Mity na temat paznokci. Co oznaczają białe plamki na płytce?

mity o paznokciach
Anna Efetova/Getty Images
Źródło: Moment RF
Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Za wyznacznik schludności przyjęło się uważać piękne paznokcie - a w pogoni za ich nienagannym wyglądem zdarza nam się wciąż wpadać w pułapkę popularnych mitów. Pora poznać prawdę. Co warto wiedzieć o paznokciach? Czy białe ślady na płytkach to efekt braku wapnia?

Czy lakier szkodzi paznokciom?

Ile razy słyszałaś, że powinnaś malować paznokcie rzadko i stronić od żelowych lub akrylowych lakierów? Przecież wedle popularnej opinii paznokcie "muszą oddychać", prawda? Nic bardziej mylnego. Podobnie jak włosy, są tkanką martwą. W praktyce oznacza to, że nie odczuwają ani bólu, ani nie oddychają. Ten sam mit sprawił, że wiele osób uważa częste malowanie paznokci za coś szkodliwego. Tymczasem lakier lub odżywka mogą pełnić funkcję ochronną, sprawiają wszak, że płytka jest twardsza, a zatem mniej podatna na różnorakie uszkodzenia.

Białe plamy na paznokciach

Co zaś z białymi plamkami, które z pewnością kiedyś dostrzegłaś na swoich paznokciach. Pewien mit głosi, że świadczą one o braku wapnia w organizmie. Uspokajamy - to tylko legenda. Zwykle świadczą o małych uszkodzeniach obecnych na płytce. Może uderzyłaś ręką o ścianę? Albo o kant szuflady?

Mity na temat paznokci

Dmuchałaś kiedyś na pomalowane paznokcie sądząc, że dzięki temu szybciej wyschną? Niestety, to wysiłek nadaremny, a jego skutek może być tak naprawdę odwrotny od zamierzonego. Lakier utlenia się pod wpływem powietrza. Dmuchając, sprawiasz, że schnie dłużej - a nie krócej.

Jeśli zaś chciałabyś poprawić kondycję swoich paznokci, sięgnęłabyś po produkty z żelatyną? Może jesteś fanką galaretek. Innego uzasadnienia nie da się wziąć pod uwagę. Substancja bowiem nie ma jakiegokolwiek uzasadnionego dobroczynnego działania na wzrost lub na kondycję paznokci. Poza tym, uspokajamy - od częstszego przycinania płytka nie będzie rosła szybciej. Jej tempo wzrostu warunkuje genetyka. Schludność to natomiast coś, co same musimy w sobie wypracować. W tym przypadku babcia miała świętą rację - zadbane paznokcie są naszą wizytówką. Warto więc przyłożyć się do ich dobrej pielęgnacji i nie dać się złapać w pułapkę popularnych mitów.

Zobacz wideo: Jak zadbać o paznokcie w trakcie pandemii?

Zobacz też:

Trendy ślubne na 2021/2022. Ekspertka: "W tym sezonie najważniejsze jest bycie sobą"

Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wspomina przeprowadzkę żony. Agnieszka: "Byłeś dosłownie przerażony"

Sylwia Bomba zdradziła, jak poznała męża. "To było jak grom z jasnego nieba"

Autor: Ola Lipecka

Źródło: elle.fr

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości