Moda i Uroda

Smog, słońce i stres. Jak walczyć z ich negatywnym wpływem na skórę?

Moda i Uroda

Autor:
Joanna
Andrzejewska
Getty Images/ Tim RobbertsWpływ miasta na skórę

Nasza skóra nie lubi miejskiego życia. A dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże dawki smogu, słońca i stresu, które betonowe dżungle fundują nam każdego dnia. Czy można się jakoś przed tym bronić? Jasne, a ucieczka z metropolii wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Co więc robić? Kluczem jest właściwa pielęgnacja. 

Jak smog wpływa na skórę?

Smog to jeden z największych wrogów naszej skóry. Najbardziej szkodliwe dla niej (i dla zdrowia) są pyły zawieszone PM 2.5. Dzieje się tak dlatego, że mogą one bez problemu przenikać na przykład w głąb naszej skóry. Zresztą WHO zaliczyło je jako jedne z czynników rakotwórczych. W kontekście urody, pyły te mogą zniszczyć ochronną barierę lipidową, co w efekcie powoduje podrażnienia, suchość i nasilenie się alergii czy atopii.  Smog sprawia też, że następuje większa produkcja wolnych rodników, uszkadzają się komórki DNA skóry, a także zmniejsza się wytwarzanie przez organizm kwasu hialuronowego. Jeśli regularnie wystawiamy skórę na działanie smogu i nie zabezpieczamy jej w żaden sposób, w konsekwencji traci ona też elastyczność. Można więc powiedzieć, że smog przyspiesza proces starzenia. Rezultat? Na buzi pojawia się więcej zmarszczek, a cera traci swój blask. Dodajmy, że zanieczyszczone powietrze może też wzmocnić problemy z trądzikiem.

Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Dzień Dobry TVN

Jak słońce wpływa na skórę?

Nasza skóra ma kontakt ze słońcem na każdej szerokości geograficznej. Niemniej jednak, kiedy jesteśmy poza granicami miasta, przeważnie pamiętamy o ochronie UV – szczególnie jeśli wówczas mamy czas na relaks na świeżym powietrzu. Inaczej nieco wygląda sytuacja, kiedy przemierzamy betonowe dżungle. Wówczas wydaje nam się, że promienie słoneczne nie są w stanie "wyrządzić nam krzywdy", w końcu dotykają nas przez chwilę. Poza tym przeważnie biegamy z miejsca na miejsce, a takie działanie nie kojarzy nam się z potrzebą ochrony skóry. I to jest błąd. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że ze szkodliwym działaniem promieniowania UV mamy do czynienia każdego dnia, o każdej porze roku. Oczywiście zimowe promienie nie będą na nas działać z taką samą siłą, co letnie, niemniej codziennie trzeba używać produktów SPF. Czym grozi nam nie zastosowanie się do tej reguły? Słońce przyspiesza proces starzenia się, a dzieje się tak dlatego, że wysusza ono skórę i powoduje produkcję wolnych rodników, które nie tylko niszczą kolagen, ale też wpływają w niekorzystny sposób na DNA skóry.

Jak stres wpływa na skórę?

Życie w mieście wiąże się też nierzadko ze stresem. A napięcie to, jak wiadomo, zawsze odbija się na naszej urodzie. Mało snu, jedzenie w pośpiechu, picie zbyt małej ilości wody, nerwy i mało czasu na relaks… to wszystko powoduje, że na naszej buzi pojawiają się coraz głębsze bruzdy, zaczynają pękać naczynka, a worki i cienie pod oczami stanowią coraz większy problem. Poza tym kortyzol, który wytwarza nasz organizm, gdy znajdujemy się w nerwowej sytuacji, może przyczynić się do zaostrzenia łuszczycy czy egzemy.

Jak walczyć z negatywnym wpływem miasta na skórę?

Jak więc walczyć z negatywnym działaniem miasta na skórę? Bitwa betowa dżungla kontra cera wcale nie musi być nierówna. Owszem, przeciwnik jest silny i nie należy go lekceważyć. Niemniej jednak wiedz, że odpowiednia pielęgnacja to najlepsze narzędzie walki. Co to oznacza?

Każdego dnia powinnaś używać kremów z filtrem. Zimą sięgaj po preparaty SPF 30, a latem SPF 50. Aplikuj je niezależnie od tego, czy nosisz na co dzień makijaż, czy też pokazujesz się światu w wersji saute.

Ponadto na swojej łazienkowej półce znajdź miejsce dla kremów nawilżających. Dzięki nim zapobiegniesz przesuszeniom cery. Świetnie sprawdzą się też produkty z aktywnym węglem, ponieważ składnik ten działa jak magnez. Chodzi o to, że przyciąga on toksyny, łączy się z nimi, a co za tym idzie, umożliwia dokładne oczyszczenie buzi. Co ważne – zwęża on też pory, pomaga komórkom się odbudować i posiada właściwości przeciwzapalne.

Niezłym pomysłem będzie także korzystanie z preparatów, które zawierają w sobie koenzym Q10, cynk, selen, a także witaminy C i E. Po tego typu preparaty sięgaj w ciągu dnia. Wieczorem natomiast możesz wybrać krem, serum czy maskę z retinolem. Składnik ten świetnie odbudowuje skórę. Co jeszcze jest istotne?

Aby zredukować negatywny wpływ miejskich czynników, należy stosować dietę bogatą w antyoksydanty, zrezygnować z przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukru oraz potraw smażonych. Ważna jest też odpowiednia ilość snu oraz unikanie używek takich jak papierosy i alkohol

- podpowiedziała lek. n. med. Agata Szcześniak, specjalista medycyny estetycznej.

Gwarantujemy, że twoja skóra będzie wdzięczna.

Przeczytaj też:

Autor:Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ Tim Robberts

Pozostałe wiadomości