Zwierzęta

Obroża dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk

Wychodzenie na spacer z psem to konieczność założenia mu obroży i smyczy. Aby pies dobrze na nią reagował, warto go przyzwyczajać do obroży od szczeniaka. Jeżeli jednak jest to dla niego nowość, trzeba wykazać dużo cierpliwości i bardzo dobrze dopasować odpowiedni model.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli obroży dla psów. Mają one różne funkcje i zadania. Warto więc zapoznać się z różnymi opcjami, aby móc wybrać odpowiednią obrożę dla swojego pupila.

Obroża dla psa – czy jest potrzebna?

Obroża dla psa to najważniejsze akcesorium związane z wychodzeniem z psem na zewnątrz. Pełni ona kilka zasadniczych funkcji. Pierwsza jest dosyć oczywista – to właśnie do obroży przypinamy smycz, bez której nie można wyjść na spacer. Poza tym do obroży można doczepić linkę, która jest bardzo przydatna przy treningu posłuszeństwa. Drugie zadanie to możliwość kontroli zachowania psa – można psa za nią przytrzymać lub w sytuacji tego wymagającej, unieruchomić. Obroża świadczy też o tym, że pies ma właściciela. Poza tym można do niej przyczepić tabliczkę z adresem właściciela, co w sytuacji zaginięcia psa ułatwia jego odnalezienie.

Zwierzęta

Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Początkowo pies może mieć problemy z zaakceptowaniem obroży na swoim karku, dlatego warto już od szczeniaka przygotowywać go do tego akcesorium. Eksperci zalecają zakładanie wstążeczki szczeniakom od pierwszych dni życia. Po kilku tygodniach zamienia się je na lekkie obroże. Starsze psy do obroży trzeba przyzwyczajać nieco dłużej, ponieważ na początku mogą bardzo aktywnie próbować się jej pozbyć.

Obroża dla psa – jak odpowiednio dobrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów obroży dla psów. Czym warto kierować się przy ich wyborze? Ładny wygląd jest ważny, ale nie on powinien decydować o zakupie. Niektóre psy, zwłaszcza te większe, mogą zachowywać się na smyczy bardzo dynamicznie, przez co obroża podlega dużym obciążeniom. Dlatego podstawową rzeczą jest trwałość obroży dla psa. Musi być wykonana z mocnego materiału, a bardzo ważnym elementem jest też zapięcie – najlepiej, żeby było z solidnego materiału, nie z plastiku. Niezwykle istotna jest też wygoda obroży, którą pies będzie nosił. Jeżeli w czasie przymiarki pies opuszcza głowę lub mocno się usztywnia, to znaczy, że obroża może być za duża i zbyt ciężka. Ważne jest też, czy obroża nie uwiera i nie obciera karku psa. Odpowiedni rozmiar obroży sprawdza się w bardzo prosty sposób. Po założeniu obroży wkłada się pod nią dwa palce. Jeżeli wchodzą łatwo, jednocześnie przylegając do obroży, to znaczy, że ma ona prawidłowy rozmiar.

Rodzaje obroży dla psa do codziennego użytku

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów obroży dla psa. Różnią się one wyglądem, ceną, a także dodatkowymi funkcjami, które pełnią.

  • Obroża dla psa z taśmy parcianej lub polipropylenowej – obroże wykonane są najczęściej z tego rodzaju materiałów. Można je kupić w wielu wersjach kolorystycznych, a także rozmiarach. Cena tego rodzaju obroży jest uzależniona od szerokości i wielkości taśmy i może wynieść około 10 zł lub nawet 100 zł.
  • Obroża dla psa skórzana – obroża skórzana jest oczywiście bardziej trwała. Co ważne – jest przyjemniejsza w kontakcie dla psa niż parciana. Trzeba się jednak liczyć z wyższym wydatkiem – obroże skórzane kosztują ponad 100 zł. Wadą obroży skórzanej jest jej zachowanie przy częstym kontakcie z wodą. W takiej sytuacji bardzo szybko sztywnieje i może stracić swoje właściwości. 

Specjalne obroże dla psa

Poza obrożami, które służą do codziennego użytku, można się zaopatrzyć w obroże, które pełnią również inne funkcje, niż tylko utrzymanie psa na smyczy.

  • Obroża dla psa z feromonami – tego rodzaju obroża uwalnia substancje przypominające feromony, które występują u suki w czasie zajmowania się potomstwem. Dzięki temu pies się odstresowuje i jest dużo spokojniejszy. Z takiej obroży najlepiej korzystać w sytuacjach szczególnie stresujących dla psa, takich jak zmiana miejsca zamieszkania czy pojawianie się w domu innego zwierzęcia.
  • Obroża dla psa przeciw kleszczom – już sama nazwa wskazuje, jakie jest przeznaczenie tego rodzaju obroży. Jej zadaniem jest zabezpieczenie psa przed tym pasożytem. Również z tej obroży uwalniany jest stopniowo specjalny środek, który zniechęca kleszcze do wczepiania się w skórę psa. Środek ten też dobrze zabezpiecza przeciwko pchłom.
  • Obroża dla psa z GPS-em – tu również nie ma wątpliwości co do przeznaczenia tego akcesorium. W obroży umieszczony jest nadajnik, który dzięki specjalnemu programowi pozwala namierzyć zaginionego psa. Oczywiście koszt takiej obroży jest bardzo wysoki i może przekraczać 2000 zł.
  • Obroża elektroniczna dla psa służy głównie treningom. Dzięki tego rodzaju obroży można stymulować określone zachowanie psa. Metoda ta ma jednak wielu przeciwników – pies z taką obrożą może być bardzo zestresowany, ponieważ zasada jej działania jest oparta na karaniu zachowań niepożądanych, a nie nagradzaniu pozytywnych reakcji.
  • Obroża świecąca dla psa – obroża jest szczególnie przydatna dla małych psów, które trudno namierzyć w ciemności. Dzięki świecącym elementom dużo łatwiej będzie odnaleźć naszego pupila w ciemnościach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Brighton Dog Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości