Równowaga PEH, czyli sprawdzony sposób na zdrowe i piękne włosy

kobieta nakładająca na swoje długie włosy odżywkę
Piotr Marcinski / EyeEm
Świadoma pielęgnacja włosów to temat, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Nic w tym dziwnego, przecież niemal każda z nas marzy o tym, by cieszyć się perfekcyjną fryzurą każdego dnia. Nawet proste zabiegi wykonywane w domowym zaciszu mogą sprawić, że włosy staną się gęste i lśniące, a ich kondycja znacznie się poprawi. Wystarczy wprowadzić do swojej rutyny kilka zasad - na ich czele znajduje się równowaga PEH.

Niewłaściwie dobrane kosmetyki, częsta koloryzacja, codzienne zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem wysokiej temperatury - to tylko niektóre czynniki, które przekładają się na pogorszenie kondycji naszych włosów. Decydując się na świadomą pielęgnację, warto przede wszystkim określić stopień porowatości włosów, który pozwoli nam lepiej zrozumieć ich potrzeby, jak również dopasować najlepsze dla nich produkty pielęgnacyjne. Następny krok to już praktyka, czyli oczyszczanie i odżywianie zgodnie z zasadami równowagi PEH.

Na czym polega równowaga PEH?

Za tajemniczym pojęciem, które każdemu choć raz mogło obić się już o uszy, kryje się po prostu świadoma pielęgnacja włosów trzema konkretnymi składnikami. Proteiny, emolienty i humektanty bo o nich właśnie mowa, to fundament domowych zabiegów, które przynosić mają wymierne efekty. Znajdziemy je praktycznie we wszystkich rodzajach preparatów kosmetycznych - od szamponów, po odżywki i maski. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest natomiast dostosowanie ich używania do aktualnych potrzeb naszych włosów i na tym właśnie polegać ma równowaga PEH. Humektanty zagwarantują nam nawilżenie, którego brak zauważamy, kiedy włosy stają się matowe i suche. Podstawowe zadanie emolientów polega na ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, zmiękczaniu pasm i zatrzymywaniu w nich wody. Skutecznie zapobiegają one także puszeniu się fryzury. Proteiny z kolei odbudowują strukturę włosa, to dzięki nim kosmyki stają się błyszczące, a ich kondycja znacznie się poprawia. Zwracając uwagę na potrzeby naszych włosów, sygnalizowane przede wszystkim ich wyglądem i podatnością na stylizację, możemy nauczyć się tego w stosunkowo krótkim czasie.

Proteiny, emolienty i humektanty - przewodnik

Aby zadbać o nasze włosy zgodnie z ideą równowagi PEH, nie musimy inwestować w kosztowne i trudnodostępne produkty pielęgnacyjne. Na półkach drogerii możemy już znaleźć kosmetyki, które doskonale spełnią swoją rolę i skutecznie pomogą nam uporać się z tym zadaniem. Kiedy już nauczymy się rozpoznawać potrzeby naszych włosów, możemy swobodnie zacząć dostarczać im dobroczynne składniki. Najczęściej spotykane w składzie kosmetyków proteiny to kolagen, jedwab i keratyna. Emolienty reprezentowane są przede wszystkim przez oleje, silikony i wszelkiego rodzaju masła. Nawilżające humektanty to na przykład kwas hialuronowy, aloes, pantenol, gliceryna oraz cieszący się coraz większą popularnością miód. Na wszystkie wymienione składniki powinniśmy zwracać uwagę, wybierając szampon do włosów lub odżywkę. Na szczęście w sklepach pojawia się w ostatnim czasie sporo produktów, które dedykowane są określonemu stopniowi porowatości włosów, a ich nazwy nawiązują bezpośrednio do składników PEH. Początek przygody z równowagą PEH może wydawać się trudny, jednak w praktyce wcale nie musi taki być!

Zobacz wideo: Jak zadbać o nasze włosy latem?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Olejowanie włosów w domu – jak robić to efektywnie?

Najgorsze błędy, jakie popełniamy latem w pielęgnacji włosów. Ekspert ostrzega

Małgorzata Kożuchowska w różowych włosach. W takiej odsłonie jej jeszcze nie widzieliście

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości