Polskie akcenty na festiwalu w Cannes. Który film podbił serca krytyków? "Ogromny sukces"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Anna Kowalska
Polskie akcenty na Festiwalu w Cannes
Polskie akcenty na Festiwalu w Cannes Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes dobiega końca. To jednak nie koniec emocji, ponieważ główna nagroda, czyli Złota Palma zostanie przyznana ostatniego dnia festiwalu. W tym roku walczy o nią aż 21 filmów, a wśród nich jest polski akcent.

"Strefa interesów"

Krytycy prześcigają się w typowaniu faworytów do zdobycia Złotej Palmy, czyli nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Walczy o nią aż 21 filmów, a wśród nich jest jeden polski akcent. "Strefa interesów" Jonathana Glazera to polsko-brytyjska koprodukcja w całości kręcona w Polsce.

- To film, który pokazuje małe fragmenty z życia Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz i życie jego rodziny. Na tej historii, na tych obrazkach z jego rodziny opiera się film - tłumaczyła w rozmowie z reporterką Anną Kowalską, producentka filmowa Ewa Puszczyńska.

Jak się okazuje, film kręcony był na 10 kamer. - To jest pomysł Łukasza Żala, ale również Jonathana Glazera. Odbywały się różne próby, rzeczywiście to pomysł innowacyjny. Pozwalał nam, żebyśmy kręcili całymi sekwencjami, całymi scenami - dodała.

Film "Strefa interesów" jest jednym z faworytów do Złotej Palmy. Jak na tę informację zareagowali twórcy? - Staramy się w ogóle o tym nie myśleć. To już jest ogromny sukces, że film jest w głównym konkursie w Cannes, [...] co będzie dalej zobaczymy - podsumowała producentka.

Polskie akcenty na festiwalu - "As it Was"

Kolejnym polskim akcentem z szansą na statuetkę w Cannes jest film krótkometrażowy "As it Was", Damiana Kocura. - To film zrobiony w grupie znajomych, z prywatnych środków, wymyślony w jeden dzień i zrealizowany w Kijowie i Berlinie - opowiadał reżyser.

- To historia dziewczyny, która wraca do Kijowa, w czasie wojny pierwszy raz odwiedza swoją rodzinę, [...] to taka historia o powrocie, emigracji, uchodźstwie - dodał.

Z ukraińskimi uchodźcami spotykamy się też w filmie "Skąd Dokąd" Maćka Hameli, który pokazywany był w prestiżowej sekcji ACID w Cannes.

- Opowiada historię osób, które nagle stają się uchodźcami i to jest takie kameralne kino, które kręciliśmy wyłącznie w wanie, którego kupiłem trzeciego dnia wojny - zaznaczył reżyser.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości