Łukasz Rostkowski w Nowym Orleanie. "To bardzo pokojowy projekt"

Jak brzmi Nowy Orlean?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakochany w jazzie L.U.C. pojechał z orkiestrą międzynarodową Rebel Babel Ensemble do Nowego Orleanu, by wraz z Muzeum Jazzu uruchomić muzyczny projekt, upowszechniający jazz w Polsce. W ten sposób chciał poznać miejscowych muzyków, wymienić się doświadczeniami i inspiracjami. O swojej podróży opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Nowy Orlean - kolebka jazzu

Nowy Orlean to niekwestionowana kolebka jazzu. Został założony w 1699 roku przez francuskich osadników. Napoleon w 1803 roku sprzedał całą Luizjanę Stanom Zjednoczonym Ameryki. - Duży wpływ afroamerykańskiej kultury spowodował tutaj duży rozwój jazzu. To w Nowym Orleanie urodził się kultowy Louis Armstrong, ale stąd pochodzi również wielu innych jazzowych muzyków - powiedział L.U.C.

Jak przyznał, Nowy Orlean żyje codziennie. - W weekendy on po prostu wybucha, eksploduje energią żywiołów wielu gatunków muzyki - relacjonował muzyk. W mieście jest dużo jest klubów, a coroczny Festiwal Jazzowy w Nowym Orleanie przyciąga fanów z całego świata.

L.U.C. w Stanach Zjednoczonych

Łukasz Rostkowski przyznał w rozmowie z Dzień Dobry TVN, że doskonale wspomina swoją podróż do Nowego Orleanu, gdzie zagrał specjalny koncert. - Promujemy polską kulturę w Stanach. Postawiliśmy na Amerykę, ponieważ ta nasza orkiestra Rebel Babel Ensemble, która właśnie podróżuje po świecie, grając z lokalnymi orkiestrami - wszędzie, gdzie jesteśmy wciągamy lokalne orkiestry, szkolne, młodzież, której staramy się spełniać marzenia, łącząc ich z niezwykłymi muzykami. To jest taki koncept. I tak podróżując połączyliśmy ponad 11 tysięcy muzyków - powiedział artysta.

- Graliśmy generalnie akcentując pokój, to co dzieje się w Ukrainie. W Kalifornii tydzień wcześniej zagraliśmy również z ukraińskimi muzykami również. Pomogliśmy ukraińskiej społeczności zbierać fundusze na oświetlenie w Ukrainie, bo w tym momencie były bombardowania. To jest projekt bardzo pokojowy - podsumował L.U.C.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes