Gorące tematy

Katechetka kazała dzieciom zrobić sobie zdjęcie w wannie. Sprawą zajęła się policja

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski

Religia w szkołach co i rusz budzi w uczniach oraz rodzicach skrajne emocje. Zwolennicy i przeciwnicy przerzucają się argumentami w temacie zasadności przedmiotu w planie lekcji. Okazało się, że takie dylematy pojawiają się nie tylko w Polsce. Rodzice 8-letniej uczennicy zmuszeni byli wezwać policję, gdy dowiedzieli się o powierzonej przez katechetkę pracy domowej.

Katechetka oskarżona przez rodziców

Kontrowersje wokół lekcji religii budzą emocje na całym świecie, tym bardziej, że sprawa rozegrała się w... chrześcijańskiej szkole podstawowej. Praca domowa, którą miała wykonać 8-letnia uczennica, składała się z kilku zadań. Dziewczynka wprowadzona w lekką konsternację, skonsultowała ją z rodzicami. Co wywołało skandal?

Kościół i religia

Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Uczniowie dostali od katechetki następujące polecenia: ćwiczenie psalmów z rodzicami, przeczytanie dwóch stron podręcznika, nauka literowania, dwa zadania dodatkowe dla chętnych i zdjęcie z wanny. - Prześlij zdjęcie, jak czytasz zadaną czytankę w wannie - brzmiała treść zadania. Opiekunowie natychmiast zareagowali.

- To nieodpowiednie miejsce, by dziecko robiło sobie w niej zdjęcie - mówiła dziennikarzom matka 8-letniej McKenzie, która uczęszczała do chrześcijańskiej szkoły podstawowej Victory Christian Academy w Jacksonville na Florydzie.

Sprawa trafiła na policję

Początkowo rodzice McKenzie próbowali porozmawiać z katechetkę. Wystosowali maila z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. - Napisałam do niej: Hej, może chcesz to wyjaśnić. Wyślij do rodziców informację, która tłumaczyłaby, jakie miałaś intencje - cytowała swoją wiadomość matka 8-latki. Katechetka twierdziła, że zależało jej jedynie, aby dziecko "dobrze się przy tym bawiło". Do wanny nie musiało wchodzić nago, a w piżamie czy mundurku... Nagłośniona medialnie sprawa, szybko oburzyła internautów. Dyrektor szkoły został postawiony pod ścianą i wystosował oficjalne oświadczenie.

Zadanie zostało wybrane z internetowego zasobu materiałów dla nauczycieli i było wykorzystywane w wielu szkołach. Z pewnością przy zadawaniu go nikt nie kierował się złymi intencjami. Choć z pozoru wydawało się niewinne, to z ostrożności i w celu uniknięcia przyszłych nieporozumień, zdecydowaliśmy się usunąć je z użytku

Sprawa trafiła na policję. Zaniepokojeni rodzice nie chcieli zwlekać, ani liczyć na pokrętne tłumaczenia. Okazało się, że ich perspektywa nie spotkała się z oczekiwanym odzewem. 8-letnia McKenzie została wykreślona z listy uczniów. Co bardziej oburzające, dyrekcja uprzednio zwróciła się do rodziców dziecka, z prośbą o samodzielne wykreślenie jej z listy. Kiedy ci się nie zgodzili, placówka zrobiła swoje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości