Brad Pitt zmaga się z nietypową chorobą. "Dlatego nie wychodzę z domu"

Brad Pitt
Brad Pitt cierpi na prozopagnozję
Źródło: Pool/Pool/Getty Images
Brad Pitt zaskoczył swoich fanów niepokojącym wyznaniem. Światowej sławy aktor przypuszcza, że cierpi na prozopagnozję, nazywaną też ślepotą twarzy. O swoich obawach opowiedział w szczerym wywiadzie dla magazynu "GQ". Z jakimi symptomami choroby zmaga się laureat Oscara?

Prozopagnozja - co to jest?

Prozopagnozja to niezwykle rzadkie schorzenie neurologiczne. Z jego objawami zmaga się zaledwie 2% populacji. Wszystko wskazuje na to, że do niewielkiej grupy chorych zalicza się także Brad Pitt. Hollywoodzki aktor przekonywał o tym w rozmowie z amerykańskim miesięcznikiem "GQ".

Artysta od lat narzeka na problemy z rozpoznawaniem ludzkich twarzy, co nierzadko prowadzi do towarzyskich nieporozumień. Chociaż nigdy nie usłyszał oficjalnej diagnozy lekarskiej, wnikliwa analiza pogłębiających się zaburzeń percepcji pozwoliła mu wysnuć jednoznaczne wnioski. Co ciekawe, prozopagnozja nie tylko utrudnia ustalenie tożsamości rozmówcy. Czasami uniemożliwia też rozpoznanie jego wieku, a nawet płci.

Brad Pitt cierpi na ślepotę twarzy

Prozopagnozja bywa też nazywana ślepotą twarzy. Choroba nie ma nic wspólnego z wadami wzroku, ograniczeniem sprawności intelektualnej, trudnościami z zapamiętywaniem czy roztargnieniem. Zdaniem ekspertów, u jej podłoża leży nieprawidłowe funkcjonowanie płata skroniowego.

Rzadkie schorzenie może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że cierpiący na nie pacjenci nie rozpoznają w lustrze własnej twarzy. Zdziwienie wywołuje u nich także widok krewnych, przyjaciół czy sąsiadów.

- Dlatego nie wychodzę z domu - z godną podziwu szczerością przyznaje Brad Pitt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Pool/Pool/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości