Świerszcze na polskich talerzach? "Hodowla owadów jest prostsza, niż uprawa pszenicy"

Autor:
Oskar
Netkowski,
Katarzyna
Lackowska
Mąka ze świerszczy debiutuje w sklepach
Mąka ze świerszczy debiutuje w sklepach Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Fani egzotycznych smaków będą zachwyceni. 24 stycznia na rynku krajów unijnych pojawi się mąka ze świerszczy. Na jej bazie mogą powstać produkty takie jak bułki i chleby. Czy przysmak przyjmie się w Polsce? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z biologiem Stanisławem Oboziakiem.

Produkty na bazie świerszcza wchodzą na polski rynek

Kulinarni smakosze i poszukiwacze nowych doznań związanych z kubkami smakowymi, będą mieli niedługo nie byle jaką ucztę. Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 3 stycznia 2023 r. zezwala bowiem na wprowadzanie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku z acheta domesticus (świerszcza domowego).

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Od 24 stycznia 2023 roku możliwa będzie produkcja i sprzedaż produktów zawierających mąkę ze świerszcza. W naszej kuchni mąkę ze świerszczy testował Andrzej Polan. - Na pierwszy rzut zrobię ciasteczka angielskie. Mąka, spora ilość tłuszczu, cukru i cukru wanilinowego - zdradził.

Specyficzny smak mąki podzielił naszych prowadzących, Filip Chajzer podszedł do tematu raczej sceptycznie, za to Małgosia Ohme wydawała się otwarta na nowości. Stanisław Oboziak, biolog z Centrum Nauki Kopernik zdradził, do czego będzie wykorzystywana nowość na rynku. - Można z niej wyrabiać bułki, chleb, stosować ją w batonikach i innych produktach spożywczych, ma być też uzupełnieniem dla płynnych posiłków dla sportowców - zdradził.

Nie bez znaczenia jest tu też wpływ produkcji mąki ze świerszczy na środowisko. - To jest nasz ratunek, bo, jak wiemy, mamy ograniczoną ilość miejsca i nie możemy wszystkiego przeznaczyć na uprawę roli. - wyjaśnił ekspert. - Owady są bardzo wydajne, bardzo szybko się rozmnażają, a ich białko jest bardzo odżywcze, zawiera cenne aminokwasy i jest bardzo łatwo przyswajalne - dodał. Jakie jeszcze są zalety nietypowej mąki? - Nie zawiera glutenu, a hodowla owadów jest prostsza, niż uprawa pszenicy - zaznaczył. - Jeśli ktoś ma problem z chityną, to powinien unikać takiej mąki - podkreślił.

Produkty ze świerszcza - kto wyprodukuje?

Na tę chwilę nie ma się co spodziewać produktów na bazie świerszcza w każdym sklepie. Pozwolenie na stosowanie proszku tego owada otrzymała na razie tylko jedna firma Cricket One Co. Ltd. Mączkę w żywności będą mogli stosować do 2028 r.

Mąka z insektów pod względem gospodarczym i ekologicznym jest bardzo dobrym krokiem. Produkcja wysokobiałkowych odżywek z owadów jest znacznie tańsza niż hodowla kur, świni czy krów – powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka i założycielka Nutrition Lab mgr Agnieszka Piskała-Topczewska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski, Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości