Ranking maseczek ochronnych. Które najskuteczniej chronią przed wirusem?

 Aleksandr Zubkov/GettyImages
Aleksandr Zubkov/GettyImages
Bawełniana, chirurgiczna, a może ta z ręcznika papierowego? Kiedy dyskusja o maseczkach i ich skuteczności nie słabnie, serwis Science Alert postanowił przedstawić ranking tych, które chronią najlepiej, ale i najsłabiej. Obserwacje mogą zaskakiwać.

Zakrywanie nosa i ust

Koronawirus jest z nami od wielu miesięcy. Od samego początku pandemii toczy się dyskusja na temat sensu zakrywania twarzy. Pojawiają się różne głosy, jednak według zaleceń w miejscach publicznych oraz środkach transportu powinno się zasłaniać usta i nos. Dla bezpieczeństwa swojego i innych. Serwis internetowy, Science Alert przedstawił ranking maseczek ochronnych. Dziennikarze bazowali na najnowszych badaniach opublikowanych w wielu prestiżowych czasopismach medycznych. Co wynika z zestawienia?

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy maseczka zapewnia skuteczną ochronę?

Ranking maseczek

Ranking obejmuje dziewięć rodzajów maseczek ochronnych. Pod uwagę wzięto te, które są najczęściej stosowane. Które z nich najlepiej ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa?

 1. Maseczka N95 – to niekwestionowany zwycięzca. Właśnie ten rodzaj ochrony zaleca się pracownikom służby zdrowia.
  1. Maseczka chirurgiczna – według badań z 2013 roku, to właśnie one, z trzykrotnie większą skutecznością blokują aerozole.
   1. Maseczka hybrydowa – chociaż mniej skuteczna niż dwie powyższe, to świetnie nada się do stosowania na zewnątrz, nawet w tłumie.
    1. Maseczka bawełniana dwuwarstwowa – według badan opublikowanych w "Journal of Hospital Infection" , maseczki składające się z dwóch warstw bawełnianego materiału mogą zatrzymywać do 99, 5 proc. dużych kropli, w których mogą być koronawirusy. Dużo gorzej sprawdzają się w filtrowaniu aerozoli.
     1. Maseczka z ręcznika papierowego – może sprawdzić się w przestrzeniach otwartych, jednak nie jest tak skuteczna jak powyższe.
      1. Maseczka z bawełnianego podkoszulka – może zapobiegać przedostawaniu się dużych kropel, jednak w zderzeniu z aerozolami nie zda egzaminu.
       1. Maseczka z jedwabiu – to tylko 56 proc. skuteczności w przypadku zatrzymywania dużych kropel i zaledwie 54 proc. efektywności w spotkaniu z aerozolami.
        1. Maseczka z chusty/bandany – tylko, jeżeli naprawdę nie ma innej opcji. Ich skuteczność określa się na niewiele ponad 40 proc.
         1. Maseczka z zaworem lub odpowietrznikiem – tym mówimy stanowcze nie! Zapewniają absolutnie najsłabszą możliwą ochronę.

          O tym, co grozi nam za brak maseczki opowiedział radca prawny, Marcin Wojciński:

          Dzień Dobry TVN

          Zobacz też:

          WHO: rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem

          COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic

          Miał płuca zniszczone przez koronawirusa. "Wyglądały jak wątroba". Jedynym ratunkiem był przeszczep

          Autor: Anna Korytowska

          Źródło: Science Alert

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
          Materiał promocyjny

          Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

          Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
          Materiał promocyjny

          Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?