Podróże

Calgary, Kanada – miasto wielu atrakcji turystycznych. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na Calgary w Kanadzie

Calgary to jedno z najchętniej odwiedzanych kanadyjskich miast. Położone jest w prowincji Alberta, tuż na przedgórzu potężnych Gór Skalistych. Miejsce to znane jest jako ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny. Prężnie rozwija się tam również turystyka. Czym wyróżnia się Calgary i co warto w nim zobaczyć?

Calgary w Kanadzie zostało założone w 1875 roku, a prawa miejskie nadano mu w 1894 roku. Już w początkach swojego istnienia miasto rozwijało się bardzo szybko. Było to związane z budową Kolei Transkanadyjskiej, a także z odkryciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dziś Calgary uważane jest za jeden z największych kanadyjskich ośrodków miejskich. Co roku ściągają do niego turyści z całego świata. Czeka tam na nich wiele atrakcji i specyficzna, jak na ten rejon świata, słoneczna pogoda.

Calgary – pogoda i warunki atmosferyczne. Kiedy warto odwiedzić miasto?

Klimat Calgary związany jest z położeniem miasta. Lokalizacja w pobliżu Gór Skalistych powoduje bardzo częste zmiany pogody. Charakterystyczne dla tego miejsca są krótkie i gorące lata, a także długie i mroźne zimy. Najgorętszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą na poziomie 16,2℃. Ciepły jest również czerwiec, sierpień i wrzesień. Planując podróż, warto wziąć to pod uwagę. Z kolei najzimniejszy miesiąc to zazwyczaj styczeń. Średnia temperatura wynosi wówczas ok. –8,9℃. Warto również wiedzieć, że w czasie zimy słupki rtęci bardzo często pokazują temperaturę poniżej –20℃. Jest wtedy także dość wietrznie.

Zobacz wideo: Kanadyjskie płynne złoto

Kanadyjskie płynne złoto
Kanadyjskie płynne złoto

Pogoda w Calgary wyróżnia się suchym powietrzem. Największe opady notowane są w czerwcu, natomiast najmniejsze w grudniu. Calgary uważa się również za jedno z najbardziej nasłonecznionych miast Kanady. Promienie słońca docierają tam przez 200 dni w roku. Ciekawostką związaną z klimatem w Calgary jest obecność zimowego, suchego wiatru Chinook. Napływające masy ciepłego powietrza przynoszą nagłe zmiany pogody. W ciągu zaledwie kilku godzin temperatura może podnieść się nawet o 15–20℃.

Czas w Calgary

Wielu turystów planujących wyprawę do Kanady zastanawia się, jaka jest godzina w Calgary w porównaniu do czasu europejskiego. Jest to proste do obliczenia. Wystarczy znać położenie miasta i obowiązującą tam strefę czasową. Strefa czasowa w Calgary to GMT–7 (Greenwich Mean Time –7). Oznacza to, że zegarki mieszkańców miasta pokazują wcześniejszą godzinę względem czasu uniwersalnego Greenwich. Najlepiej przedstawić to za pomocą przykładu: jeżeli w Polsce jest 14:00, czas w Calgary to 06:00.

Calgary – atrakcje turystyczne dla każdego

Liczba atrakcji w Calgary jest przeogromna. Warto przyjrzeć się bliżej przynajmniej najpopularniejszym z nich. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów współczesnej architektury jest Calgary Tower, czyli wieża w Calgary. Obiekt ma prawie 191 m wysokości i stanowi jeden z najwyższych budynków miasta. Pełni rolę wieży obserwacyjnej, z której można podziwiać ulice, okoliczne wieżowce, a także szczyty Gór Skalistych. Miłośnicy historii powinni z kolei wybrać się do Lougheed House. Wybudowany w 1891 roku dom stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta. Zwiedzanie posiadłości pozwala lepiej poznać dawne życie w Calgary i zachwycić się atmosferą sprzed lat. Kolejnym obiektem historycznym jest Fort Calgary. Budynek z 1875 roku pełni obecnie rolę muzeum. Dzięki niemu możliwe jest dokładne prześledzenie dziejów miasta i zapoznanie się z relacjami między rdzennymi mieszkańcami tych terenów a kolonizatorami. Muzeum wykorzystuje nowe technologie, co stanowi o jego innowacyjności. Historia przedstawiana jest tam w niezwykle ciekawy i przystępny sposób. Ważnym punktem na mapie Calgary jest również muzeum Glenbow. W jego wnętrzu można znaleźć różnorodne eksponaty związane zarówno z Kanadą, jak i innymi miejscami na świecie. Szczególną uwagę warto zwrócić na ekspozycje poświęcone rdzennym mieszkańcom Ameryki. W muzeum Glenbow można również zapoznać się ze sztuką ludową i współczesną. Aby jeszcze lepiej poznać historię prowincji Alberta, należy udać się do Heritage Park Historical Village. Zajmuje on powierzchnię aż 51 hektarów i jest jednym z najbardziej rozsławionych miejsc w Calgary. Na terenie parku znajdują się historyczne budynki wypełnione meblami, artefaktami i eksponatami z XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje sposób, w jaki przedstawiana jest przeszłość Kanady. Personel tego miejsca ubiera się w historyczne stroje, a wokół dostrzec można zabytkowe samochody oraz pojazdy konne. Zwiedzanie Heritage Park Historical Village podzielone jest na dwie części. Jedną z nich stanowią odwiedziny w Wiosce Historycznej, otwartej jedynie przez część roku (od maja do października). Druga atrakcja, czyli Gasoline Alley Museum, dostępna jest przez cały rok. Inne ciekawe miejsca w Calgary to różnorodne pomniki i rzeźby. Warto zwrócić szczególną uwagę na nowoczesną instalację Wonderland. Przedstawia ona wielką, 12-metrową głowę i znajduje się u podnóża najwyższego wieżowca w Calgary o nazwie The Bow. Dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta, dobrym rozwiązaniem jest wizyta w jednym z parków Calgary. Jednym z najpopularniejszych jest Fish Creek Provincial Park. Miłośnicy natury powinni również odwiedzić wspaniały rezerwat przyrody Inglewood Bird Sanctuary and Nature Centre.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

Pozostałe wiadomości