Zła wiadomość dla wielu rodzin. Ceny żywności rosną, a podwyżki zasiłków będą zamrożone na 3 lata

Projekt bez tytułu (99)_Easy-Resize.com (1).jpg
Projekt bez tytułu (99)_Easy-Resize.com (1).jpg
Zasiłki rodzinne nie rosną od kilku lat. Okazuje się, że wiele rodzin nie będzie mogło liczyć na większe wsparcie od państwa, gdyż brakuje na to pieniędzy. Rząd zamroził podwyżki zasiłku na kolejne 3 lata. Powodem ma być wypłata świadczeń związana z programem 500 plus.

W 2021 roku powinny zostać zmienione progi dochodowe świadczeń rodzinnych. Jak się okazuje, ma to być jednak nie tyle wstrzymane, ile zamrożone na kolejne 3 lata, czyli od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r. - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", która dotarła do propozycji rządu przesłanej do Rady Dialogu Społecznego.

Wysokość zasiłków bez zmian od sześciu lat

Oprócz tego, że nie będzie podnoszone kryterium dochodowe, także "kosiniakowe" i "becikowe" pozostaną bez zmian. Dla wielu rodzin, obserwujących coraz wyższe ceny żywności i kosztów utrzymania, wiadomość ta może być bardzo trudna. Większość świadczeń nie była zmieniana od 6 lat, a jak wiadomo, ceny poszybowały w tym czasie w górę.

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że propozycja zamrożenia podwyższenia zasiłków rodzinnych wynika z wypłat 500 plus. Rząd uznał, że wypłacane od dwóch lat pieniądze znacznie poprawiły sytuację materialną rodzin. Do tego powołują się na dobrą sytuację na rynku pracy oraz wzrost wysokości najniższego wynagrodzenia.

Z pewnością podejmowane kroki mogą mieć na celu przygotowanie się do wypłat związanych z oferowaną w "Nowym Ładzie" obietnicą -12 tys. zł na kolejne dziecko. Oszczędności również będą dotyczyć programu 500 plus. Świadczenia będą wypłacane przez ZUS, a nie samorządy, co pozwoli zaoszczędzić ok. 3 mld zł.

500 plus to dziś 438 zł

Nie zmienia to jednak faktu, że przyjmowane świadczenia, które nie ulegają waloryzacji, mają obecnie niższą wartość niż 6 lat temu. Jak obliczyli eksperci, na przykład wartość 500+ z 2019 roku to obecnie 438 zł, czyli mniej o 12,4 proc. Świadczenie rodzinne realnie wyniesie około 108 zł, czyli mniej o ponad 15 zł – podaje Gazeta Wyborcza. "Podsumowując: na 500+ rodzina straciła w tym czasie 62 zł, na zasiłku rodzinnym – 15 zł, a na dodatku 47 zł. Razem 124 zł, a to więcej niż 100 zł obiecane przez minister Maląg w dodatku do 500 plus".

Warto też pamiętać, że 500 plus przekazywane jest dzieciom do 18. roku życia. Zasiłki rodzinne dostają zaś do 21. roku życia, a w przypadku jego niepełnosprawności nawet do 24. roku życia.

Jakie dziś są zasady przyznawania zasiłków rodzinnych?

Kryterium, które musi spełnić rodzina, by otrzymać świadczenie na dziecko, będzie nadal wynosiło 674 zł na członka rodziny lub 764 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Trochę inaczej jest w przypadku becikowego – jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Tu obowiązuje odrębny próg dochodowy wynoszący 1922 zł. Nie był zmieniany od sześciu lat.

Zobacz także:

Utrzymanie dziecka w Polsce kosztuje coraz więcej. Ile średnio pieniędzy wydają rodzice i opiekunowie?

Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które straciły pracę?

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Dotyczą m.in. składania wniosków o świadczenie wychowawcze

Obejrzyj również: Uwaga! TVN: Żyją z dziećmi na 15 metrach użytkowych poddasza. "Żeby wziąć małe na ręce, mąż musiałby chodzić na czworaka"

Uwaga! TVN/x-news

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza

podziel się:

Pozostałe wiadomości