Wakacje w kamperze - czy to się opłaca? "Nie wydawałem ani grosza na kempingi"

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Wakacje w kamperze – ile to kosztuje?

Podróżowanie z dziećmi kamperem to coraz częstszy sposób na wakacje i niezapomniana przygoda. Coraz więcej rodzin decyduje się na odpoczynek na kempingu zamiast w hotelach. Czy to rozwiązanie ekonomiczne? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Tadeusza Sakowskiego, guru karawaningu w Polsce.

Od 40 lat uprawia karawaning

Nasz gość od ponad 40 lat razem z żoną uprawia karawaning. - Od 26 lat mam bardzo dużo czasu, bo jestem emerytem - wyznał Tadeusz Sakowski. - To nie są tylko wakacje, to wyprawy wiosenne, jesienne, a nawet zimowe - dodał. - To jest sposób na życie, tak jak żeglarstwo - podkreślił.

"Wakacje z gwiazdą"

"Wakacje z Gwiazdą" - Zbigniew Łuczyński
"Wakacje z Gwiazdą" - Zbigniew Łuczyński Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Państwo Sakowscy mają własny kamper, który ma 32 lata. Nocują raczej poza kempingami w uroczych miejscach całej Europy. - Objechałem niedawno całą Puszczę Augustowską, nocowałem "na dziko" i nie wydawałem ani grosza na kempingi. Po programie ruszam kamperem do Czech na polsko-czeskie spotkanie karawaningowe -mówił Tadeusz Sakowski.

Wakacje kamperem - ile to kosztuje?

Jednym z najważniejszych czynników, który może wpłynąć na decyzję o wyjeździe kamperem, jest bez wątpienia cena takiej wyprawy. Ile to kosztuje? - To zależy, czy mamy do czynienia z kamperem własnym, czy wypożyczonym - zaczął wyliczenie Tadeusz Sakowski. - Przy wypożyczeniu trzeba policzyć kwotę dziennego wypożyczenia, paliwo i opłatę za kempingi, jeśli chce się z nich korzystać - wyjaśnił. - Można znacznie taniej podróżować - zaznaczył nasz gość.

Warto wiedzieć, że karawanem można zatrzymać się na zwykłych parkingach. Musimy mieć tylko pewność, że nikomu nie przeszkadzamy. Na skraju łąki, wioski, w każdej wsi. Właściwie nie ma ograniczeń prawnych, poza przepisami kodeku drogowego. Warunkiem jest rozróżnienie postoju od biwakowania. To pierwsze ma miejsce, kiedy po prostu zatrzymujemy pojazd w określonej lokalizacji. Jeżeli jednak rozłożymy stół, krzesełka i rozbijemy obóz - wówczas dochodzi do biwakowania.

Problemem, z którym mierzą się osoby niekorzystające z kempigów, jest opróżnianie kasety toaletowej i wymiana wody. Można to zrobić na MOP-ach, gdzie są budowane punkty obsługi kamperów jak i autobusów. Tam można nabrać wodę i wymienić kasetę. Na wielu drogach S i autostradach już są takie punkty. Za 5 zł można zrobić pełna obsługę kampera. Zdarza się, że osoba opiekującą się kempingiem pozwoli podjechać na samą wymianę toalety i wówczas to może być ok. 20 zł.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości