Makijaż

Lubrykant zamiast primera pod podkład - nowy trend makijażowy z TikToka. Czy jest bezpieczny?

Makijaż

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Papermag/Forbes
Kosmetyki do makijażu

TikTok to aplikacja, w której pojawia się wiele trendów i wyzwań. Użytkownicy chętnie powielają czasem szalone pomysły, jak np. zamiana primera na lubrykant. Filmiki pod hasztagiem #lubeprimer obejrzało już ponad 9,5 mln użytkowników. Czy ta metoda jest bezpieczna dla skóry?

Warto pamiętać, że chociaż coś, co robią celebryci i inni użytkownicy na TikToku może wyglądać pięknie, w rzeczywistości może doprowadzić do różnych problemów. Nie inaczej jest z nowym trendem.

Trend makijażowy z TikToka - lubrykant zamiast primera

Na TikToku pojawił się nowy trend, za którym podążają miliony zainteresowanych. Polega on na zastosowaniu pod podkład lubrykantu zamiast primera. Został zapoczątkowany przez Lukasa Kohuteka, który przy użyciu lubrykantu tworzył idealnie gładki podkład. Lubrykant, czyli inaczej żel intymny jest produktem służącym do nawilżania miejsc intymnych - może być na bazie wody lub silikonu. Jego skład w znacznej mierze różni się od składu kosmetyków pod makijaż, które mają na celu jego utrwalenie.

Trend można znaleźć pod hasztagiem lubeprimer. W filmikach tiktokerzy pokazują, jak używają żeli intymnych zamiast kosmetyków utrwalających makijaż - efekty są fenomenalne, gdyż skóra jest pełna blasku, a podkład łatwo rozprowadzić. Pod tą nazwą znaleźć można jeszcze inne techniki makijażowe, w których stosuje się lubrykant, np. mieszanie podkładu z żelem i nakładanie takiej mieszanki na twarz. Czy jednak taka technika jest bezpieczna?

Czy lubrykant zamiast primera jest bezpieczny?

Już na samym TikToku można znaleźć odpowiedzi twórców zajmujących się dermatologią i kosmetykami, którzy twierdzą, że używanie lubrykantu zamiast primera może być niebezpieczne. Chociaż w skład lubrykantów w dużej mierze wchodzą związki chemiczne używane w kosmetologii, to jego formuła jest nieco inna. Kluczowa w tym przypadku jest gęstość produktu - może ona prowadzić do zatykania się porów i nasilenia problemu z trądzikiem. Dodatkowo u osób z wrażliwą cerą może powodować reakcje alergiczne. Szczególnie nie jest polecany osobom, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

@teawithmd #duet with @seananthonyv why guys why?! Use a serum or actual primer instead! #skincaretiktok #lubeprimer ♬ Girls Want Girls - Drake

W związku z tym, że na TikToku wykorzystywany jest produkt głównie jednej marki - jej twórcy zdecydowanie odradzili użytkownikom aplikacji podążanie za tym trendem - lubrykant nie jest primerem. Głównym czynnikiem, który sprawia, że lubrykant nie powinien być stosowany na twarz jest olej rycynowy. Znajduje się on też w niektórych primerach, jednak należy pamiętać, że w zupełnie innych proporcjach. To ten składnik odpowiedzialny jest za zatykanie porów - uniemożliwia skórze swobodne "oddychanie" oraz wywołuje reakcje alergiczne i podrażnienia.

Najniebezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie lubrykantów jadalnych, smakowych. Substancje słodzące i smakowe mogą bardzo podrażniać cerę i wywoływać ostre reakcje alergiczne. Jeszcze gorszym pomysłem jest nakładanie na twarz silikonowych żeli intymnych.

Zobacz wideo: Filmiki Konrada o nauce są hitem w sieci

Filmiki Konrada o nauce są hitem w sieci
Filmiki Konrada o nauce są hitem w sieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Papermag/Forbes

Źródło zdjęcia głównego: pogrebkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości