Pielęgnacja twarzy i ciała

Obalamy 5 mitów na temat kremów do twarzy. Trzeba trzymać je w lodówce?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Joanna
Andrzejewska
Kobieta aplikująca na twarz krem.

Choć mogłoby się wydawać, że wybór kremu do twarzy nie jest zadaniem trudnym, w rzeczywistości, gdy stajemy przed drogeryjnym regałem, bardzo często nie wiemy, po jaki produkt warto sięgnąć. Czy dobrym pomysłem będzie zakup preparatu dopasowanego - przynajmniej z nazwy - do naszego wieku? A może opcja 2w1 okaże się najlepszym i kompleksowym rozwiązaniem? Wzięliśmy temat pod lupę i odpowiedzi poszukaliśmy wraz z ekspertką - dr n.med. Katarzyną Osipowicz. 

Kremy do twarzy – obalamy 5 popularnych mitów

1. Krem trzeba dopasować do wieku

Czym dobrze jest kierować się przy wyborze kremu do twarzy? Przede wszystkim istotne są potrzeby naszej skóry, dlatego też sięganie po kosmetyki z oznaczeniem 30+, 40+ czy 50+ nie powinny być jedyną wskazówką. Możesz mieć 30 lat, ale jeśli twoja cera jest bardzo sucha, produkt dedykowany twojej metryce może nie stanąć na wysokości zadania. Dlaczego więc tego rodzaju oznaczenia pojawiają się w ogóle na opakowaniach? Można to uznać za chwyt marketingowy.

Kupowanie kremu w dopasowaniu do peselu nie ma sensu. Więcej korzyści będziemy mieć, używając produkt dobrany do problemu i jakości skóry 

– wyjaśnia dermatolożka.

2. Krem na wieczór można używać też w ciągu dnia

Jeśli nie masz pod ręką kremu na dzień, lepiej użyć opcji na wieczór niż pozostawić skórę bez pielęgnacji. Niemniej jednak takie działanie nie powinno budować nawyku i stanowić jedynie rozwiązanie awaryjne. Ponadto warto mieć świadomość, że kosmetyki do nocnej pielęgnacji mają przeważnie cięższą konsystencję. W związku z tym nie stanowią dobrej bazy pod makijaż. Nie posiadają one również filtrów UV, za to zawierają niekiedy składniki, które w kontakcie z promieniami słonecznymi, mogą wywołać bardzo niepożądane reakcje.

Jeśli w ciągu dnia sięgasz po krem na noc, pamiętaj koniecznie o ochronie przeciwsłonecznej

– ostrzega ekspert.

3. Krem 2W1, czyli na dzień i na noc to kompleksowe rozwiązanie

Czy warto używać kremu, który stworzony został zarówno do dziennej jak i wieczornej pielęgnacji? To rozwiązanie dobre tylko w dwóch przypadkach. Jakich? Produkty 2w1 warto wrzucić do kosmetyczki, gdy jedziemy na wakacje i  nie mamy miejsca w torbie lub musimy ograniczyć bagaż. Takich preparatów mogą bez problemu używać mężczyźni. Nasza ekspertka zdradza jednak, że najlepsze dla naszej skóry jest stosowanie dwóch różnych preparatów. Dlaczego? Jedna kwestia to skład, druga konsystencja, a trzecia filtry przeciwsłoneczne (latem SPF 50, zimą SPF 30).

4. Kremy najlepiej trzymać w lodówce

Od pewnego czasu istnieje przekonanie, że kremy najlepiej przechowywać w lodówce. Czy to działanie rzeczywiście ma sens? Jeśli budzisz się co rano z opuchnięta twarzą, chłodny kosmetyk może przynieść ci małą ulgę. Niemniej jednak trzymanie produktów tego typu w chłodzie wcale nie przedłuży ich świeżości. Pamiętaj jednak, że kremy trzeba przechowywać w suchym miejscu, które nie jest nasłonecznione. W przeciwnym razie produkt może stracić swoje właściwości.

5. Nic się nie stanie, jeśli aplikuje się krem po upływie jego daty ważności

Czy zdarzyło ci się używać kremu, który przekroczył już datę ważności? Jeśli tak i jeśli uważasz, że nic takiego się nie stało, to jesteś w błędzie. Dlaczego?

Takie kremy mają wyższe zanieczyszczenie biologiczne niż produkty, które są używane jednocześnie przez kilka osób. Konserwanty wówczas działają znacznie słabiej. Zależy też oczywiście jak krem jest pakowany i w jaki sposób dochodzi do kontaktu z mikroflorą. Niemniej jednak nie można ich używać po terminie

– wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Kremy BB, CC i DD – czym się różnią?
Kremy BB, CC i DD – czym się różnią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pielęgnacja twarzy – jak prawidłowo aplikować krem?

Każdy krem, niezależnie od tego, czy przeznaczony jest na dzień czy na noc – trzeba nakładać na wcześniej oczyszczoną skórę i oczywiście czystymi dłońmi. Gdy produkt jest w słoiczku, użyj patyczka. Jeśli więc mowa o wieczornej pielęgnacji, w pierwszej kolejności zmyj makijaż płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu. Następnie umyj buzię żelem lub pianką. Potem sięgnij po tonik i serum. Dopiero na tak przygotowana cerę można nałożyć krem. A jak ten proces wygląda w wersji dziennej? Podczas porannej toalety umyj twarz wodą lub żelem czy pianką. W dalszych krokach zaaplikuj tonik i booster. Po tych ruchach przychodzi czas na krem.

EKSPERT: DR N. MED. KATARZYNA OSIPOWICZ, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej.

Lekarka.
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz Lekarka. Źródło: Materiały własne

Przeczytaj też:

Autor:Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ JGI/Jamie Grill

Pozostałe wiadomości