Elektryczne Gitary - kultowa formacja polskiej sceny muzycznej. "To jest pewnego rodzaju fenomen"

Kulisy Sławy - Elektryczne Gitary
Kulisy Sławy - Elektryczne Gitary ponad 30 lat na scenie
Źródło: Uwaga! TVN
Utwory ich autorstwa porwały serca milionów słuchaczy. Muzycy zasilający szeregi zespołu "Elektryczne Gitary" od ponad 30 lat w niezmienionym składzie podbijają polską scenę muzyczną i nie zamierzają tego zmieniać. W programie "Uwaga: Kulisy Sławy" artyści opowiedzieli o początkach swojej kariery i planach na najbliższą przyszłość.

Elektryczne Gitary - ponad trzy dekady na scenie

Są aktywni na polskiej scenie muzycznej nieprzerwanie od 33 lat, a ich dorobek jest imponujący - nagrali 300 utworów.

Kulisy Sławy

ORIGINAL
"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
Robert Janowski w "Kulisach sławy"
Robert Janowski w "Kulisach sławy"
Kulisy Sławy Mikołaja Krawczyka
Kulisy Sławy Mikołaja Krawczyka
Kulisy Sławy Barbary Kurdej-Szatan
Kulisy Sławy Barbary Kurdej-Szatan
Kulisy sławy Macieja Zakoscielnego
Kulisy sławy Macieja Zakoscielnego
Kulisy sławy Krzysztofa Zalewskiego
Kulisy sławy Krzysztofa Zalewskiego
Uwaga! TVN. Kulisy Sławy Daniela Olbrychskiego
Uwaga! TVN. Kulisy Sławy Daniela Olbrychskiego
Uwaga! Kulisy Sławy Elżbiety Jarosik
Uwaga! Kulisy Sławy Elżbiety Jarosik
Kulisy Sławy Margaret
Kulisy Sławy Margaret
Uwaga! Kulisy Sławy: Sarsa
Uwaga! Kulisy Sławy: Sarsa
Kulisy Sławy: Bracia Kliczko
Kulisy Sławy: Bracia Kliczko
Kulisy Sławy Łukasza Podolskiego
Kulisy Sławy Łukasza Podolskiego
Kulisy Sławy Mroza
Kulisy Sławy Mroza
Kulisy sławy Patrycji Markowskiej
Kulisy sławy Patrycji Markowskiej
Uwaga! TVN: Kulisy Sławy Małgorzaty Potockiej
Uwaga! TVN: Kulisy Sławy Małgorzaty Potockiej

- Na koncie mamy około 300 nagranych na płytach piosenek. Są jeszcze jakieś gościnne udziały, ale nie potrafię ich zliczyć - przyznaje Kuba Sienkiewicz, wokalista i muzyk Elektrycznych Gitar.

"Jestem z miasta"

Że są z miasta to widać, że są zespołem to słychać, że grają z pasją to widać, słychać i czuć.

- Kiedy zaczynaliśmy to większość gitar była jeszcze napędzana ropą, a myśmy zrobili Elektryczne Gitary - śmieje się Piotr Łojek, muzyk Elektrycznych Gitar. I dodaje: - Z tego, co pamiętam, to nazwa zespołu to był mój pomysł, choć są jeszcze inne wersje.

- Nazwa Elektryczne Gitary powstała sama. Któregoś dnia obudziliśmy się i przynieśliśmy tę nazwę na próbę - mówi Kuba Sienkiewicz.

Podczas koncertów zespół potrafi wytworzyć niesamowitą atmosferę.

- Pamiętam 2012 rok. Na scenę wychodzą Elektryczne Gitary, zaczynają śpiewać i wszyscy śpiewają z nimi. A jak zaśpiewali: "Dzieci wybiegły ze szkoły…" to rany Boga, ludzie śpiewali to w każdym krańcu. Atmosfera była nieprawdopodobna - wspomina Jurek Owsiak, organizator Pol'and'Rock Festival.

- To czym różni się twórczość Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar od chyba wszystkich autorów, jakich znam, to jest to, że ogromna część twórczości to jest coś, co do mnie przemawia. Może właśnie, dlatego, że jest to niezwykłe połączenie inteligentnych tekstów, które stawiają przed słuchaczem wyzwanie z muzyką, która wpada w ucho - mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca i fan zespołu.

- Elektryczne Gitary to jest pewnego rodzaju fenomen. Nie pchamy się do tak zwanego show-biznesu. Jesteśmy jakby trochę z boku i jednocześnie rzadko czytamy o sobie jakieś złe opinie - cieszy się Paweł Walczak, menedżer zespołu.

Na czym jeszcze polega fenomen Elektrycznych Gitar?

- Na tym, że ten zespół od początku funkcjonuje w niezmienionym składzie. Nastąpiły oczywiście drobne korekty, ale trzon zespołu - Kuba, Piotr Łojek, Tomek Grochowalski oraz Alek Korecki są od samego początku, czyli ponad 30 lat. To są trochę Rolling Stones - uważa Walczak.

"Kulisy Sławy": Elektryczne Gitary 

Elektryczne Gitary to indywidualiści, dla których najważniejsze jest dobre samopoczucie i przyjaźń. Większość zespołu ma swoje odskocznie - drugi zawód i pasje. Muzyka jest dodatkiem wzbogacającym życie.

- Mam pod sobą konie, osły, świnie, kurczaki, psy i to są moi kumple - mówi Aleksander Korecki, muzyk Elektrycznych Gitar.

- Wybieram się na puchar świata w rajdach na orientację. Brakuje mi tylko do wpisowego - śmieje się Tomasz Grochowalski.

- Lubię i leczenie, i granie. Jestem dwuzawodowcem i żadnej z tych dziecin nie zostawię, bo nie umiem tego zrobić - mówi Kuba Sienkiewicz, który jest lekarzem.

Na dossier Elektrycznych Gitar składają się niezliczone hity, utwory historyczne, muzyka filmowa i kontrowersyjne, ponadczasowe teksty - wszystko własnego autorstwa.

- Jak ich słyszę, to wspominam sobie nasze czasy "kilerowskie", bo oni dołożyli do tego filmu tak dużo, że nie wiem, czy ten film byłby taki sam bez Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar. Płyta z pierwszego "Kilera" była i złota, i platynowa - wspomina reżyser Juliusz Machulski.

- Jesteśmy trochę takim zespołem, który lata świetności ma za sobą. Ale zespół nie funkcjonuje według zasad show-biznesu, że musimy robić promocję w Pudelku albo gdzieś indziej. My nie musimy - zwraca uwagę Jacek Wąsowski, muzyk Elektrycznych Gitar.

Jakie zespół ma teraz plany?

- Nie mamy planów, koncentrujemy się na teraźniejszości. Myślimy teraz o singlu, żeby przypomnieć sobie, jak się nagrywa nowe rzeczy - kwituje Kuba Sienkiewicz.

Cały reportaż można obejrzeć na stronie Uwaga! TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Wojciech Grejciun

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?