Podróże

Lipsk – zwiedzanie miasta oraz krótki rys historyczny

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Lipsk

Istotne znaczenie dla turystów powinien mieć fakt, że miasto poniosło stosunkowo niewielkie straty podczas II wojny światowej. Dzięki temu przepiękne perełki architektoniczne zachowały się w praktycznie niezmienionej formie. Co należy zobaczyć w pierwszej kolejności, gdy odwiedzamy Lipsk? Zabytki w okolicach rynku są punktem obowiązkowym każdej wycieczki.

W mieście znajduje się zoo, które jest jednym z najstarszych na świecie. Każdy turysta powinien również odwiedzić chociaż jedno muzeum. Zabytków w mieście jest tak dużo, że nie sposób opisać ich wszystkich. Aby w pełni poznać Lipsk i jego atrakcje, poczuć klimat i zagłębić się w ciekawej historii regionu, potrzebujemy minimum 5 dni.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Lipsk – co warto zobaczyć?

W pierwszym dniu większość turystów wybiera się w okolice rynku. Zbudowany w XVI wieku Stary Ratusz zachwyca renesansowym stylem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii Miasta. Cały obiekt został zbudowany zaledwie w 9 miesięcy. Kolejnym ważnym punktem do zwiedzenia jest Kamienica Królewska. Jej rezydentem był król Polski August II Mocny. Zbudowana w stylu renesansowym, w późniejszych latach została przebudowana zgodnie z kanonami baroku.

Czy ośrodek oferuje tylko architektoniczne atrakcje?

Lipsk jest miastem, w którym znajduje się już wcześniej wspomniany ogród zoologiczny. Spotkamy tam olbrzymi pawilon dla małp, w którym mieszkają aż 4 gatunki tych zwierząt. Na sawannie mamy okazję podziwiać przedstawicieli dzikiej fauny afrykańskiej, takich jak żyrafy, zebry oraz antylopy. W ogrodzie zoologicznym znajduje się ponad 100-letnie akwarium, mieszczące 30000 l wody. Wydzielony specjalnie obszar prezentuje roślinność i zwierzęta tropikalne. Wysoka temperatura oraz duża wilgotność to idealne warunki bytowe dla ponad 40 gatunków zwierząt i aż 500 roślin, które możemy podziwiać w rejonie zwanym Gondwanaland. Dla miłośników wodnych atrakcji zoo oferuje spływ łodzią.

Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając Lipsk? Miasto jest pełne muzeów. Szczególnie warte polecenia jest Muzeum Sztuk Pięknych. W swojej kolekcji posiada ponad 3500 obrazów i aż tysiąc rzeźb, począwszy od średniowiecza, na czasach współczesnych skończywszy. Całkowita powierzchnia ekspozycji ma około 7000 m2. Muzeum w swojej kolekcji zawiera m.in. dzieła Rubensa, uważanego za jednego z najwybitniejszych malarzy baroku.

Lipsk – atrakcje turystyczne

Kolejnym zabytkiem z niezwykle ciekawą historią jest Kościół Świętego Tomasza, kojarzony m.in. z Janem Sebastianem Bachem. Ten kompozytor i organista uważany jest za jedną z ważniejszych postaci w dziejach muzyki. W XV wieku w kościele mieścił się uniwersytet. Natomiast w 1539 roku wygłosił tu kazanie Marcin Luter. Choć na przestrzeni lat budynek wielokrotnie przebudowywano, obecnie to budowla w stylu gotyckim. Charakteryzuje się bardzo stromym dachem o powierzchni ponad 2500 m2. W budynku znajdują się organy (2 sztuki). Starsze noszą nazwę swojego budowniczego Wilhelma Sauera i pochodzą z końca XIX wieku. W 2005 roku przeszły gruntowną modernizację. Młodsze – organy Woehla idealnie nadają się do odgrywania dzieł Jana Sebastiana Bacha. Zostały zbudowane w 2000 roku i składają się z około 5 000 piszczałek.

Kolejne zabytki Lipska to pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz Stara Giełda. Oba znajdują się w okolicach rynku. W pobliżu ratusza natrafimy na Instytut Polski, mający za zadanie promować nasz kraj. Kościół Świętego Mikołaja jest jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście. Wnętrze utrzymane jest w stylu klasycystycznym. Tutaj znajdują się organy zbudowane pod koniec XIX wieku. Mają 102 głosy i nadal można je usłyszeć w kościele. W roli organisty także tu występował Jan Sebastian Bach.

Zabytki w Lipsku często upamiętniają postaci lub ważne wydarzenia. Jednym z nich jest Pomnik Bitwy Narodów, który przypomina wielką bitwę między wojskiem francuskim, a koalicją wojsk rosyjskich, szwedzkich, pruskich oraz austriackich. Jest to największa budowla tego typu w Europie. W jej skład wchodzi m.in. aleja, muzeum oraz staw. Całkowita wysokość pomnika to aż 91 metrów. Co warto zobaczyć w Lipsku wieczorem? Szczególnie latem warto wybrać się w okolice rynku na romantyczny spacer. Pięknie oświetlone kamienice tworzą magiczny klimat i niezapomnianą atmosferę.

Atrakcje w Lipsku są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony mamy do czynienia z miastem, które w stosunkowo niewielkim stopniu ucierpiało podczas II wojny światowej, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać piękne zabytki architektoniczne, z drugiej zaś niesamowity ogród zoologiczny pozwoli na chwilę poczuć się jak w Afryce lub Ameryce Południowej. Co jeszcze oferuje Lipsk? Ciekawe miejsca, w których widać obecność wielkiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Belantis to jeden z największych parków rozrywki w Europie. Oferuje 8 stref tematycznych i zajmuje obszar ponad 30 hektarów. Odwiedzany jest rokrocznie przez około pół miliona turystów. Popularnością cieszą się atrakcje dla dzieci, których jest naprawdę sporo. Wypad do parku rozrywki zazwyczaj trwa cały dzień. Wyspa rycerzy i Kraina faraonów to tylko niektóre miejsca, z jakimi spotkamy się wewnątrz. Rodzinny wypad do świata magii z pewnością zostanie nam w pamięci na bardzo długo. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Hans-Peter Merten/Getty Images

Pozostałe wiadomości