Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Jaka będzie dzisiaj pogoda - w sobotę, 5 lipca
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niżowe układy atmosferyczne z frontami atmosferycznymi wpływają na północną i wschodnią Europę. Tymczasem, nad Atlantykiem rozwinął się wyż atmosferyczny, który swoim zasięgiem obejmuje również Europę centralną i południową, w tym Polskę. Z zachodu nadchodzi chłodniejsze powietrze polarne morskie.
Prognoza na sobotę przewiduje bezchmurne niebo na południu Polski, niewielkie i umiarkowane zachmurzenie w centrum, natomiast na północy kraju możliwe są duże zachmurzenie i okresowe słabe opady deszczu. Temperatury maksymalne wahają się od około 20°C na Wybrzeżu, przez 24°C na wschodzie, aż do 29°C na zachodzie. Przewiduje się słaby i umiarkowany wiatr, który na północy może być porywisty, pochodzący z południowo-zachodnich i zachodnich kierunków. Na południowym wschodzie wiatr może zmieniać kierunek.
W nocy prognozuje się niewielkie i umiarkowane zachmurzenie, z wyjątkiem północy kraju, gdzie zachmurzenie będzie duże z możliwością lokalnych opadów deszczu. Temperatury minimalne wyniosą od 13°C do 17°C, a w obszarach podgórskich będzie chłodniej - około 11°C. Wiatr ma być słaby, na wschodzie umiarkowany, początkowo porywisty, z południa. W górach mogą wystąpić porywy wiatru do 55 km/h.
Ile będzie dzisiaj stopni?
- Białystok: 24°C
 - Bydgoszcz: 26°C
 - Gdańsk: 25°C
 - Gorzów Wlkp.: 27°C
 - Katowice: 28°C
 - Kielce: 25°C
 - Koszalin: 23°C
 - Kraków: 26°C
 - Lublin: 25°C
 - Łódź: 26°C
 - Olsztyn: 24°C
 - Opole: 28°C
 - Poznań: 28°C
 - Rzeszów: 25°C
 - Suwałki: 23°C
 - Szczecin: 25°C
 - Toruń: 26°C
 - Warszawa: 27°C
 - Wrocław: 28°C
 - Zielona Góra: 30°C
 
Jaka będzie dzisiaj pogoda w Warszawie - w sobotę, 5 lipca
W sobotę w stolicy będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie do 27 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni.
W nocy w Warszawie prognozowane jest przejściowe zachmurzenie, ale bez opadów deszczu i burz. Termometry wskażą do 16 st. C.
Alerty IMGW na sobotę, 5 lipca
IMGW wydało alerty pierwszego stopnia przed upałami. W tych regionach temperatura sięgnie 29-30 st. C. Obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim;
 - lubuskim, w powiatach: słubickim, sulęcińskim, świebodzińskim, zielonogórskim, Zielona Góra, żarskim, krośnieńskim, nowosolskim i żagańskim.
 
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Czy w trakcie upałów powinno się otwierać okna? Sprawdź, kiedy wietrzyć mieszkanie
 - Co pyli w lipcu? Na co powinni uważać alergicy?
 - Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy w mieście - w aucie czy na rowerze?
 
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/PAP
Źródło zdjęcia głównego: the_burtons/Getty Images