Finanse i Praca

W 2023 r. wchodzi nowy obowiązek dla właścicieli i wynajmujących nieruchomości. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN24
Pieniądze, kalkulator i lupa

Przed właścicielami nieruchomości pod wynajem kolejny obowiązek. W 2023 r. w życie wejdzie konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku. Ile trzeba będzie zapłacić za taki dokument? Sprawdź szczegóły.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - co to jest? Kiedy wchodzi w życie?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem sporządzanym w oparciu o ocenę energetyczną budynku. W tym celu oblicza się zapotrzebowanie domu lub mieszkania na energię niezbędną do ogrzewania oraz wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i klimatyzacji. 

Od 28 kwietnia 2023 r. funkcjonować będzie prawo, które nałoży na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania tego dokumentu w przypadku obrotu nieruchomościami. Rok później nowy wymóg będzie rozszerzony. Podlegać mu będą już wszyscy właściciele mieszkań i domów w Polsce.  Osoby wynajmujące nieruchomość od innych również będą musiały posiadać kopię świadectwa energetycznego lub też dokument w wersji elektronicznej.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Ile będzie kosztowało wystawienie świadectwa energetycznego?

Szacunkowy koszt sporządzenia dokumentu ma wynosić około 300 złotych, jednak ostateczna cena będzie zależna od różnych czynników, takich jak zastosowane typy systemu ogrzewania wody, wentylacji czy klimatyzacji. 

Informacje dotyczące energetyki budynku zawarte w świadectwie, znajdą się w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków, który jest powszechnie dostępny.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - prace nad ustawą

We czwartek 15 września sejm uchwalił nowelę ustawy, która dotyczy poprawy efektywności energetycznej budynków. W ten sposób polskie prawo zostało dostosowane do unijnych przepisów. Regulacje wynikają miedzy innymi z konieczności poprawy skuteczności aktualnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w kraju. Obecnie nad projektem będzie pracować senat, a ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

- Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami - mówił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

W efekcie ma to się przyczynić nie tylko do oszczędności energii, ale także zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla kogo będzie obowiązkiem?

Ostatecznie obowiązek dotyczyć będzie wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, a także właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce. Mowa zwłaszcza o budynkach powstałych przed 2009 rokiem.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

Pozostałe wiadomości