunek, musik, lewa. Podpowiadamy, co oznaczają i jak grać w tysiąca zgodnie z tradycyjnymi zasadami.

Tysiąc – jak grać?

Ta gra karciana polega na zbieraniu kart o określonych wartościach punktowych, które sumują się w poszczególnych rozdaniach. Jak wygrać w tysiąca? Celem jest osiągnięcie sumy co najmniej 1000 punktów – osoba, która jako pierwsza zdobędzie tę wartość (lub wyższą), wygrywa.

Do gry w tysiąca potrzebujesz małej talii, czyli 24 kart – od dziewiątek do asa. Gra składa się z kilku etapów – rozdania, licytacji, zebrania musiku i ustalenia poziomu gry, właściwej rozgrywki wraz ze zbieraniem lew oraz podliczenia i zapisania punktów. Potem następuje zakończenie i podanie wyników rozgrywki. Podstawą gry jest znajomość wartości punktowej poszczególnych kart – prezentuje się ona następująco:

  • 9 – 0 punktów;
  • 10 – 10 punktów;
  • Walet – 2 punkty;
  • Dama – 3 punkty;
  • Król – 4 punkty;
  • As – 11 punktów.

Dodatkowo dama i król tego samego koloru tworzą tak zwane meldunki o wartości różnej w zależności od koloru – 40 (pik), 60 (trefl), 80 (karo) i 100 punktów (kier). Kiedy znasz już najważniejsze założenia, czas na objaśnienie kolejnych etapów rozgrywki w tysiąca dla 3 lub 4 graczy.

Zobacz wideo: Gry i zabawy na spostrzegawczość

Gry i zabawy na spostrzegawczość
Gry i zabawy na spostrzegawczość Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak dobrze grać w tysiąca – rozdanie, musik

Rozdający odkłada 3 karty na tak zwany musik, a resztę rozdaje graczom, którzy nie pokazują sobie nawzajem kart. Każdy, kto chce wiedzieć, jak się gra w tysiąca w karty, powinien wiedzieć, co to musik. Najogólniej mówiąc, są to karty, które trafiają do osoby wygrywającej licytację. Jednocześnie musik oznacza konieczność rozgrywania partii, kiedy żaden z graczy nie zadeklaruje chęci gry i zdobycia wartości punktowej wyższej niż 100. W każdym rozdaniu jedna osoba jest na musiku – to gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. W takiej sytuacji musi grać, jeśli nikt inny nie deklaruje chęci podjęcia rozgrywki.

Jak gra się w tysiąca – licytacja, meldunek i ustalenie poziomu gry

Licytacja jest sposobem na wyłonienie grającego, który weźmie musik i rozpocznie partię. Gracze deklarują, ile punktów uda im się zdobyć. Jeśli okaże się, że podana wartość jest za wysoka, punkty zostaną odliczone od wyniku. Dlatego trzeba dobrze ocenić, ile mamy szansę ugrać. Licytację rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozgrywającego, podając liczbę 100. Kolejni gracze mogą spasować lub przebijać o 10 oczek. Ten, kto zadeklarował najwięcej, dostaje funkcję grającego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się grać w tysiąca, koniecznie przeczytaj, co należy robić dalej.

Po licytacji grający odkrywa musik, pokazując karty innym graczom, po czym dokłada je do swoich kart. Następnie odrzuca dwie niechciane karty i przekazuje je pozostałym graczom. W kolejnym kroku grający szacuje i deklaruje, ile ugra, na przykład mówiąc "idę 130" – wartość nie może być niższa niż podana podczas licytacji.

Jeśli gracz ma meldunek, czyli parę króla i damy tego samego koloru, musi położyć którąś z kart pary (zwykle damę) na stole ze słowami "melduję 40" lub "melduję 80" (zależnie od wartości meldunku). Po zameldowaniu do punktów gracza dolicza się wartość meldunku, a wszystkie karty w danym kolorze stają się atu – przebijają karty w innych kolorach.

Jak grać w tysiąca w karty – przebieg rozgrywki

Rozgrywka rozpoczyna się wyłożeniem karty przez grającego – rozpoczyna się lewa. Można dorzucać do koloru (liczy się kolor pierwszej karty) oraz przebijać (dorzucać wyższą kartę). Lewę wygrywa gracz, którego karta jest najwyższa. Zbiera karty i kładzie na stosie obok siebie, po czym rozpoczyna kolejną lewę.

By wiedzieć, jak grać w tysiąca w karty, trzeba umieć także liczyć i zapisywać punkty. Ten etap następuje po rozegraniu całej partii. Każdy gracz liczy wartość meldunków, do których dodaje wartość posiadanych kart. Jeśli grający osiągnął zadeklarowaną podczas licytacji wartość, dolicza ją sobie do sumy punktów. Jeśli nie, odejmuje ją. Liczbę punktów należy zaokrąglić do 10. Gra kończy się, gdy któryś z graczy osiągnie 1000 punktów.

Jak się gra w tysiąca w dwie osoby?

Tysiąc na dwie osoby, tysiąc dobierany – jak grać w inne warianty? Podczas rozgrywki dwuosobowej inaczej wygląda musik. Odkładamy właściwie dwa musiki po dwie karty. Następnie osoba, która wygrała licytację, wybiera do odkrycia jedną z dwóch kupek po dwie karty, a druga zostaje zakryta. Następnie nie oddaje kart drugiej osobie, tylko odkłada je na bok. W efekcie każdy z grających ma po 10 kart.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sara Monika/Getty Images

Pozostałe wiadomości