Moda i Uroda

Czego używać do przycinania brody i jak to robić?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Brodaty mężczyzna z nożyczkami w dłoni.

Odpowiedź na pytanie, jak przycinać brodę, zależy od tego, na jakim etapie zapuszczania brody jesteśmy i jaki kształt chcemy jej nadać. Do codziennego przycinania brody względnie krótkiej, tak by miała stosunkowo stałą długość, wystarczy trymer, czyli maszynka z regulacją do przycinania zarostu na określoną długość. Jeśli broda jest dłuższa, do jej przycinania konieczne może być używanie nożyczek.

Przycinanie brody to konieczność dla mężczyzny, który zdecydował się na jej zapuszczanie. Przycinać brodę powinien każdy pan, któremu zależy na schludnym, eleganckim wyglądzie. Oczywiście są też panowie, którzy wychodzą z założenia, że broda urośnie sama i po prostu nie trzeba jej w tym przeszkadzać. Jednak takie podejście oznacza, że broda będzie rosła w sposób niekontrolowany, a jej wygląd z czasem będzie stawał się coraz mniej estetyczny.

Jak przycinać brodę maszynką?

Jako maszynkę do przycinania brody wykorzystuje się przeważnie trymer. Przycinanie brody maszynką do strzyżenia włosów byłoby nieprecyzyjne. Użycie takiej maszynki ma sens wtedy, gdy chcemy skrócić dłuższą brodę do takiej długości, przy której możliwe będzie już zastosowanie bardziej precyzyjnego trymera.

Zadaniem trymera jest regulowanie długości zarostu. Dzięki nakładkom o różnej wysokości można nim przycinać brodę do konkretnej, stałej długości. Trymer jest też węższy od maszynki, co umożliwia bardziej precyzyjne operowanie nim podczas strzyżenia. Taką "przycinarkę do brody" stosujemy wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na niedługą brodę i chcemy ją utrzymać w takiej postaci. Wówczas w określonych odstępach czasu - a ich długość zależy od tego, jak szybko rośnie zarost - przycinamy brodę właśnie trymerem, specjalnym urządzeniem do przycinania brody.

Jak przycinać brodę trymerem?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli mamy dłuższą brodę, ale chcielibyśmy przycinać ją trymerem, możemy zacząć od przystrzyżenia brody maszynką. Jest ona szersza od trymera i mniej precyzyjna. Używając nakładek, skrócimy dłuższe włosy brody do takiej długości, przy której wygodniejsze będzie systematyczne przycinanie brody trymerem. Sprawdzi się on najlepiej przy niedługiej brodzie o długości do 2–3 centymetrów. Dodatkowo regulując za pomocą nakładek długość ścinanych trymerem włosów, mamy okazję nadać brodzie określoną stylizację.

Przycinanie brody trymerem krok po kroku

Zanim zabierzemy się do przycinania brody, trzeba ją umyć i wysuszyć. Następnie rozczesujemy ją dokładnie szczotką do brody. Usuwamy w ten sposób włosy, które wypadły, oraz martwy naskórek, czyli oczyszczamy brodę.

Zaczynamy od użycia najdłuższej końcówki do trymera. Skracamy brodę, przesuwając trymerem od spodu zarostu na szyi, nie zapominając o policzkach i bakach. Strzyżemy brodę stopniowo, zaczynając od największej nakładki. Długość włosów warto zmniejszać stopniowo również na policzkach. Estetycznie będzie wyglądała broda z krótszymi włosami w miejscu bokobrodów, przy uszach. Inaczej mówiąc, im niżej od tego miejsca, tym gęstszy będzie zarost. Kolejnym etapem strzyżenia trymerem jest wyznaczenie górnej krawędzi brody na policzkach i jej dolnej linii na szyi. W tym celu zdejmujemy nakładkę i precyzyjnie docinamy zarost przy skórze. Bliżej krawędzi brody włosy mogą być krótsze, dzięki czemu nie będą się w tych miejscach zawijały, co wyglądałoby mało estetycznie. Po użyciu trymera bez nasadki pozostaje jeszcze użycie golarki lub zwykłej maszynki do golenia, by wyraźnie "odciąć" wizualnie gładką skórę na szyi i policzkach od brody. To samo robimy, by przyciąć brodę na szyi - jakby wzdłuż jej linii. Po wszystkim można wetrzeć w brodę olejek, który nada jej połysk i podkreśli jej elegancki wygląd. 

Jak przyciąć brodę nożyczkami?

Przycinanie brody nożyczkami jest konieczne, gdy zapuszczamy brodę do długości, przy której przycinanie jej trymerem po prostu się nie sprawdzi. Dłuższe włosy zawijają się, skręcają, odstają, więc brodę warto korygować właśnie nożyczkami. Pozwala to też zachować brodzie określoną, pożądaną długość. Oddzielnym tematem jest przycinanie wąsów, które zawsze trzeba przystrzyc, gdy zaczynają wystawać poza linię górnej wargi.

Brodę przycinamy nożyczkami na sucho. W tym celu wsuwamy nożyczki pod włosy brody, niejako podważamy je i obcinamy przy samych końcówkach. Dobrze jest zacząć od ścinania niewielkich długości, kilku milimetrów. Jeśli nadal są za długie, docinamy dalej, aż uzyskamy długość, na jakiej nam zależy. Gdybyśmy od razu ścięli zbyt dużo, korekta nie byłaby już możliwa. Przycinanie brody, niezależnie od tego, czy robimy to trymerem czy nożyczkami, należy zakończyć podgoleniem pojedynczych włosków rosnących na policzkach i na szyi. Jest to konieczne, bo pojedyncze włoski są dość dobrze widoczne i mogą popsuć cały efekt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: katleho Seisa/Getty Images

Pozostałe wiadomości