Dziecko

Do jakiej szkoły wysłać dziecko? Ekspert o placówkach prywatnych i publicznych. "Cały system jest zachwiany"

Dziecko

Aktualizacja:

Wielu rodziców mających wysłać swoje dzieci do szkoły, zastanawia się, czy lepszą alternatywą będzie placówka prywatna czy publiczna. Choć duża ilość osób sądzi, że elitarne miejsca gwarantują lepszą przyszłość, dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz twierdzi, że niekoniecznie tak jest. Mówi, iż jesteśmy świadkami procesu, który doprowadzi do jeszcze większego rozwarstwienia społecznego oraz klasowego.

Edukacja w Polsce

Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazała, że system edukacji nie jest w Polsce najlepszy. Koronawirus obnażył pewne słabości i sprawił, że nauka online wykluczyła wiele dzieci z systemu.

Jesteśmy świadkami potężnej katastrofy w Polsce, jeżeli chodzi o system oświatowy . Mamy upokorzonych nauczycieli, fatalne podstawy programowe i ministra, który raczej szkodzi, niż wspiera

- mówił w Dzień Dobry TVN dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz.

Lepsza szkoła prywatna czy publiczna?

Wiele rodziców sądzi, że szkoły prywatne zapewnią ich pociechom lepszą przyszłość, a dobre wykształcenie zagwarantuje im sukces. Myślą, że w placówce publicznej dzieci będą narażone na przemoc, bądź różne patologie, a uczyć ich będą zmęczeni nauczyciele. Zapominają jednak o tym, że płatne podstawówki oferują podejście "przykrojone". Najmłodsi nie są w stanie poznać w nich prawdziwego społeczeństwa.

Ja rozumiem rodziców, którzy chcą jak najlepiej dla swoich dzieci i wysyłają do szkół prywatnych, wierząc, że ta szkoła prywatna da im coś więcej. Bo to jest prawdopodobne. Natomiast z perspektywy społeczeństwa, z perspektywy wspólnoty, z perspektywy pewnej inicjatywy, którą wspólnie podejmujemy, powinniśmy bardzo mocno zaopiekować się szkołą publiczną, bo szkoła publiczna daje szanse na pewne doświadczenie generacyjne, na doświadczenie pewnej różnorodności. (...) Daje też jakąś szczepionkę na przyszłość. Daje nam szansę na to, że my znamy współobywateli . Że my wiemy, z czym się będziemy spotykać i borykać, kiedy już będziemy uczestnikami tego społeczeństwa

- wyjaśnił prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ekspert dodał również, że szkoły prywatne nie są złe, lecz nie przygotowują do normalnego życia. Pokazują jedynie wypreparowaną różnorodność.

Szkoła publiczna jest miejscem takim, jakim jest świat. (...) Ja nie stawiam tezy, że lepszy jest 'zimny chów'. Ja stawiam tę tezę, że w momencie, kiedy mamy taką nierówność między szkołami niepublicznymi, a publicznymi, to cały system jest zachwiany . (...) Była taka świetna książka, 'Duch równości' - kilkanaście lat temu się pojawiła - w której autorzy udowadniali, że po prostu równość w społeczeństwie daje nam lepszą jakość życia we wszystkich sektorach życia społecznego.(...) Chciałbym, żeby każdy z nas miał taką odpowiedzialność też, żeby zdawał sobie sprawę, że ta wspólnotowa solidarność jest bardzo istotna

- dodał dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz.

Jak izolacja wpływa na nasze dzieci? "Wiele zależy też od nauczycieli, bo bardzo ważne są relacje z bliskimi". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości